Technika
ZF – Variace na ozubené téma
Ondřej Horský 14.03.2013 08:27
Průmyslový gigant ZF (Zahnrrad Fabrik), sídlící ve Friedrichshafenu u Bodamského jezera, dominuje světové výrobě i vývoji převodných ústrojí pro automotivní techniku.
Na autosalonu IAA v Hannoveru 2012 představil revoluční soustavu TraXon. Pod jednotícím označením TraXon sestavila strojírna ZF nabídku komplexu montážních skupin pro hnací řetězce užitkových vozidel střední a těžké hmotnostní kategorie.
Samočinným patří svět
Dominantním prvkem jsou zcela nová samočinná převodná ústrojí. V této souvislosti nutno zdůraznit, že „automaty“ dnes tvoří 60 až 90 % instalací v těžkých užitkových vozidlech. Důvodem je, že přes vyšší cenu podstatně usnadňují ovládání vozidel, ale také významně snižují spotřebu paliva. Koncern ZF (přesněji jeho divize Commercial Vehicles Technology) je vyrábí v několika verzích co do počtu převodových stupňů od šesti do dvanácti, ale i uspořádání. Zásadní novum tvoří dvě základní verze – inovovaná standardní AS Tronic s jednokotoučovou suchou spojkou, respektive zcela nová dvouspojková TraXon Dual. Ta funguje na principu, který proslavila soustava DSG v osobních automobilech Volkswagen. O třídu výše, v lehkých užitkových vozidlech, ji průkopnicky, již v roce 2011, uplatnila značka Fuso a instaluje ji standardně také do modelu Canter Hybrid.
O generaci dále
TraXon poskytuje výrazný posun provozních parametrů, mnohdy protichůdných. Především širší rozsah odstupňování, vyšší inteligenci řídicí jednotky, schopnost bezpečného přenosu větších točivých momentů, menší hmotnost celku, nižší úroveň hluku, menší vnitřní ztráty, eliminaci klasické jednokotoučové suché spojky, navíc umožňuje vazbu na soustavu PreVision bez nutnosti úprav převodného ústrojí či řídicí jednotky.
Předvídání klíčem
Zjednodušeně řečeno se jedná o inteligentní funkci tempomatu s předvídáním. Soustava ZF PreVision prostřednictvím elektronické jednotky ve spolupráci s GPS nastavuje parametry vozidla, motoru a převodovky, podle momentální konfigurace trasy (stoupání/klesání) a přináší úsporu paliva při zachování velmi dobré dynamiky jízdy, průměrné rychlosti. Když zaznamená blížící se stoupání (s předstihem 3000 m), zrychlí na limit i za cenu krátkého ústupu od nastavení s předností hodnot spotřeby paliva (zrychlení nad úroveň nastavenou standardním tempomatem), před klesáním pak s předstihem stanoví nejlepší variantu okamžiku aktivace retardéru a míry jeho účinnosti. Tento princip instalací jednotky Active Prediction z vlastního vývoje uplatnila jako první Scania již loni a získala řadu ocenění za významnou inovaci v oboru těžkých užitkových vozidel.
Z gramů jsou litry
Nové převodovky mají kompaktnější sestavu ozubených kol, jsou schopny přenášet točivý moment i nejvýkonnějších motorů, až 3000 Nm. Tedy i pro soupravy „severského“ formátu o hmotnosti 60 000 kg. Jsou k dispozici jak ve dvanáctistupňové, tak šestnáctistupňové sestavě, s přímým převodem i rychloběhem. Snížení hluku činí u AS Tronic významných 6 dB, účinnost zásluhou redukce vnitřního tření přesnějším opracováním pohyblivých prvků, činí 99,7 %. Modulární koncepce umožnila snadné a dokonale funkční kombinace prvků, respektive konstrukčních prvků v kompletních blocích.
Převzato z časopisu