Nezařazené
Brno–Soběšice 2022 – Napřesrok stoletý!
Jiří Duchoň 11.01.2023 20:25
Historická vozidla mimořádné hodnoty byla v Brně 1. října k vidění nejen na výstavě pod širým nebem, ale také při často až pekelně svižné jízdě. Připomněla kdysi slavný závod do vrchu Brno–Soběšice, jenž se jezdil v letech 1924 až 1929 jako špičkový podnik Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko (ČAMS).
Tradice pokračuje dodnes, letos tato akce proběhla 1. října. V obvyklém uspořádání se přitom jelo naposledy v roce 2019 (viz AR 11/’19), pak zasáhl covid. Brno–Soběšice se koná jako výstava historických vozidel a jízda do vrchu. Jezdí se na pravidelnost, ale řada účastníků své stroje vede skutečně až na hranici možností. Vysokou úroveň si pořadatelé hlídají, akceptují jen stroje vyrobené do vypuknutí druhé světové války (novější jen výjimečně) a splňující zařazení do technické klasifikace FIVA A a B podle specifikace 1 až 3. Letos se zúčastnilo na 200 automobilů a 100 motocyklů. Na startu i v tomto roce vévodilo Bugatti 37A (1928) Vojtěcha Masojídka: přesně tento vůz s Egonem Bondym za volantem zvítězil na této trati v ostrých závodech ročníků 1928 a 1929. Letos mu po boku stály neméně jedinečné automobily, například „pekelník“ Z-18 Sport Ing. Jaroše s dvoudobým motorem osazeným kompresorem, zcela raritní speciál z dílen brněnské Zbrojovky (s derivátem S30 byl jezdec Divíšek vůbec nejrychlejším československým pilotem v prvním ročníku Masarykova okruhu roku 1930!), nebo Sénéchal SS (1924) Karla Kupky, jednoho z organizátorů „Soběšic“, šéfredaktora magazínu Motor Journal a výrazné postavy tuzemského veteránismu.
Moderní a do současné doby pokračující dějiny události Brno–Soběšice se začaly psát až v roce 1999, kdy na silnici vedoucí z areálu ústavu pro tělesně postiženou mládež Kociánka do Soběšic uspořádal Veteran Automoto Club Brno jízdu historických vozidel. Netřeba připomínat jistý charitativní rozměr „Soběšic“: v jindy smutných nemocničních kulisách v daném termínu od té doby pravidelně tepe život a na scény s jásajícími postiženými dětmi jen tak nezapomenete. Historická vozidla jsou vystavena v areálu a podle harmonogramu vyjíždějí na trať uzavřenou pro běžný provoz, aby se pak vracela zpět na svá místa v parku a znovu těšila pohledy nemocných dětí i široké veřejnosti. Podél „trati návratu“, vedoucí přes Lesnou, jsme opět viděli hloučky mávajících milovníků kultury a kultivovanosti, často usazené v židličkách. I přes nepříliš příznivou předpověď letošní „restart“ Brno–Soběšice zalilo slunce a prostor zaplnily davy návštěvníků všech věkových skupin.
Jak bylo řečeno výše, do roku 1929 byl závod Brno–Soběšice nejvýznamnějším sportovním podnikem tehdejšího Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko (ČAMS). V roce 1929 se jel naposledy, neboť již bylo jasné, že o rok později roli vlajkové lodi ČAMS převezme Masarykův okruh. Všechny kapacity se tak zaměřily na plánování prvního závodu na novém okruhu, který se v roce 1930 skutečně jel a stal se začátkem historie významného podniku světové úrovně.
Ačkoli oficiálně nemůže jít o závod, jsou dnes „Soběšice“ jedinečným setkáním špičkových strojů a významných osobností. To vše dělá z jízdy do vrchu Brno–Soběšice výjimečný podnik s mimořádným zájmem diváků a účastníků, z nichž mnozí si zde zvykli uzavírat sezónu.
Převzato z časopisu