Technika
Winter Car 2019 – trakce a brzdění
Jiří Duchoň 24.05.2019 15:56
Několik severských časopisů s finským magazínem Tekniikan Maailma v čele také letos uspořádalo velké testování automobilových novinek v extrémních podmínkách zimního Laponska.
Šéfredaktorem Tekniikan Maailma je Velimatti Honkanen, současný generální sekretář jury volící mezinárodní Vůz roku (COTY), a v rámci sdílení exkluzivních informací mezi členy poroty vám nyní můžeme výsledky těchto testů zprostředkovat. V malém seriálu se do Laponska na stránkách Automobilu vracíme. Zkoušky Winter Car se konají pravidelně již od počátku osmdesátých let a díky dekádám zkušeností a propracované metodice jejich výsledky přinášejí skutečně zajímavé výstupy. Minule jsme se soustředili na ovladatelnost, nyní si budeme všímat chování vozů při zrychlování a brzdění.
Akcelerace na zasněženém a zledovatělém povrchu je obyčejem tuhé zimy. V rámci souboje o titul Zimní vůz roku (Winter Car) se v Laponsku měří zrychlování do kopce na sněhu (5 – 60 km/h) a také jednou polovinou automobilu na ledu a druhou na asfaltu (5 – 30 km/h). Letošní zkoušky přinesly překvapení, když drtivě zvítězila Dacia Duster. Šlo o jediný vůz s pohonem všech kol, ale Duster ostatní deklasoval i v režimu pohonu pouze předních kol. Nakonec se zjistilo, že mezinápravová lamelová spojka byla poškozena během náročných emisních testů v laboratoři, takže se zcela nerozepnula ani v poloze 2WD. Jasným vítězem v obou disciplínách se tak stal Ford Focus, který suverénně zrychloval bez ohledu na povrch, jejž měl zrovna pod koly. Uspět v těchto zkouškách znamená mít dobře nastavené asistenční systémy, zejména pak elektronickou simulaci závěru diferenciálu EDS, pracující s přibrzďováním hnacích kol, vhodně sladěnou s regulací výkonu motoru. Hyundai a Mercedes-Benz omezovaly výkon až příliš, zatímco v BMW a Jaguaru bylo třeba na děleném povrchu výrazných korekcí volantem. Zkoušky probíhaly nejen s aktivovanými asistenčními soustavami, ale také s jejich částečným, případně kompletním odpojením. Komisaři ocenili, že žádný zkoušený vůz při měření akcelerace nevykazoval přehřívání brzd, a to ani při déle trvajícím záběru.
Další disciplínou byly testy brzd. Podle metodiky Winter Car se kromě autonomního brzdění (AEB) před certifikovanou překážkou a dalších měří zejména délka dráhy zpomalení na sněhu a ledu (v obou případech z 60 km/h do zastavení) a s jednou polovinou vozu na asfaltu a druhou na ledu (80 – 0 km/h). Při brzdění na sněhu i ledu tentokrát co do délky brzdné dráhy excelovaly vozy Ford a Jaguar, ovšem při jízdě v zimních podmínkách jsou důležité i další aspekty. Například pocit na brzdovém pedálu, jenž řidiči umožňuje pečlivě dávkovat brzdný účinek a nevyděsí jej pulzováním ABS. V tomto ohledu se komisařům jako nejlepší jevilo BMW. Při brzdění jednou stranou na sněhu a druhou na ledu se -potvrdilo, že lépe si vedou vozy s delším rozvorem. Při zkouškách AEB se ukázaly rozdíly mezi použitými technologiemi. Například Audi, Ford, Hyundai, Kia a Volvo měly problémy rozpoznat překážku bez osvětlení, takže by nereagovaly třeba na pro poruchu či nehodu odstavený automobil se zhasnutými obrysovými svítilnami. Zároveň se ukázalo, že pouze Volvo a Peugeot mají senzoriku potřebnou pro autonomní brzdění opatřenou vyhříváním.
V červnovém Automobilu se do promrzlého Laponska vrátíme a zaměříme se na spotřebu paliva a emise v zimním provozu.
TESTOVANÉ VOZY |
Audi A1 Sportback Business S Line 30 TFSI AT BMW X2 sDrive18i Business AT Citroën C4 Cactus Puretech 110 Shine AT Dacia Duster SCe 115 4x4 Prestige Ford Focus Titanium 1.5 EcoBoost AT Honda CR-V Comfort 2WD Hyundai Kona 1.0 T-GDI Comfort Jaguar E-Pace D150 FWD Base Kia Ceed 1.4 T-GDI Business Premium AT Lexus ES 300h Executive Mercedes-Benz A 200 Business Style AT Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 MIVEC Intense AT Opel Combo Life XL Enjoy 1.5 DTH AT Peugeot 508 Allure Blue HDi 130 AT Volvo V60 D3 Business AT |
Převzato z časopisu