Představujeme
Alternativa – GyroMotion – hybridní pohon pojezdu vírníku
Ing. Bohumil Olšanský 01.09.2017 05:16
Snem mnoha motoristů je „létající automobil“. Praktické pokusy „naučit automobil létat“ začaly už před druhou světovou válkou a trvají dodnes. Ing. Pavel Březina, zapálený pilot vírníků, se rozhodl naučit vírník (letadlo) jezdit po veřejných komunikacích.
Motorový vírník je létající stroj, který vypadá jako vrtulník, ale jeho motor nepohání nosný rotor, nýbrž klasickou vrtuli. Tah točící se vrtule (v tomto konkrétním případě v tlačném provedení) využívá i k pojíždění po zemi, podobně jako letadlo s pevnými nosnými plochami. Takový „pohon“ je vhodný na vyhrazených plochách, tedy na letištích, ale do veřejností běžně využívaného prostoru se nehodí. Pro jízdu po silnici musí být v klidu rotor i vrtule. Po delším hledání a zkoušení různých variant pohonu se jako dostupné a vyhovující řešení ukázal separátní elektromotor (napájený z k tomu účelu pořízené baterie) pohánějící zubovým řemenem příďové kolo podvozku.
Vznikl tak prototyp, který po dokompletování vším potřebným – ovládací a kontrolní prvky, účinnější brzdy, světla, blinkry, zpětná zrcátka, reflexní návěstidla na koncích rotoru, ap. – byl oficiálně povolen a zaregistrován jako „pracovní vozidlo dvoumístné“ s povolenou max. rychlostí 40 km/hod. Při jízdě je to vlastně elektromobil s externím rychlodobíjením baterie. Výkon elektromotoru je 3kW, výdrž na jedno nabití cca 20 km, doba nabíjení vhodnou rychlonabíječkou z běžné zásuvky cca
20 minut. Na dobré vozovce i s mírným stoupáním jsou jízdní vlastnosti uspokojivé; celkové řešení se osvědčilo a majitel stroj běžně využívá k různým výletům i cestám „do práce“.
Pro komerční účely byla zvolena upravená koncepce nazvaná GyroMotion – hybridní pohon využívající původní spalovací motor vírníku, doplněný o spojku (umožňující zastavení vrtule při chodu motoru) a generátor produkující proud pro hnací elektromotor zabudovaný v jednom z hlavních podvozkových kol; takovým využitím primárního motoru je délka dojezdu technicky odvislá jen od doby chodu motoru (v praxi od množství paliva v nádrži). Jízdní komfort pozvedla i odpružená vidlice příďového kola podvozku. Poznámka: přerovské technologické řešení GyroMotion je implementováno do „nádherných“ dvousedadlových vírníků CALIDUS a CAVALON vyráběných v dolnosaském Hildesheimu. Prakticky všechny vírníky jsou v současné době využívány hlavně pro volnočasové aktivity soukromých osob, i když dříve, hlavně za druhé světové války, byly snahy použít je jako hlídková či pozorovací letadla a v Japonsku dokonce i jako letadla nesoucí hlubinné bomby proti ponorkám.
Převzato z časopisu