Představujeme
Bezpečnost silničního provozu – Nový projekt nejenom pro mladé řidiče
Jiří Štěpánek 27.04.2012 10:52
Podle statistik Policejního prezidia České republiky sice v posledních deseti letech klesá počet dopravních nehod, ale přesto jsou čísla v porovnání se západní Evropou stále vysoká.
Oslovili jsme manažera nového projektu Řidičák+ ing. Vratislava Budaře. Tento projekt si klade za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích edukací mladých řidičů.
Kolik dopravních nehod řešili loni policisté, je posun k lepšímu a jak se vyvíjí stav dopravních nehod s nejtragičtějšími následky?
Podle statistik Policejního prezidia České republiky sice v posledních přibližně 10 letech klesá počet dopravních nehod, raněných i usmrcených osob, avšak čísla jsou stále vysoká. Za rok 2011 řešili policisté celkem 75 137 dopravních nehod, což představuje pokles o 0,5 % oproti roku 2010 a 2. nejnižší počet nehod od roku 1990. Pozitivní roli v tomto případě hraje určitě technologický vývoj a větší bezpečnost dopravních prostředků, velký vliv na tato čísla mají ale také legislativní změny, které upravují povinnost oznamovat nehody. Zlom v roce 2009 odráží i skutečnost, že řidiči již nemají povinnost v řadě případů dopravní nehodu policii oznamovat. Stačí, když na místě vyplní záznam o dopravní nehodě (tzv. euro-formulář) a nehodu vyřeší přímo s pojišťovnami.
V jakém věkovém rozsahu se nacházejí nejčastější viníci nehod?
Pokud jde o rozdělení podle věku viníka, nejvíce nehod způsobili řidiči ve věkové skupině 25–34 let, jak naznačuje následující graf. Při dopravních nehodách bylo v roce 2011 usmrceno celkem 707 osob. Jedná se o nejnižší počet od roku 1955 a ani v jednom měsíci 2011 nepřekročil měsíční počet hranici 100 osob. Nejvíce usmrcených osob, celkem 130, bylo ve věkové kategorii 25 až 34 let. Téměř 40 % přitom bylo mladších 35 let.
Jak se vyvíjí počet nehod způsobených alkoholem a návykovými látkami a jak v nich figurují mladí řidiči?
7,5 % z celkového počtu dopravních nehod (5242) bylo zaviněno pod vlivem alkoholu. Při těchto nehodách se eviduje 89 usmrcených osob, což je 12,6 % z celkového počtu. Dalších 2 701 osob při nich bylo zraněno. Pozitivní kontrolu na přítomnost drog u řidiče zaznamenali policisté u 149 případů. Bylo přitom usmrceno 8 osob a 88 lidí zraněno. Nejkritičtější nehody byly zaviněny řidiči ve věku 19 a 21 let. Zahynulo při nich 27 (zaviněné 19letými řidiči) a 26 osob (21letí řidiči).
Jak se vyvíjí statistika dopravních nehod letos?
Leden 2012 přinesl ve srovnání s rokem 2011 zhoršení statistik, a to ve všech sledovaných oblastech. Počet dopravních nehod se zvýšil o 12,5 % na 6226, počet usmrcených osob o 7,7 % na 42, těžce zraněných o 30,2 % na 194 a lehce o 20 % na 1458. K negativním výsledkům pravděpodobně významně přispělo také mrazivé počasí a neschopnost nezkušených řidičů pružně reagovat, předvídat a reálně ohodnotit své schopnosti. Problémem mladých začínajících řidičů jsou často tzv. disco nehody. Jedná se o nehody, ke kterým dochází ve večerních a nočních hodinách během víkendů, a to často v souvislosti s cestováním na diskotéky a zábavy. Disco nehody převažují spíše v teplejších měsících (od května do října) a na menších městech nebo vesnicích. Příčinou je většinou nezodpovědnost řidičů i jejich spolucestujících, nedostatečné řidičské schopnosti (leckdy dokonce bez řidičského oprávnění) a často také přítomnost alkoholu a dalších návykových látek. Téměř každá třetí disco nehoda je způsobena pod vlivem alkoholu. Výskyt alkoholu je tak 4–5x vyšší než u ostatních nehod. Průměrný věk viníka disco nehody je 32 let, tedy o 6 let méně než u ostatních nehod. Více než 50 % těchto nehod zaviní řidiči ve věku od 16 do 30 let. Téměř polovina obětí navíc spadá také do věkové skupiny lidí mladších 30 let a průměrný věk usmrcených je 34 let, tedy o 12 let méně než u ostatních nehod.
Můžete podrobně popsat nový projekt Řidičák+, všechny aktivity okolo něj a jaké procento autoškol se zapojilo?
Projekt je založen na spolupráci sítě autoservisů PREMIO a k nim navázaným autoškolám 1–2 na Premio. Je to z toho důvodu, že Premio zabezpečuje možnosti praktických ukázek spojených s provozem a údržbou vozidla a také poskytuje každému absolventovi kurzu kontrolu vozidla zdarma. S touto základní aktivitou jsou pak spojeny doprovodné aktivní prezentace na bezpečnostní témata, která souvisí s provozem na silnicích. Jedná se například o témata: Motorkáři na českých silnicích /Offroady/Školky a školy/Postižení za volantem/Vývoj a změny dopravních předpisů/Pneumatiky a jejich vliv na bezpečnost provozu atd. Projekt je podpořen celou řadou společností, které mohou přispět svým dílem k předávání zkušeností mladým řidičům a tak přispět ke zvýšení bezpečnosti a respektu na českých silnicích.
Kdo je autorem projektu a jaké další partnery má?
Autorem projektu je fa Goodyear Dunlop Tires CZ, respektive koncept PREMIO (síť servisů) a ÚAMK.
Pořádáte také doprovodné akce?
Ano, nejbližší se bude konat dne 24. 3. 2012 v prostorách areál Hummer centrum (výpadovka na HK) v Praze.
Můžete představit síť profesionálních autoservisů. Premio a jaké procento tvoří z celkového počtu profesionálních autoservisů?
Premio je síť servisů/pneuservisů zaštítěných a podporovaných společností Goodyear Dunlop Tires CZ. Jsou to servisy, které jsou na vysoké úrovni a jejichž standardem je aktivní komunikace se zákazníky a stoprocentní službou pro ně. Aktivity a práce této sítě, tak jako i síť sama se neustále rozvíjí a je mnohostranná tak, jak je koneckonců vidět i na projektu Řidičák+.
Převzato z časopisu