Historie
Tatra 30 (2. díl) – Karosářské kreace
Jan Tuček 08.10.2022 02:00
Čtyřválcová Tatra 30 se v letech 1928 až 1931 objevila také v mnoha karosářských provedeních stavěných na zakázku mimo kopřivnickou automobilku. Pestrá paleta karosářských kreací čítala kabriolety, pevné i nástavkové limuzíny, landaulety a také dodávky a sanitky.
Před Vánocemi roku 1928 expedovali z Kopřivnice první dva podvozky typu T 30 s rozvorem 3170 mm do vysokomýtské karosárny Josefa Sodomky. Byly určeny ke stavbě šestimístných limuzín, jež pro své zákazníky objednal zástupce automobilky Tatra v Pardubicích Ferdinand Pfeffer.
Oba vozy byly dohotoveny v únoru 1929 a během téhož roku po nich následoval tucet dalších „třicítek“ v tomto provedení. Zvláštní zmínku si zaslouží čtyři luxusně vybavené limuzíny dokončené ve Vysokém Mýtě v září a říjnu, jež byly určeny pro pražský autosalon, který probíhal na přelomu října a listopadu 1929. Ještě před odesláním do Prahy zapózovaly všechny čtyři automobily na vysokomýtském náměstí. Vyznačovaly se objemnými blatníky, zdvojeným chromovaným předním nárazníkem, koženým čalouněním sedadel a řadou dalších luxusních prvků, včetně chromovaného světlometu „hledáčku“ u pravého předního sloupku karoserie.
V létě 1929 vznikly v karosárně Sodomka i dva další vozy Tatra 30 s dlouhým rozvorem. Jeden měl šestimístnou otevřenou karoserii se čtveřicí dveří, doplněnou odnímatelným nástavkem se šesti bočními okny. Stavebnicová konstrukce karoserie umožňovala poměrně snadnou proměnu tohoto vozu ve valník.
Druhá „třicítka“ byla karosována jako prostorná skříňová dodávka a měla dvě náhradní kola zapuštěná do boků skříně před zadními blatníky. Pořídila si ji uzenářská firma z Poličky.
Trojice dalších šestimístných limuzín vysokomýtského střihu následovala na jaře 1930, po nich následoval první dvoudveřový kabriolet Tatra 30 s karoserií Sodomka. Byl čtyřmístný, s jedním bočním oknem na každé straně a mohutným okovaným kufrem na zádi, za nímž byla připevněna dvojice náhradních kol v krytech.
Posledními vozy Tatra 30 karosovanými firmou Sodomka byly dva sanitní automobily, jeden jednolůžkový a druhý dvoulůžkový, dokončené v březnu a červenci 1931. První poté sloužil v Petřvaldu ve Slezsku, druhý na stanici Červeného kříže v Kralupech nad Vltavou.
Vrchlabskou karosárnu Petera proslavily především kabriolety a platilo to i v případě vozů stavěných na podvozcích typu T 30. První čtyřdveřový kabriolet dohotovený ve Vrchlabí v březnu 1929 vznikl na kratším šasi s rozvorem 2770 mm. Byl stavěn podle patentu firmy Petera a vyznačoval se mimo jiné pevnými středními sloupky příčně propojenými kovovým rámem, zvyšujícím tuhost otevřené karoserie.
Stejnou koncepci převzal i další čtyřdveřový kabriolet dokončený o měsíc později, tentokrát už na delším podvozku T 30 s rozvorem 3170 mm. Vedle dvoudveřových a čtyřdveřových kabrioletů karosovala firma Petera v letech 1929 a 1930 i několik dalších „třicítek“, mimo jiné šestimístný landaulet s pevnou střechou nad předními sedadly a šestimístnou limuzínu, jež se stejně jako některé kabriolety vyznačovala zvýšenými okny.
Koncem října 1929 představila Karosa na pražském autosalonu svůj „patentní kabriolet“ na podvozku T 30 s rozvorem 3170 mm. Připomeňme, že firmu Karosa založil v roce 1921 v Praze-Holešovicích Oldřich Uhlík se společníky Antonínem Viktorinem a Františkem Žemličkou. Koncem roku 1927 přešel Oldřich Uhlík do své nově vybudované karosárny v Praze-Strašnicích, zatímco pánové Viktorin a Žemlička pokračovali v Holešovicích v činnosti pod značkou Karosa.
Jejich „patentní kabriolet“ nabízel čtyři alternativní uspořádání karoserie, od zcela uzavřeného vozu s nataženou textilní střechou a bočními okny, přes verzi bez střechy nad řidičem, ale s uzavřeným prostorem pro cestující vzadu, uspořádání se staženou střechou, ale s nasazenými bočními okny a ochranným sklem před předními i zadními sedadly, až po zcela otevřené provedení – pouze s čelním oknem.
Podle dochovaných fotografií zhotovila Karosa nejméně tři kabriolety T 30 této koncepce, vedle nich karosovali v Holešovicích v roce 1929 i dlouhý dvoudveřový kabriolet T 30 s jediným oknem na každé straně, koženým čalouněním a dvěma náhradními koly připevněnými na zaoblené zádi.
V prvním čtvrtletí roku 1930 postavili v karosárně Oldřicha Uhlíka v Praze-Strašnicích dva zajímavé automobily Tatra 30. Jeden pražský zákazník si objednal čtyřmístný dvoudveřový uzavřený vůz na podvozku s rozvorem 3170 mm. Měl dvě samostatná přední sedadla, jež po odklopení kupředu umožňovala přístup k nedělenému, ale bohatě čalouněnému zadnímu sedadlu.
Kabina opatřená čtyřmi bočními okny měla elegantně zaoblenou zadní partii střechy, zadní část karoserie tvořil rozměrný oplechovaný kufr s oblým víkem. Vůz byl vybaven světlometem „hledáčkem“ u pravého okraje rámu čelního okna a světelnými ukazateli změny směru jízdy na předních sloupcích i na zádi karoserie.
Na prodlouženém podvozku „třicítky“ vznikla ve Strašnicích také prostorná skříňová dodávka určená pro obchodníka z Brna-Králova Pole. Mimochodem, pro tento typ karoserie Oldřich Uhlík s oblibou používal označení „obchodní ambulance“.
Vůz měl dvoumístnou kabinu a za ní oplechovanou skříňovou nástavbu. Horní část čelního okna byla vyklápěcí a doplněná seřiditelnou sluneční clonou, nákladní prostor byl od kabiny oddělen dřevěnou mezistěnou s malým okénkem. Obě náhradní kola byla uložena uvnitř skříně.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)