Představujeme
Volkswagen – S Crafterem až do Hollywoodu
Jiří Krenar 17.02.2017 05:25
Celkem tři premiéry si „užil“ nový Volkswagen Crafter v druhé polovině roku 2016.
Poprvé byl novinářské veřejnosti představen v září v německém Offenbachu, pak měl oficiální světovou výstavní premiéru na IAA v Hannoveru, kde také získal prestižní ocenění „Van of the Year 2017“ a konečně do třetice v závěru roku čekaly odborné novináře jízdní testy ve španělské Almerii na pobřeží Andalusie. Naše redakce u toho samozřejmě nemohla chybět, a navíc jsme měli tak trochu štěstí. Novináři z celé Evropy byli zváni vždy po skupinkách ze dvou či tří států a naše výprava uzavírala čtrnáctidenní velkolepou akci, společně s novináři z Maďarska, Polska a pobaltských států. A jak jsme se dozvěděli, uplynulých 14 dní bylo chladno a pršelo. Nás uvítalo slunce a po oba dny velmi příjemné teploty.
Nová koncepce designu
Nový Crafter navazuje na úspěšné generace VW LT 1 (výroba začala v roce 1975) a LT2, respektive na třetí generaci, která ale už nesla jméno Crafter. Ta začala sjíždět z výrobní linky v roce 2006. A není žádným tajemstvím, že LT i první generace Crafteru byl společný projekt s konkurenční německou značkou Mercedes-Benz a vozidlo bylo nejen v interiéru hlavně „mercedesu“. Nový Crafter, který již sjíždí z výrobní linky zcela nového polského závodu, je konečně kompletní z konstrukčních kanceláří VW Užitkové vozy, a to počínaje designem karoserie přes hnací řetězec až k designu interiéru. Nový Crafter má zcela novou koncepci designu. Design nového modelu Crafter vychází z myšlenky, že se Crafter stane „velkým bratrem“ modelu Transporter, který tvoří jádro nabídky modelových řad značky Volkswagen Užitkové vozy, a že nabídne ve svém segmentu dosud nevídanou kvalitu povrchových úprav, robustnosti a zároveň vysokou úroveň užitných vlastností a kvality. Je tak na vrcholu nabídky LUC značky Volkswagen, když její základ tvoří model Caddy, pevný a legendární střed model Transporter.
Podvozek: Zcela nově vyvinutý a pečlivě nastavený podvozek disponuje komfortní přední nápravou se vzpěrami McPherson a pěti různými variantami tuhé zadní nápravy s parabolickými pery, která mají v závislosti na variantě progresivní charakteristiku. Poprvé nalézá v tomto segmentu uplatnění elektromechanický posilovač řízení, který zaručuje vynikající ovladatelnost, optimalizovanou obratnost a bezpečné chování vozidla při jakémkoli zatížení.
Motory: Speciálně pro nový Crafter byl vyvinut motor 2.0 TDI „EA288 Nutz“, který bude nabízen ve čtyřech různých výkonových stupních. Zákazníci budou mít k dispozici verze s výkonem 75 kW (102 k), 90 kW (122 k) a 103 kW (140 k) nebo verzi TDI BiTurbo s výkonem 130 kW (177 k). V závislosti na variantě jsou vozidla nabízena s pohonem předních, zadních nebo všech kol 4MOTION. Zákazníci mají navíc u všech druhů pohonu na výběr mezi mechanickou (MQ 500 resp. MQ 500M, nebo ML410) a automatickou (AQ 450 resp. AQ 4504M) převodovkou. Pro motor 2.0 TDI BiTurbo/130 kW pak bude k dispozici převodovka AL 550. V tomto segmentu ještě nikdy nebyla nabídka tak rozmanitá. Motor TDI se zdvihovým objemem 1968 cm3 je uložen napříč a skloněn dopředu v úhlu 8 stupňů, aby zabíral na délku méně místa, což umožnilo zvětšit nabídku prostoru pro řidiče a náklad. Všechny motory splňují emisní normu EU6 a sériově disponují systémem start/stop. Celkově tak mohla být spotřeba paliva snížena v průměru o 15 procent. Nový Crafter kromě toho boduje nízkými náklady na údržbu, opravy a výměnu dílů podléhajících opotřebení i v dlouhodobém horizontu s ohledem na celkové náklady TCO (Total Costs of Ownership). A mimochodem, už na IAA v Hannoveru byl představen také e-Crafter, tedy vozidlo na čistě elektrický pohon. Jde o provozu schopnou studii s celkovou hmotností 4,25 tuny, vybavenou elektromotorem o výkonu 100 kW/290 Nm. Deklarovaný dojezd je kolem 200 km.
Karoserie: Nový Crafter je nabízen ve velkém počtu verzí, a to i v segmentech s vysokou celkovou hmotností. K dispozici jsou dva rozvory podvozku: 3640 mm a 4490 mm. Nový Crafter je jako skříňový vůz (van) a Kombi k dispozici v různých délkách (5986 mm, 6836 mm nebo v případě skříňové verze také 7391 mm) a výškách (2355 mm, 2590 mm nebo v případě skříňové verze také 2798 mm). Nabídka navíc zahrnuje podvozky s jednoduchou nebo dvojitou kabinou o různé délce, bez nástavby i s nástavbou, jako je například valníková nástavba, skříňová nástavba nebo sklápěcí nástavba. Ve verzi van s pohonem předních kol nabízí nákladový prostor 9,9 m3, 11,3 m3, 14,3 m3 16,0 m3, 16,3 m3 až po 18,4 m3 při celkové hmotnosti 3,0 až 4,0 t. Přitom umožňuje využívat šířku nákladového prostoru mezi podběhy kol 1380 mm a maximální délku nákladového prostoru 4855 mm. Nakládání nového modelu Crafter je snadné díky posuvným dveřím s šířkou vstupního otvoru 1311 mm, minimální výšce prahu nákladového prostoru 570 mm u verzí s pohonem předních kol a zadním dveřím, nabízeným na přání s úhlem otevření až 270°. Nový Crafter poskytuje chytrá řešení pro zajištění nákladu. Díky tomu lze náklad zabezpečit skutečně „ze všech stran“. Na přání mohou být totiž upevňovací kolejnice v podobě patentovaných „leteckých profilů“ integrovány do bočních stěn, dělicí stěny, stropu a podlahy. Pokud jde o hmotnosti, tak Crafter bude pokrývat svoji nabídkou vozidel třídy 3,5 až 5,5 tuny.
Asistenční systémy: Nový Crafter stanovuje zcela nová měřítka v oblasti asistenčních systémů v segmentu velkých LUV. Cílem je optimalizace ochrany cestujících při jakémkoli zatížení pomocí vhodných konceptů aktivní a pasivní bezpečnosti. Nový Crafter nabízí díky elektromechanickému posilovači řízení, mimořádně velký počet aktivních asistenčních systémů, mezi něž patří například ESP se stabilizací přívěsu, adaptivní tempomat ACC s automatickým udržováním bezpečného odstupu od vpředu jedoucího vozidla, aktivní asistent pro jízdu v jízdním pruhu („Lane Assist“), parkovací asistent („Park Assist“) a asistent pro manévrování s přívěsem („Trailer Assist“). Nabídku rozšiřují další, z části na přání dodávané asistenční systémy: adaptivní tempomat „ACC Follow to Stop“, systém pro nouzové brzdění „Front Assist“, sériově dodávaná multikolizní brzda, rovněž sériový asistent pro jízdu v bočním větru, rozpoznávání únavy řidiče, automatické ovládání dálkových světlometů „Light Assist“ a mnoho dalších funkcí. Pasivní bezpečnostní systémy, mezi něž patří mimo jiné čelní, boční a hlavové airbagy pro řidiče a spolujezdce, jsou v novém modelu Crafter doplněny například zadní kamerou, asistentem pro sledování vozidel přijíždějících ze stran při couvání („Rear Traffic Alert“) a speciálně pro nový Crafter vyvinutým senzorovým systémem pro ochranu bočních stěn.
Konečně za volantem
Předchozí řádky byly věnovány „papírovému“ představení nového Crafteru, ale skutečnost je taková, že do Almerie jsme přiletěli ve čtvrtek v poledne, bleskově jsme byli přesunuti z letiště do hotelu a po dvojicích jsme hned usedli do prezentačních vozidel. Povedlo se nám „obsadit“ Crafter ve verzi DOKA valník s dobře upevněnou zátěží na korbě o hmotnosti 500 kg. A vlastně stejné vozidlo jsme si na otočce potom prohodili s jinou posádkou, pouze s tím rozdílem, že v tom prvním byl základní motor s výkonem 75 kW a v tom druhém 103 kW. A protože jsme měli možnost vždy absolvovat stejnou kopcovitou trasu, musím konstatovat, že na motor doslova „sedělo“ srovnání „nebe a dudy“. Z Almerie od hotelu jsme prokličkovali okrajem města v mírně zvlněné krajině až k obrovským skleníkům (pravda, jsou plastové, takže spíše obrovské fóliovníky), které jsou při přeletu Španělska dobře vidět z letadla. Tam byla možnost buď jít na exkurzi, a nebo zamířit dle itineráře směrem do pohoří Sierry Nevady na jednu z několika nabízených tras. S kolegou jsme zvolili trasu dlouhou asi 45 km, která nás zavedla daleko do kopců a pustiny, až do oblasti, která nese název „Evropský Hollywood“. A název opravdu sedí, protože zde americké produkce natáčí tak úspěšné snímky jako byl např. Lawrenc z Arábie, Tenkrát na západě nebo se zde točily i slavné italské „špagetti westerny“. Takže teď už víte, že mnou zvolený titulek nelhal, a Crafterem jsme do „Hollywoodu“ opravdu dojeli. Pravda, táhlá dlouhá stoupání dala základnímu motoru docela zabrat. O to svižněji jsme posléze celou trasu absolvovali za volantem v podstatě shodného vozidla ale s motorem 103 kW. V obou případech byla ve vozidle přímo řazená šestistupňová převodovka, u slabšího motoru se mnohem častěji muselo řadit. Jízdní vlastnosti zasluhují pochvalu, a je jenom škoda, že – jak jsem posléze zjistil – k jízdám byly připraveny verze pouze s přední poháněnou nápravou. A když jsme si na závěr mohli celou trasu projet ještě s vanem (opět zátěž 500 kg) ovšem s nejvýkonnějším BiTurbem 130 kW a osmistupňovou samočinnou převodovkou, bylo jasné, že to bude ideální Crafter na dlouhé trasy.
Druhý den byl v podstatě rozdělen do dvou fází. V té první jsme vyjeli v koloně na trasu dlouhou asi 30 km a vedenou po překrásných klikatých a úzkých cestách po vesničkách okolo Almerie. V koloně byly zastoupeny všechny nabízené výkony motorů a pro srovnání také Crafter první generace. Byl tedy čas na vyzkoušení jízdních vlastností podvozku, manévrovací schopnosti (když jsme potkali auto v protisměru, musely se sklopit zrcátka, abychom se vyhnuli) i kvalitu řazení. Ve volném programu jsme si ještě zajeli udělat několik fotografií k moři, nic netuše, že nám jeden český žurnalista poskytne zajímavou podívanou na vyprošťování zapadlého vozidla. Asi zapomněl, že k testům nebyl přistaven Crafter s pohonem 4Motion. V druhé fázi programu došlo na praktické zkoušky některých asistenčních systémů. Vyzkoušeli jsme si couvání s přívěsem za pomoci systému Trailer Assist, pak parkování s dlouhým Crafterem van mezi řadu u chodníku podélně stojících vozidel za pomoci parkovacího pilota Park Assist či systém jistící vozidlo při vycouvávání z řady proti kolizi (systém Rear Traffic Alert). Názory na některé systémy jsme měli různé. Na jedné straně zkušený řidič bez problémů a asi i rychleji zacouvá s přívěsem na dané místo či zaparkuje s velkým vanem k chodníku do mezery (a vystačí si se zpětnými zrcátky, případně s couvací kamerou), na straně druhé v Evropě je momentálně nedostatek řidičů nákladních vozidel kategorií N2 N3 ale už i N1. Takže za volant distribučního vanu usednou řidiči/čky, kteří nemají patřičnou zkušenost, a jim by podobné systémy mohou ulehčit život za volantem.
Sečtu-li čas, který jsme mohli strávit za volantem, pak jsme jezdili skoro celý den. Dojmy vesměs pozitivní, velkou pochvalu si vysloužil design palubní desky i její ergonomické řešení. Paleta motorů je dostatečná, aby si dopravce mohl zvolit ten „pravý“ pro svoji dopravní činnost. Uvidíme, jak to bude u nás s cenami nového Crafteru, protože v České republice by měl být předprodej zahájen začátkem roku 2017. A přibližně v druhé polovině roku 2017 bude nabídka rozšířena o verze s pohonem všech kol 4MOTION a motorem uloženým napříč a o verze s pohonem zadních kol a motorem uloženým podélně. A zbývá ještě dodat, že naprosto shodný vůz bude sjíždět z výrobní linky v polské Wrzešnii také jako MAN TGE. Zpáteční cestu ze Španělska do Mnichova jsme absolvovali bez problémů, a tentokrát i bez obrovských turbulencí, které jsme si „vychutnali“ (tedy jak kdo), při cestě do Almerie. Ale to už jsme věděli, že stávkující piloti Lufthansy nás vypekli a stávku prodloužili. Naštěstí náš „horský vůdce“ bleskově zařídil v půjčovně osobní vozidla, a tak se celá dvanáctičlenná skupina českých odborných novinářů bezpečně dostala až do Prahy.
Převzato z časopisu