Představujeme
Zvýraněné obrysy
-ZmZ- 14.10.2011 00:40
Technika
Každý rok se na silnicích odehraje velké množství nehod, které mají za následek větší či menší materiálové škody, v nejhorším případě i smrt člověka.
Relativně velký podíl mají na nehodách také nákladní vozidla, v Evropské unii to bylo v nedávné minulosti průměrně 5 % až 10 % (Velká Británie 3,3 %, Německo 6,2 % a Rakousko 8,3 %). Dopravní výzkumná laboratoř ve Velké Británii zjistila, že zhruba 30 – 34 řidičů je zabito každý rok při nárazu do zadní části nákladních vozů. Výzkum v Německu prokázal, že téměř 6,5 % nákladních vozů způsobilo nehodu končící zraněním člověka. Až 40 % nehod se odehraje při úsvitu, soumraku nebo v noci, přestože v tuto dobu najdeme na silnicích zhruba pouze 1/3 vozidel ve srovnání se dnem. Vyplývá z toho, že noční jízda je 2x více nebezpečná než denní. Studie MIRA zaznamenala 200 nehod, kde 26 z nich se dalo předejít při použití obrysového značení. 13 z nich se odehrálo v noci nebo při setmění, u dalších 13 případů se jednalo o náraz do zaparkovaného vozidla pouze se zapnutými parkovacími světly, neodhadnutou rychlost vozidla či špatné vnímání velikosti auta.
Výzkum v EU
Při výzkumu u 15 členských zemí EU, který odhadoval možný dopad používání obrysového značení, se došlo k závěru, že by se celkový počet nehod mohl zredukovat o 2 % – 41 %. Zamezilo by se tak např. 165 smrtelným nehodám, 857 nehodám s vážným zraněním a 1836 nehodám s lehkým zraněním. Díky otevřeným hranicím v Evropské unii se také zvětšil transport zboží, na silniční dopravu spadá až 80 % přepravy veškerého zboží. Dalším faktorem ukazujícím na nutnost zvýšení bezpečnosti provozu je stárnoucí populace.Od roku 1991 až do roku 2011 vzrostl počet řidičů nad 65 let o 7 %. Do roku 2031 se předpokládá nárůst starší populace až o 38 %. Rizikovým faktorem je, že starší osoby mají pomalejší reakční schopnost až o 20 % – 30 % oproti mladším řidičům. Mají také horší schopnost vnímat kontrasty a tím hůře rozeznávají světelná značení. Na základě těchto skutečností doporučila Evropská unie zavést nápadné obrysové značení pro nákladní vozidla v členských zemích. Většina členských i nečlenských zemí k tomuto opatření přistoupila. Nápadné obrysové značení se začalo povinně vyžadovat již v několika sousedních státech, např. Slovensko, Německo. Další ze zemí, kde je nápadné obrysové značení přísně vyžadováno, je Itálie.
V Česku
Od 10. července 2011 začíná také v ČR platit pro všechna vozidla v příslušných kategoriích přihlašovaných do provozu po tomto datu nařízení EHK 48, které upravuje pravidla vybavení vozidel nápadným obrysovým značením. Nápadným obrysovým značením se má na mysli z 80 % zvýrazněné kontury nákladních vozů reflexní páskou s tím, že pro některé vozy je označení povinné, pro jiné dobrovolné a pro některé zakázané (viz. tabulka č. 1 – Kategorie vozidel)
Stanovenými barvami pro zadní stranu vozu je v České republice červená nebo žlutá. Dle výzkumů si až 90 % řidičů spojuje červenou barvu s označením zadní části vozu a výstrahou, proto je právě tato barva doporučována. Na boční stranu vozu náleží žlutá nebo bílá barva. Tyto barvy jsou dobře viditelné, řidiči si je nespojují s žádným označením a jsou navíc kontrastní k barvám přírody. Výhodou reflexního materiálu je jeho velice dobrá viditelnost přes den (fluorescentní), ale především v noci (reflexní).
Pozitivní opatření
Zavedení obrysového značení bylo dle dotazovaných ze strany policie, záchranářů, ale také fleet manažerů dopravních společností vnímáno pozitivně. Nejčastějším důvodem pro zavedení obrysového značení uváděli snížení počtu nehod, ale také společenskou zodpovědnost vůči veřejnosti.Bylo provedeno několik výzkumů potvrzujících účinnost konturového značení. V USA měřili dopad obrysového značení ve dvou zemích, Pensylvánii a na Floridě. Podařilo se snížit počet nárazů do nákladních vozů o 29 % během tmy (o cca 7800 srážek), o 44 % se snížil počet nehod se zraněním osob (z cca 5000 na 3000 nehod) a zachránilo se zhruba 191 životů.
Další dvě studie také prokázali snížení počtu nehod. Vector studie v Německu zkoumala 4000 vozů, kde 2000 vozů bylo označeno reflexní páskou a zbylých 2000 nebylo. U označených vozů došlo k o 18 % méně nehod. Podobnou studii s 2000 vozy prováděla německá Univerzita Darmstadt. Opět bylo 1000 vozů označeno reflexí a dalších 1000 nebylo. V tomto případě se jednalo o rozdíl až 93 %. Hlavními benefity nápadného obrysového značení vozidel je tedy s dostatečným předstihem vidět vozidlo, a to především na neosvětlených nebo spoře osvětlených silnicích, poznat typ a velikost auta, odhadnout rychlost vozidla a díky snížení počtu nehod také ušetřit nemalý obnos peněz, který by musel být jinak poskytnut na opravy a jiné servisní služby.
Zdroj: Trucker 09/11