Technika
Škoda Octavia Green E Line - Elektrické premiéry
Tom Hyan 10.01.2011 00:45
Škoda Auto představila koncept osobního automobilu s elektrickým pohonem, postavený na základě sériového typu Octavia Combi…
Novinka, uvedená jako překvapení na Pařížském autosalonu 2010, je prvním elektromobilem Škoda, vyvinutým po převzetí mladoboleslavské automobilky koncernem Volkswagen. Historie elektrických silničních vozidel Škoda je samozřejmě mnohem delší, i když první nepocházely z Mladé Boleslavi, ale z Plzně. Vedle trolejbusů Škoda od roku 1936 to byly také nákladní elektromobily s užitečnou hmotností 1,5 a 3,0 t pro Plzeňský Prazdroj, po válce se dlouhá léta vyráběly trolejbusy v Ostrově nad Ohří (dodnes je potkáte i v amerických městech) a nyní vývoj pokračuje u Škoda Electric opět v Plzni.Výroba osobních elektromobilů začala ve spolupráci mladoboleslavské automobilky a ejpovického závodu koncernu Škoda Plzeň počátkem devadesátých let, menší série elektrických Favoritů a Pick-Upů se dokonce exportovaly (vzniklo cca 200 vozů), znak Škoda byl také na elektromobilu Beta. Po převzetí Volkswagenem však Škoda Auto partnerství s plzeňskou jmenovkyní ukončila. Volkswagen totiž pracoval na vlastním voze Golf City-STROMer…
Škoda Octavia Green E Line, jak zní plný název konceptu, využívá modulární podvozkové stavby klasického typu Octavia Combi, která usnadňuje montáž sady akumulátorů do zadní části vozu a elektroniky s trakčním elektromotorem dopředu. Pokud bude energie určená pro pohon elektromobilů vyráběna trvale udržitelným způsobem z obnovitelných zdrojů, teprve pak lze hovořit o nulových emisích, které jsou výhodou vlastního provozu elektrického automobilu. Předpokládá se provoz na krátké vzdálenosti s dojezdem 140 kilometrů, což splňuje požadavky většiny Evropanů na denní jízdy. Systém umožňuje zvolit tři úrovně rekuperace, která vrací energii do akumulátorů Li-Ion, jejichž sada o hmotnosti 315 kg je uložena ve střední a zadní části pětimístného vozu tak, že minimálně omezuje objem zavazadlového prostoru (zmenšil se o 115 na 490 l, po sklopení zadní řady sedadel dostanete 1540 l). Samozřejmě, že klimatické podmínky dojezd vozu také ovlivňují, k dispozici je elektrické vytápění i klimatizace.
Moderní akumulátory typu Li-Ion se dobíjejí z běžné sítě systémem Plug-In (do zásuvky), při napětí 230 V na plnou kapacitu zpravidla za osm hodin, při využití vyššího napětí 400 V se tato doba zkrátí na polovinu. Přípojky pro dobíjecí kabel jsou jak na boku (pod víčkem chybějící palivové nádrže), tak vpředu v prohlubni masky chladiče po odklopení znaku Škoda. Trakční elektromotor, pohánějící přední kola, nabízí trvalý výkon 60 kW, resp. maximální 85 kW po dobu šedesáti sekund; točivý moment od nulových otáček je 255 N.m po šedesát sekund, resp. 270 N.m po čtyři sekundy. Největší otáčky synchronního elektromotoru činí 12 000 min 1, využívá se redukční převod bez obvyklé převodovky.
Elektricky poháněná Škoda Octavia zrychlí na sto za dvanáct sekund a největší rychlost je omezena hodnotou 135 km/h. Dojezd samozřejmě ovlivňuje také styl jízdy, profil terénu a zatížení vozu.Úspory energie šly až do nejmenšího detailu; osvětlení interiéru bylo nahrazeno úspornými světelnými diodami (LED) a energetickou bilanci vylepšují solární články na střeše vozu. Nové jsou také kontrolní přístroje, zobrazují informace o aktuálním výkonu, spotřebě energie, stavu akumulátorů a aktuálním dojezdu; na středovém panelu na displeji navigačního systému můžete pozorovat průběh energetického toku, napájení motoru, či rekuperaci energie.Zkušební flotila automobilů Octavia Green E Line bude nasazena na silnice už v roce 2011 a vyhodnocení provozu přinese další poznatky pro vývoj elektrických pohonů budoucích sériových elektromobilů.
Zdroj: Automobil 12/10
Autor: Tom Hyan