Představujeme
Obojživelník – Hafencity Riverbus
Otto Langmaier 24.10.2016 05:08
Loď nebo autobus? Od každého něco. Hodí se tak docela pěkně k přístavnímu městu Hamburk na Labi. Okružní jízda městem s vyhlídkovou jízdou přístavem, to je něco, co si nedá nejeden obyvatel či turista ujít.
Po souši jede Riverbus jako normální linkový autobus, dokonce je vybaven tlačítky zastavení na přání. A to nikoliv z důvodu, že by zastavoval ve stanicích, ale protože to bylo vyžadováno při registraci autobusu jako mimořádného vozidla.
První obojživelný bus v Německu
Jako vlastník prvního obojživelného autobusu v Německu musel v mnoha směrech absolvovat pionýrskou práci. Proto také trvala realizace od první myšlenky až po hotový autobus celé čtyři roky. Největší výzvu představovala registrace autobusu. Obojživelná vozidla nejsou v německé dopravní legislativě zohledněna. „Nápad uskutečnit takový projekt jsem měl již před 18 lety“, vypráví Franken, kvalifikovaný obchodník v oblasti lodní dopravy a uznávaný autobusový nadšenec. „Tehdy jsem viděl podobnou atrakci v Singapuru a hned mi bylo jasné, že něco takového musí bezpodmínečně přijít do Hamburku.“ (v Singapuru využívají k obveselení turistů zrekonstruovaná obojživelná vozidla švandovně zvaná Captain Explorer DUKW, která jsou schopna pojmout cca až 31 pasažérů. Jde o upravené vojenské speciály z doby Vietnamské války – pozn. šéfredaktora).
Nástavba z Maďarska
Pod vodotěsnou schránkou se skrývá podvozek nákladního vozidla MAN, nástavbu dodal maďarský výrobce. S další výzvou se Riverbus setkává při údržbě. „Nejedná se ani o autobus, ani o loď, neexistují zatím žádná srovnatelná vozidla. Získat a rychle v případě potřeby opravit nějaký díl, to si vyžaduje vysokou úroveň technických znalostí dílenského personálu“, vysvětluje Mike Vannauer, vedoucí prodeje autobusů regionu Nord ve společnosti MAN Truck & Bus Deutschland GmbH. Odezva na okružní jízdy je obrovská: „V prvních dvou měsících našeho podnikání jsme již přepravili více než 6000 osob. Kromě obyvatel Hamburku rovněž mnoho zahraničních hostů“, raduje se Fred Franken z toho, že byl jeho nápad tak dobře přijat. Zpozorněla rovněž i další města. A tak již existuje poptávka po pěti až sedmi dalších obojživelných autobusech.
Převzato z časopisu