Představujeme
Pneumatiky – Nová éra ContiLifeCycle
Milan Olšanský 22.09.2014 06:00
V nově otevřeném hannoverském závodu ContiLifeCycle společnosti Continental, mezinárodního výrobce a dodavatele pro automobilový průmysl, byla nedávno slavnostně přestřihnuta páska.
Závod, jenž je prvním svého typu na světě, v sobě spojuje nejmodernější zařízení na protektorování pneumatik pro autobusy a nákladní vozidla a vlastní průmyslové zařízení na recyklaci gumy. Technologie vyvinutá společností Continental byla oceněna v rámci environmentální inovace německým Spolkovým ministerstvem životního prostředí.
Další možnosti
Výrobou protektorovaných pneumatik, jež jsou na srovnatelné úrovni s novými, se společnosti Continental podařil strategický krok, jenž ohlašuje novou éru v rámci LifeCycle podnikání. „Když jsme tento projekt zahájili, naším cílem bylo přiblížit řešení LifeCycle k výrobě nových pneumatik. Během méně než 18 měsíců jsme naplánovali a vystavěli závod, jenž nejen že přinesl řešení všeho potřebného, ale dokonce posunul hranice toho, co je možné. Do závodu LifeCycle jsme vložili veškeré naše vědění v oblasti konstrukce a výroby pneumatik a dosáhli tak nové úrovně ve smyslu výkonu a vlastností daného produktu,“ poznamenává Nikolai Selzer, člen výkonné rady a ředitel divize pneumatik společnosti Continental. Těchto vynikajících charakteristik bylo dosaženo implementací výrobních postupů, uplatňovaných u výroby nových pneumatik společně s vylepšením stávající technologie protektorování.
Statisíce protektorů
Nová továrna na protektorování, nacházející se v Hannover-Stöckenu, bude mít po dosažení plné kapacity roční plánovanou kapacitu 180 000 protektorovaných pneumatik. „Závod ContiLife pro nás slouží jako rozvojové centrum pro naše LifeCycle podnikání ve světě. Náš jedinečný tým skládající se z oddělení výzkumu a vývoje, výroby, engineeringu a řízení kvality zde ve Stöckenu vyvíjí a vylepšuje řešení pro další LifeCycle centra, jež se nachází v Petaling Jaya v Malajsii, Cuenca v Ekvádoru a v mexické Morelii. Dále jsme na místě založili školicí zařízení nazvané ContiLifeCycle Akademie. Zařízení je určeno jak pro interní, tak externí zaměstnance a věnuje se nejrůznějším tématům, jež se týkají protektorování,“ poznamenává Andreas Esser, ředitel Obchodní jednotky komerčních pneumatik pro vozidla společnosti Continental.
Slabší uhlíková stopa
Společnost Continental také jako součást závodu ContiLifeCycle vyvinula proces recyklování pro prach z pneumatik, jenž při procesu protektorování vzniká. „Již vulkanizovaný prach z pneumatik podrobíme řadě zpracujících procesů, jež umožňují opětovné obrácení procesu vulkanizace. Recyklovaný materiál má takovou vysokou a kontrolovanou kvalitu, že jej lze bez váhání využít pro výrobu směsi,“ dodává Dr. Boris Mergell, viceprezident vývoje a industrializace produktů divize nákladních pneumatik společnosti Continental. Veškerý materiál obroušený z pneumatik v novém závodě ContiLifeCycle společnosti Continental bude zpracován v tomto zařízení na recyklaci. Tím dojde ke snížení množství odpadu o 80 % a výraznému snížení množství vytvořeného CO2. „Našimi ContiRe pneumatikami vyrobenými ve Stöckenu nabízíme našim zákazníkům portfolio, jež je ekonomicky a ekologicky trvale udržitelné. Výrobní postupy šetrné k životnímu prostředí a spotřeba surových materiálů v zařízení ContiLifeCyle jsou doplněny nízkým valivým odporem konečných výrobků a širokou nabídkou servisních služeb,“ poznamenává Christian Sass, ředitel Divize protektorování ve společnosti Continental. To vše vede k hlavnímu cíli našeho konceptu ContiLifeCycle: Co nejnižší celkové náklady pro flotily vozidel.
Převzato z časopisu