Představujeme
Srovnávání hákových natahováků – Všechno se točí kolem háku
- 24.07.2013 12:47
V odvětví likvidace odpadu bez háků nic neběží – natahováky kontejnerů jsou vozidla pro nakládání s odpadem. Slouží k samonakládání a vyklápění materiálu. Časopis Trucker podrobil testu srovnání šest těchto zařízení.
Svůj život si vedou v anonymitě, přesto by bez nich nic nefungovalo. Nedovedeme si již představit žádný sběrný dvůr nebo stavbu bez kontejnerů. Na dálnici potkáváme stále častěji kompletní kontejnerová vozidla, která často transportují stavební suť, odpady nebo jiné suroviny určené k recyklaci. Je nejvyšší čas si na tyto speciály „posvítit“. Trucker provedl exkluzivní srovnání šesti hákových nosičů kontejnerů namontovaných na 20ti tunových podvozcích. Jedná se o výrobce: Gergen-Jung, Hiab/Cargotec, Hyva, F.X. Meiller, Palfinger a VDL. Odbornou podporu našemu testu věnovala spediční firma Emil Mann, stejně jako specialista na nástavby SKELMSK. Oba se sídlem v Oberwesterwaldu. Majitel firmy Thomas Mann sám provozuje množství kombinací podvozků s hákovými nosiči pro transport základních odpadů, zbytků dřeva a pelet. Pomocníky při testování byli tři řidiči, Kevin, Patrick a Peter. Jsou sice mladí věkem, ale zkušení matadoři, každý den na cestách s kontejnery. Kromě nich nás podporovali Lothar Lehnhäuser a Hans-Martin Müller, kteří ve své firmě hákové nosiče montují a opravují. Vedle posouzení konstrukce vyklápění testovali naši profesionálové každodenní situace, které prožije každý řidič ve své praxi. Peter přemisťoval kontejner z tažného vozidla na přívěs, Patrick se pokusil standardně zvednout a upevnit řádně naložený kontejner. Kevin se nakonec zabýval nerovnoměrně naloženým kontejnerem, tak jak to bývá často během denní praxe.
Nástavba, se kterou se všichni srovnávají
Jako vzor nám posloužil hákový natahovák VDL, který vedle hákových zvedáků Hyva, provozuje Thomas Mann ve své spediční firmě. Je nutno podotknout, že hákové natahováky VDL byly pozměněny podle zkušeností šéfa a jeho řidičů. Týká se to zejména vedení kabeláže, přestrojení plechu z úložných skříněk, kde byly původně problémy. Abychom kompenzovali „výhodu domácího hřiště“ firmy VDL, dostali všichni ostatní výrobci dostatečnou příležitost představit svůj produkt všem řidičům a účastníkům testu, zaškolit je do ovládání a vysvětlit všechny zvláštnosti zařízení. Specialisté od firmy SKELMSK jsou stavitelé užitkových nástaveb. Jsou sice prodejní partneři firmy VDL, staví ale i nástavby jiných výrobců. Tak jak jsme u podobných příležitostí zjistili: ten, kdo se s některým produktem dobře seznámí, dozví se také o jeho slabostech a nechválí pouze přednosti! Tak se také vyjádřil podle osobních zkušeností Hans-Martin Müller: „Škoda, že se VDL nyní soustředilo na plně sešroubovaný pomocný rám. Je to sice nyní vývojový trend, přesto preferuji smíšený způsob stavby nástavby ze sváření a šroubování.“ Podle jeho mínění zařízení tak získává větší pružnost a stabilitu. Příliš křehkým nachází pak dvoudílné upevnění u výrobce Hyva. Je zde ještě více spojových míst, než u ostatních výrobců. Nechal se v zásadě nadchnout stabilní (plně sešroubovanou) konstrukcí u Gergenů, na druhé straně ho trochu odradilo toto extrémně drahé provedení, frézované desky, kterými je pomocný rám přilícován na podvozek. Centrální mazání je u Gergenů podle Müllerova mínění také dost neobvyklé. Jako praktik ze staré školy dává přednost řádné a pravidelné údržbě pomocí mazničky. „Především tak jsou rychle odhaleny problémy a závady na nástavbě.“
Příčná pouzdra jsou již pasé
Pozitivně vzhlíží pan Müller a jeho partner Lothar Lehnhäuser na změněnou filozofii výrobců. „I Mercedes rezignoval na přední příčná pouzdra.“ Ta by se stala podle mínění odborníků již nadbytečnými. Nicméně oba připouští, že je uměním najít správný poměr mezi stabilitou a pružností. Hákový nosič musí být správně zafixován, ale také musí díky pružnosti kopírovat pohyby podvozku. Jako dobré řešení vidí nástavbáři další rolny, aby nedocházelo k vlečení kontejnerů po rámu. Tak jak se to děje například u Hyvy. Dále Müller uvádí, že se mu uspořádání zadku nástavby u Hyvy a Hiavu nelíbí. „Uzamknutí leží příliš blízko zadní rolny. To přináší nevýhodné poměry sil.“ Všeobecně radí, pokud se to týká tohoto tématu, zadní rolny použít s co největšími průměry, protože tak je kontejner lépe veden – což mimo jiné Palfinger vyřešil. Také pro téma uzamykání kontejnerů má jednoznačný názor. „Pouze jeden válec pro uzamčení, tak jak jsem to viděl u modelu Hyva, je podle mne málo!“ Podle mínění odborníků zde může dojít při zkřiveném profilu kontejneru k tomu, že jeden válec uzamkne pouze na jedné straně. V extrémním případě pak neuzamkne vůbec. „Proto všichni výrobci mimo Hyvy pracují se dvěma válci. Toto řešení považuji za optimální,“ tak děl pan Müller.
Není jednoduché najít správný poměr mezi vedením hydrauliky v ocelových trubkách nebo v hadicích. „Hadice je náchylná na otěr,“ míní Lothar Lenhäuser. Vedení v trubkách je nevýhodné při jízdě, pokud je rám podvozku zatížen na neuralgických místech. Proto radí Lenhäuser při nákupu dávat pozor na to, aby vedení nebylo příliš dlouhé, protože tak hrozí zvýšení nákladů, pokud bude muset být vedení vyměněno. Mnohem důležitější je nicméně chráněné vedení hadic. Pokud jsou hadice nezakryty, jako například u dobře zpracovaného Meilleru nebo u Hiavu – kde je dlouhé vedení ze zadku vozidla k nádrži pohonných hmot – zde jsou škody předem naprogramovány. Co se týče dálkového ovládání, jsou oba experti nerozhodní. „Podle našich zkušeností chtějí zákazníci vždy jednoduché robustní řešení.“ A přesně vzato, při ovládání hákového natahováku nemusí obsluha – řidič ven z kabiny, nepotřebuje tedy dálkové ovládání. Řidiči to viděli při testu podobně, líbilo se jim ale řešení, které nabízí Meiller. V této souvislosti je nejlepším řešením provedení s možností dálkového ovládání. Na konec se ukazují rozdíly u všech šesti testovaných nástaveb. Nákladná řešení, jako u Gergenu, která jsou podle našich zkušeností dražší, nebo promyšlená konstrukce firmy Meiller přesvědčily. „Špatná“ nástavba v tomto testu nebyla. Možná to nebo ono, převážně v detailech, by se dalo vylepšit. A na to nás naši čtyři experti upozornili. Celý článek
Převzato z časopisu