Nezařazené
IAA Transportation 2024 – V souboji pohonů
Branko Remek 07.01.2025 21:55
Již od roku 1911 se pořádá v Německu, původně v Berlíně a později ve Frankfurtu nad Mohanem, prestižní autosalon. Časem nabral takových rozměrů, že od roku 1992 byla užitková vozidla všech kategorií vyčleněna do Hannoveru.
Svého vrcholu dosáhl v roce 2018, ale pak zapracovaly následky koronaviru a tzv. green dealu. V roce 2022 dostala IAA přídomek Transportation a všechno bylo skromnější a menší o celou třetinu. Letošních sedmnáct set vystavovatelů z více než čtyřiceti zemí znamenalo sice nárůst o 20 %, ale jen díky mohutné invazi čínských firem, většinou v oblasti subdodavatelů, a nepochopitelnému nezájmu řady evropských společností. Dvě z jedenácti hal byly prázdné a vystavovatelů na volných plochách bylo méně. V pěti halách byla jen přípojná vozidla, komponenty a příslušenství. Autobusů bylo například vystaveno jen několik. Chyběl třeba Renault Trucks, jiní byli zastoupeni jen importéry pro Německo. Jednoznačně dominovala elektrifikace dopravy. Vedle již běžných bateriových elektrických vozidel (BEV) stále roste i nabídka elektrovozidel s palivovými články (FCEV) na vodík a vozidel se spalovacím motorem na vodík (HICE). V případě ICE lze použít jako palivo nejen vodík, ale i od něj odvozená syntetická paliva, například metanol či čpavek. Problémem zůstává vysoká cena „zeleného vodíku“ (elektřina pro elektrolýzu musí pocházet z obnovitelných zdrojů) a nedostatečná infrastruktura plnicích stanic. Paradoxní je, že do vývoje se investují obrovské finanční prostředky, přičemž zisky zatím přináší výhradně výroba a prodej vozidel se vznětovými spalovacími motory.
Pro novináře je tradičně určen den před otevřením výstavy, který vrcholí slavnostním večerem „Media evening“, kde se vyhlašují ocenění nejlepších výrobků podle kategorií. Zde došlo k podivnému nárůstu ocenění v kategorií přípojných vozidel a inovací. O ty se podělili všichni silní hráči jako Kögel, Krone nebo Schmitz. Vrcholem večera bylo vyhlášení laureátů pro rok 2025 v hlavních kategoriích vozidel, tedy Bus of The Year (Solaris Urbino 18 H2), Truck of The Year (Mercedes-Benz eActros 600) a Van of The Year (Renault Master). Podívejme se na hannoverské novinky světových automobilek, kde se vedle tradičních výrobců evropské sedmy (DAF, Daimler Trucks, IVECO, MAN, Scania a Volvo s Renaultem) o místo na evropském trhu hlásí i firmy asijské.
Severním halám výstaviště vévodil již samostatný Daimler Trucks se značkami Mercedes-Benz a Fuso Canter a spřízněnými firmami CATL (Contemporary Amperex Technology Ltd), Bosch, Cummins a Enginius (Faun). CATL představil Tectrans Battery System, nové akumulátory LFP (Lithium-Ferrum-Phosphate) s vyšší energetickou hustotou. Poněkud cize v převážně německé hale působily čínské společnosti Shandong Heavy Industry a Zhejiang Jingu. Samostatný výrobce motorů Cummins dodává i motory na vodík a používá označení HELM (Higher Efficiency Lower Emmisions). Poutačem Daimler Trucks byl atraktivní tahač Mercedes-Benz eActros s minimalistickým designem budky, jehož výroba ve Wörthu začne tento měsíc. Světovou novinkou byl nový Actros L, který je vlastně jen variantou eActros se vznětovým motorem, jenž má vydělávat na další vývoj pohonů. Jediný z celé konvenční typové řady Actros má novou aerodynamicky optimalizovanou budku. Úsporný Actros je tak ještě úspornější. Actros Gen H2 Truck na vodík je stále jen prototypem, ale BEV eActros, eCanter a eEconic jsou již v běžné nabídce.
V sousedních dvou halách dominoval nizozemský DAF v rámci amerického koncernu PacCar a zdatně mu sekundovala švédská společnost Volvo. Mezinárodní společnost vytvářely turecký Ford Trucks, čínský BYD, britský Eaton či převážně italské společnosti IVECO a FPT (FIAT PowerTrains), a také ZF. Zahnradfabrik Friedrichshafen k tradiční výrobě převodovek již dávno přiřadila i nápravy a nově i elektropohony, třeba nápravové AxTrax a centrální CeTrax, případně jako 2 (dual), a čile různými formami spolupracuje s čínskými firmami. ZF dodává komponenty elektropohonu například pro turecký Ford F-Max Electric a F-Max Gen.2 (HICE) a čínský Foton a Farizon Energy Truck (Geely Holding). Čínský BYD představil hned několik novinek včetně BEV terminálového tahače. Hlavním poutačem DAF byly vozy řady XG s motory PacCar MX na alternativní paliva HVO a B100 FAME a elektropohony PacCar pro FCEV.
Expozici IVECO ovládl elektrický typ S-eWay 6x2 s nápravou FPT, akumulátory 490 kWh a dojezdem 400 km. Novinkou byl motor Cursor 9 Hythane, spalující mix vodíku a metanu. V oblasti velkých dodávek spolupracuje IVECO s jihokorejskou společností Hyundai na variantě Daily FCEV a BEV ve studii IVECO eMooney s dojezdem 320 km.
Na opačném, jižním konci výstaviště kraloval koncern Volkswagen, do něhož patří i německý MAN a švédská Scania. Velkým překvapením byl nový VW Transporter/Caravelle (viz AR 10/’24), vyvinutý v těsné spolupráci se společností Ford a vyráběný v tureckém Kocaeli. Není proto divu, že společným základem je Ford Transit Custom, laureát VOTY 2024. Neuvěřitelné, jak se mohli dva odvěcí rivalové takto dohodnout...
Vedle vozů všech řad s elektropohony představil MAN jako revoluční novinku těžký typ hTGX s motorem H4576/16,8 l na vodík v nádržích pod tlakem 70 MPa (700 bar) a dojezdem 600 km. Tento typ se stal také laureátem ceny TIA (Truck Innovation Award) 2025, přičemž za ním byli konkurenti Renault Oxygen a IVECO S-eWay. V rohu haly se v ústraní krčil prototyp tahače 6x4 Tesla Semi, do něhož byly vkládány velké naděje.
V poslední hale byly malé a lehké užitkové automobily kategorie N1 až N2 s dominantními expozicemi Ford Transit všech řad, Kia, Renault, Stellantis a Toyota. K zajímavostem patřily novinky jako hybridní Ford Ranger 205 kW (279 k) s elektrickým dojezdem 45 km, vyráběný v jihoafrickém Silvertonu, a Opel Movano Hydrogen FCEV, 110 kW (150 k) s dojezdem až 500 km. Koncern Stellantis reprezentovaly i jeho další značky, Citroën, Fiat a Peugeot. Nakonec to nejlepší: Renault pro svou úspěšnou řadu Master nové generace s různými pohony získal cenu VOTY 2025. Poutačem expozice byla ale studie dodávky budoucnosti v rozměrech současného typu Kangoo, pro niž Renault oprášil své označení Estafette z roku 1959.
Elektrický boom sílí, a prohlubuje se tak závislost na Číně ovládající z 90 % těžbu lithia v Asii a Africe. Evropa se sice vymanila ze závislosti na plynu z Ruska, ale bezhlavě se vrhá do pasti v podobě Li-Ion akumulátorů „Made in PRC“. Všichni velcí finalisté již zahájili výrobu akumulátorových vozů BEV a jsme svědky zásadní restrukturalizace celého oboru. Řada výrobců spalovacích motorů, převodovek a náprav se zabývá vývojem a výrobou hnacích náprav s odděleným nebo integrovaným elektrickým motor-generátorem. Z hlediska koncepce pohonu nápravy je to zatím „plichta“, polovina výrobců integruje elektromotor do rozvodovky nápravy, což značně zvyšuje neodpružené hmoty vozidla, a druhá preferuje standardní nápravu, ke které se spojovacím hřídelem připojí elektromotor nebo spalovací motor. Elektronápravy umožňují snadný pohon více náprav, a to jak tažného, tak i přípojného vozidla. O řadě novinek s elektropohony nebo vodíkem jako palivem pro ICE nebo FCEV jsme již informovali a další podrobnosti uvedeme co nejdříve, rovněž tak i laureáty titulů pro rok 2025.
Převzato z časopisu