Historie
Historie – Šedesátiny pardubických trolejbusů
Jan Neuman 06.08.2012 13:02
28. 4. se v areálu pardubického dopravního podniku uskutečnil Den otevřených dveří, který byl ve znamení 60. výročí trolejbusové dopravy v Pardubicích.
Pojďme se na tuto akci podívat, neboť v Pardubicích umějí takové podniky organizovat velice dobře. Výsledek to také potvrdil, pardubický DOD (Den Otevřených Dveří) se stal pro všechny návštěvníky se zájmem (nejen) o autobusy a trolejbusy velkým zážitkem. Před seznámením s prezentovanou technikou, je nezbytná základní informace o 60.výročí zahájení pardubické trolejbusové dopravy. Přesné datum začátku provozu trolejbusů v Pardubicích je 20. 1. 1952, kdy došlo k jeho slavnostnímu zahájení. Pravidelná doprava podle jízdního řádu pak započala o dva dny později, tedy 22. 1. 1952. První provozovaná linka měla číslo 3 a vedla od vlakového nádraží do Bohdanče. Číslo (3) linky bylo dané číselnou posloupností, neboť obě předcházející čísla 1 a 2 měly v té době již přiděleny linky autobusové. Vozový park, se kterým byl provoz zahajován, sestával ze šesti dvounápravových trolejbusů Škoda 7 Tr, vyráběných Závody V. I. Lenina, n. p., v Plzni. V současné době mají Pardubice 10 trolejbusových linek a pro jejich obsluhu je k dispozici 56 trolejbusů několika typů, včetně vozů třínápravových. Tolik tedy k trolejbusové dopravě a teď již k vozidlům, která se na DOD nejen představila, ale většinou tam také jezdila i s cestujícími. Seznámení s areálem vozovny dopravního podniku a dopravními prostředky se dalo zrealizovat dvěma způsoby, individuální prohlídkou nebo skupinovou s průvodcem a příslušným výkladem, což je naprosto optimální řešení. S ohledem na zmíněné výročí tedy prohlídku zahájíme u trolejbusů. Z historického hlediska začneme s vozem Škoda 9 Tr, těch se do Pardubic v rozmezí let 1962–1980 dodalo 79 kusů. Tím tak došlo k tomu, že v období 1974 až 1982 byl trolejbus Škoda 9 Tr jediným provozovaným typem na pardubických linkách. Poslední vozidlo zmíněného typu bylo provozně odstaveno v roce 1995. Ovšem s ohledem na atraktivnost se pro návštěvníky stal nejzajímavější trolejbus Tatra T 400.
Tento třínápravový vůz nikdy v pardubickém provozu nejezdil, 28. 4. 2012 tam tudíž měl svoji premiéru. Konkrétní vozidlo pochází z pražského muzea MHD a v Praze také v minulosti jezdilo, jako velice rozšířený typ. Dalším vozem, který se v Pardubicích nikdy neprovozoval, ale byl na DOD prezentován, je kloubový trolejbus Škoda-Sanos 200 Tr. V tomto případě se jednalo o československo-jugoslávskou spolupráci, ovšem trolejbusů Škoda-Sanos u nás jezdilo pouze 13 kusů, především v Gottwaldově (Zlíně). Ještě nelze opomenout vozy Škoda 14 Tr, Škoda 21 Tr a nejnovější třínápravový Škoda 28 Tr Solaris. Tím se dostáváme k autobusům. Z historických vozidel zmiňme alespoň městský autobus Škoda 706 RO, ten přijel z Prahy a patří opět do sbírek pražského muzea MHD. Raritou je autobus Škoda Asia 9,5 (Liaz 18.25 OB), ten byl původně určený pro Vietnam, ale výrobně nebyl nikdy realizovaný. Ze současných vozidel nechyběla plynová varianta vozu Citelis, dalším předvedeným produktem Irisbusu byl krátký Crossway LE 10,7M. Tím ovšem výčet vozů zmíněného producenta nekončí, neboť na DOD byl ještě například autokar Domino (u nás nepříliš rozšířený), ten zaujal i barevným provedením (Hockey club Pardubice). Poslední zmínka o Irisbusu patří turistickému autobusu Magelys PRO. Následující autobusy pak pocházely od polského výrobce Solaris. Ten byl na DOD zastoupený meziměstským dvanáctimetrovým vozem Solaris InterUrbino 12 a v tuzemsku dosud málo známým vozidlem Solaris Alpino 8,9 LE. Alpino má délku 8950 mm, šířku pouze 2400 mm a je určený k přepravě 21 až 29 cestujících. Konečná informace pak patří hybridnímu autobusu Škoda hybriobus postaveném ve spolupráci s polskou firmou Solaris, která má ve své nabídce i autobusy s hybridním pohonem, a to v několika variantách. Uvedený výčet vozidel není v žádném případě kompletní, těch byla ještě řada. Kupříkladu autobusy RTO, Ikarus, Karosa pro výcvik řidičů nebo restaurovaný Zetor 25, či krásný funkční model parního stroje atd. atd. atd.
Převzato z časopisu