Představujeme
Elektrické automobily – Elektrifikace dopravy postupuje i do těžké kavalerie
Ondřej Horský 17.10.2016 05:54
Průkopníky zavádění a rozšiřování elektrických užitkových vozidel byli výrobci těch nejmenších, vývoj nyní postupuje k hmotnostem středním a velkým.
Ale zatímco vozidla nejmenší, sériově vyráběná, působí v některých městech naprosto běžně a za masivní dotační podpory ze státních i městských rozpočtů, ta větší se již prosazují podstatně obtížněji a z rozpočtů by ukusovala hodně citelně.
Překážky a limity
Doprava nákladů v obytných aglomeracích měst a obcí je zatěžována a stále více sužována nejrůznějšími tlaky a omezeními komplikujícími jej naprosto nezbytné služby. Ať se jedná o zásobování obyvatelstva, likvidaci odpadu, dodávky pro místní průmysl, obchod a řemesla, přepravu hotových výrobků za dramaticky rostoucí averze vůči údajným emisím ve výfukových plynech i nadměrnému hluku. Prostředkem pro postupné snižování podílu emisí v ovzduší zaváděním stále přísnějších předpisů je možnost rozšiřování dopravních technologií, které v místě jejich provozu působí s nulovými emisemi plynnými i hlukovými. Koncern Daimler výrazně prohlubuje svou roli průkopníka také v kategorii těžkých užitkových vozidel o celkové hmotnosti až 26 000 kg.
Ekonomická výhodnost se blíží
Přestože se dlouhou dobu zdálo, že elektrické pohony nepřicházejí pro těžká užitková vozidla v úvahu zejména proto jejich nákladnost pořizovací i provozní, nyní se zdá, že již ekonomická výhodnost nákladních vozidel s elektrickým pohonem, napájeným z akumulátorů není v nedohlednu. Technika a technologie akumulátorů zaznamenala totiž nesporný pokrok. V období mezi roky 1997 a 2025 se náklady sníží pravděpodobně až o 60 % a zároveň vzroste výkon pravděpodobně až o 250 %. Pokud by se tyto prognózy uskutečnily, ekonomická bilance by elektrický pohon natolik přiblížila efektivitě provozu motorů vznětových, že by se již zřejmě obešly bez nutnosti současných masivních státních dotací a stal se životaschopným.
Přijatelná hmotnost i dojezd
Důkazem tohoto vývoje je premiéra vozidla Mercedes- Benz Urban eTruck, které ukazuje cestu k mobilitě bez emisí v rozvážkové dopravě s těžkými nákladními vozidly. Technickým základem je těžké užitkové vozidlo Mercedes-Benz koncipované pro distribuční provoz. Vývojáři Daimler Trucks zvolili koncept pohonu užívající zadní nápravu poháněnou elektromotory uloženými přímo u nábojů kol. Jejich největší výkon činí 250 kW (2 x 125 kW) a točivý moment 1000 Nm (2 x 500 Nm). Ve spojení s převodem dosahuje točivý moment na kolech 11 000 Nm. Napájení zajišťuje sada akumulátorů složená ze tří modulů lithium-iontových akumulátorů s celkovou kapacitou 212 kWh. Dojezd činí až 200 km. A to je pro každodenní trasu v rozvážkové službě s velkou rezervou bohatě postačující. Modulárně pojatá konstrukce potřebné sady akumulátorů může být navíc individuálně přizpůsobena potřebám uživatele, tedy požadované velikosti dojezdu přidáním nebo ubráním sad článků.
Urban eTruck lze připojovat k nabíjecím stanicím prostřednictvím postupně standardizované zásuvky CCS (Combined Charging System) typu 2. Při nabíjecím výkonu 100 kW zcela vybité akumulátory mohou být nabity na 100 % za dvě až tři hodiny. Byť nutno dodat, že zrychlené nabíjení citelně zkracuje životnost akumulátorů. Komise EU souhlasí s iniciativou výrobců vozidel žádajících zvýšení největší celkové hmotnosti užitkových vozidel s alternativním pohonem až o 1000 kg, což poněkud kompenzuje citelnou nevýhodu větší hmotnosti elektrické hnací soustavy. Hmotnost třínápravového samostatného vozidla se tím zvýší z 25 na 26 000 kg, takže se původní nevýhoda sníží na 700 kg ve srovnání s vozidlem poháněným soudobým vznětovým spalovacím motorem.
Další důsledné testování
Fuso je vedle značek Mercedes-Benz a Freightliner třetí značkou koncernu Daimler a vedoucím výrobcem „zelených“ lehkých užitkových vozidel. V celém světě jezdí lehká užitková vozidla Fuso Canter Eco Hybrid, jejich druhá generace od roku 2012. Elektrický Canter E-Cell byl představen v roce 2010 a v roce 2014 následovala druhá, podstatně efektivnější generace a dnes se již pracuje na generaci třetí. Zatím se Daimler nejreálněji a nejrozsáhleji v elektrické mobilitě prosadil uvedením lehké užitkové řady Canter E-Cell (ve vývojovém programu však figuruje také elektrické Vito). Po úspěšném zkušebním provozu v místě jeho výroby, v Portugalsku, se již více než půl roku osvědčuje v rozsáhlém flotilovém testu elektricky poháněných vozidel v Německu. Přesněji v kopcovitém Stuttgartu a jeho blízkém okolí ve službách velké logistické společnosti Hermes při rozvozu menších nákladů, když užitečná hmotnost činí na 2000 kg. Klíčovým prvkem testovaných vozidel je sada lithium iontových akumulátorů o kapacitě 48 kWh. Jsou uloženy ve schránkách zavěšených po obou stranách podél rámu. Elektromotor s permanentními magnety statoru poskytuje 110 kW a točivý moment 650 Nm a pohání kola zadní nápravy. V závislosti na konfiguraci terénu, provozních podmínkách a technice jízdy řidiče činí dojezd řádově 100 km, což odpovídá potřebám uživatele. Akumulátory v Evropě lze nabíjet zrychleně (za 60 minut na 80 % kapacity) s užitím stejného konektoru jakým je vybaven Urban eTruck.
Převzato z časopisu