Představujeme
Speciální zásahové vozidlo
Milan Olšanský 11.10.2011 00:42
Představujeme
Čas od času se dostaneme v redakci k zajímavým materiálům. Část diplomové práce z roku 2009 v níž Jan Finsterle na VUT v Brně, fakultě strojního inženýrství, obor průmyslový design ve strojírenství, řeší designový návrh kabiny speciálníhozásahového vozidla na podvozku T 815-7, k nim rozhodně patří.
Dnes již jistě pan inženýr, Jan Finsterle, promine, že se k jeho tématu dostáváme až dva roky poté, co jej tak pěkně zpracoval. Někdy zkrátka i článek musí v naší redakci uzrát, tak jako samotná diplomová práce.
Zajímavé téma
Projekt „Design kabiny zásahového vozidla“ Jana Finsterleho, který zpracoval pod vedením doc. akad. soch. Ladislava Křenka, Ph.D. je pro nás zajímavý hned z několika důvodů. Za prvé se jedná o speciál, který obvykle bývá výstavní lodí každého výrobce. Za druhé, je to těžké, výkonné, čtyřnápravové vozidlo schopné rychlé akce v jakémkoliv terénu, a to se počítá. Za třetí, povozek a některé další konstrukční skupiny pocházejí z nejmodernější tatrovácké modelové řady a tudíž by vykazovaly nejlepší jízdní schopnosti v terénu a na neupravených cestách, jaké si jen dovedeme v tomto ohledu představit. A v nepolední řadě, za čtvrté, design vznikl na české akademické půdě rukou (tehdy, v roce 2009) začínajícího českého průmyslového designéra. A to nám vlévá do duše jistou míru optimismu, že česká stopa v automobilovém designu stále žije.
To jestli se návrh bude jednou realizovat je v této chvíli vedlejší. Tady jde primárně o diplomovou práci, o schopnost studenta podat odpovídající myšlenkový výkon. A hlavně, ne každá vize konstruktéra či designéra se dostane do výroby. Je nutné si uvědomit, že o praktickém užití jakéhokoliv nápadu, návrhu či myšlenky v drtivé většině v dnešním světě rozhoduje „obchodník“. Je to tak, i když to zní velmi surově. Mnohé skvělé myšlenky zapadnou na centimetry prachem, když se nenajde nikdo, kdo by za nimi čuchal svůj osobní finanční profit.
Lehkost a relativita bytí
Tak tomu bude zřejmě i s tímto designem. Neřekl bych, že by mohl být pro kopřivnickou firmu přímo, nebo pro některého z dostavbářů aktuálně zajímavou možností. Vede mě k tomu především fakt, že původně vojenská či speciální (pro pacifisty) modelová řada T 815-7 má své vlastní civilní vyústění v záchranářské speciály, na kterých se podílí specialista na hasičská vozidla, firma THT Polička.Modely jsou to o něco více hranatější, ctící původní a originální kabinu T 815-7 a využívající třínápravových a dvounápravových podvozků. Nicméně čtyřnápravový speciál 8x8 páně Finsterleho je skvělá ukázka toho, že za jistých okolností by se jeho designu mohli bát i takoví machři na záchranné speciály, jaké má německý MAN či italské Iveco, o americké automobilce Oshkosh ani nemluvě.
Diplomka hovoří
„Estetika je pro designéra možná nejzábavnější, ale zároveň nejsložitější část celého postupu navrhování. Je dána subjektivním vnímáním, a proto je často předmětem sporů. Prvotní myšlenkou projektu „Design kabiny speciálního zásahového vozidla“ bylo vytvoření dynamického, osobitého vozu, který je tvarován aerodynamicky a kompaktně“, tolik o úvodu do dané problematiky hovoří Jan Finsterle ve své diplomové práci.„Na koncept letištního záchranného speciálu jsou kladeny dosti vysoké nároky. Primární jízdní parametry jsou dány zvolenou podvozkovou a motorovou skupinou, která udává jízdní vlastnosti. Tvarování karosérie bylo nutné těmto hodnotám a obecně funkci podřídit a respektovat ji,“ dodává.
„Pro účely diplomové práce jsou v ergonomické části rozebrány pouze základy. Rozsáhlost kompletního ergonomického rozboru by nebylo možné v rámci této diplomové práce prezentovat. Do základních ergonomických požadavků bylo zahrnuto řešení nástupu a výstupu pasažérů, výhled z vozidla, řešení interiéru, přístup a manipulace s příslušenstvím nástavby. Ergonomie počítá s cílovou skupinou uživatelů v podobě fyzicky zdatných jedinců, proto je vytvořen, u části, které to dovolují, ideální kompromis mezi funkcí a uživatelským komfortem. Tato optimalizace je z hlediska praktického využití vhodná“. To jsou slova diplomanta, Jan Finsterleho, z roku 2009.Nechme se tedy unést vizí designéra a řekněme si, že jsou mezi námi stále ještě šikovní lidé.
Zdroj: Trucker 09/11