Představujeme
Těžká nákladní vozidla – Výběhový typ?! 4.
Milan Olšanský 08.07.2015 05:14
Výrazná kapota vozidel obchodní řady Tatra T 163, dříve Jamal, sehrála v historii výroby kopřivnické automobilky možná silnější a z hlediska tzv. image významnější roli, než si celá řada odborníků hodlá i dnes připustit.
Kapotové uspořádání kabiny vozidel obchodní řady T 163, dříve Jamal, se stalo pro mnoho aktérů závodů a soutěží s nejtěžšími vozidly velmi atraktivní, jen někteří z nich si své sny však splnili. Dalo tak vzniknout několika zcela svébytným závodním a soutěžním speciálům postupně připraveným v různých evolučních verzích. V drtivé většině šlo o jakousi formu inkarnace vozů Jamal, neboť speciály s nimi měly jen velmi málo společného. Dokonce ani ta, svým tvarem tolik vzrušující kabina s výraznou kapotou, nebyla téměř nikdy originální Tatra – čest vyjímkám, především těm z poslední doby (později se k nim dostaneme). Identifikace závodních a soutěžních speciálů s vozy obchodní řady T 163, dříve Jamal, se „omezila“ především na kapotovou siluetu a centrální umístění výrazného logotypu. V tomto ohledu je třeba znovu vzpomenout význam, především z hlediska vlastní továrny Tatra, vpravdě revolučního rozhodnutí o rekonstrukci logotypu a jeho uplatnění na tak důležitém místě jako je střed čelní strany kapoty (v případě trambusového uspořádání, střed čelního krycího panelu).
Nic než kulaté logo
Červený kovový disk s plastickým, třískově obrobeným a do kruhu uzavřeným nápisem Tatra v hliníkovém provedení se tak prakticky od začátku výroby (1997) vozidel obchodních řad Tatra Jamal a Tatra TERRN01 stal nepřehlédnutelným symbolem kopřivnických nákladních automobilů. Těžká nákladní vozidla Tatra tedy dostala odpovídající znak a obchodní názvy (do té doby to byly „jen“ osm set patnáctky). Na marketingové využití této skutečnosti nebylo nutno čekat ani moc dlouho. První, kdo se chopil příležitosti zhodnotit novodobý „vzrušující tvar Jamal a kulaté logo Tatra“ v motoristickém sportu, byl v roce 2000 Šmíd Truck Racing Team s okruhovým jezdcem Stanislavem Matějovským. Šmíd Truck Racing Team byl prvním ryze českým seskupením, které vstoupilo do kolotoče Mistrovství Evropy závodů tahačů na okruzích FIA v prestižní kategorii Super Race Truck. Ta odpovídala svým pojetím a technickou úrovní závodům vozů Formule 1, pokud budeme analogicky stavět na roveň druhou kategorii závodních tahačů Race Truck se zbytkem závodů okruhových automobilů. Kategorie Super Race Truck byla vypisována mezi lety 1994 a 2005. Šmíd Truck Racing Team postavil pro sezonu 2000 pod vedením pana F. Kusovského a zkušeného německého experta Hanse-Georga von der Marwitze v dílnách pražské společnosti Z-Invest závodní vůz Tatra Jamal kategorie Super Race Truck.
Prototyp vycházející z myšlenek Stanislava Matějovského, který se také samozřejmě stal jeho pilotem, byl vybaven závodním motorem MAN D2866LF 31 se zdvihovým objemem 12 l a maximálním výkonem dosahujícím téměř 1000 kW. Zhruba pět tun těžké závodní monstrum mělo převodovku ZF, brzdy Ferodo a hliníkové ráfky firmy JSM Hradec Králové obuty do pneumatik Continental. Telemetrické zařízení Magneti Marelli bylo plně srovnatelné s technikou, kterou využívaly týmy závodící s továrně připravenými speciály MAN nebo Mercedes-Benz. Podíl spolupráce mezi týmem Šmíd Truck Racing a továrnou Tatra byl pro sezonu 2000 vyjádřen právě jen umístěním loga na kapotě vozu tvarově připomínajícího modely obchodní řady T 163 Jamal. To se však mělo záhy velmi významně změnit. Nicméně nepředbíhejme a dejme prostor též částečně uštěpačné poznámce, že: „jezdec přišel za reprezentanty společnosti Tatra s nabídkou spoupráce až poté, co vyčerpal možnosti u ostatní konkurence, na druhou stranu od Tatry pro první sezonu nedostal nic než jen to logo.“
Oboustranně výhodné
Ve svém důsledku však toto spojení bylo velmi výhodné pro obě strany. Stanislav Matějovský se stal prvním Čechem, který s ryze českým týmem a „českým“ závodním tahačem vstoupil do kategorie Super Race Truck závodů tahačů na okruzích (Buggyra přišla se svým projektem až v další sezoně) a Tatra měla prakticky zadarmo postaráno o jistou formu propagace. V první více méně zkušební sezoně, obligátně, na tři roky plánovaného projektu skončil Stanislav Matějovský s okruhovou Tatrou Jamal v rudo stříbrném provedení na devátém místě celkové klasifikace kategorie Super Race Truck. Pro závodní sezónu 2001 došlo k podstatnějšímu sepětí Stanislava Matějovského a kopřivnické automobilky. V tatrováckých vývojových dílnách byla kompletně připravena evoluční varianta okruhového závodního speciálu Tatra Jamal EVO II. Na první pohled aerodynamicky vyváženější a s podstatně vylepšeným podvozkem. Možnost jemného nastavení a doladění obou náprav se velmi pozitivně projevila na celkovém projevu závodního vozu Tatra Jamal EVO II. Díky tatrováckým konstruktérům a dělníkům dostala závodní silniční Tatra Jamal nový a nutno říci očekávaný impuls.
Pokračování příště...
Převzato z časopisu