Technika
Scania - Více bezpečnosti u Scanie
Ondřej Horský 10.02.2009 23:10
Švédská automobilka Scania je dlouholetým průkopníkem pasivní i aktivní bezpečnosti užitkových vozidel a předchází v tomto směru výrazně dobu i konkurenci.
„Jako přední výrobci dopravní techniky považujeme za součást našich povinností vytváření co nejlepších podmínek pro snížení nehodovosti. Tomu odpovídají i naše investice do vývoje a konkrétní kroky v konstrukci vozidel,“ říká Martin Benda, marketingový ředitel společnosti Scania Czech Republic.Základem pro vyšší úroveň bezpečnosti nejsou jen dokonalé a technicky progresivní vybavení vozidla a stále inteligentnější bezpečnostní systémy, ale také dobře připravený řidič. Optimální vzájemnou vazbu těchto faktorů považuje Scania za rozhodující. „V Česku poskytujeme školení bezpečné jízdy zákazníkům jako standardní službu. Jeho součástí je důraz na důsledné využívání prvků aktivní bezpečnosti a defenzivní způsob jízdy,“ uvádí Benda. Na řidiče se zaměřují i další projekty, zejména soutěž “Mladý evropský řidič kamionu“. Jejím prostřednictvím si v minulém ročníku obohatilo teoretické i praktické znalosti na 17 000 profesionálních řidičů z 27 zemí.
V Česku loni každých 8 hodin stála dopravní nehoda lidský život. Podle světových statistik jsou dopravní nehody druhou nejčastější příčinou úmrtí lidí do 29 let, ročně zemře v dopravě 1,2 milionů lidí, zraněno je 50 milionů dalších. Snížit drastická čísla proto lze jen souhrou řidiče a vozidla. „Základem našeho přístupu je optimalizace vztahu mezi člověkem a technikou například v ergonomii, výhledu a pohodlí řidiče, odezvou brzd či ovladatelnosti vozidla,“ říká Irenej Štalmach, vedoucí školení řidičů ve Scanii.
Mezi pasivní prvky patří bezpečnostní pásy, airbagy, boční a čelní zábrany. „Velmi důležitá je bezpečnost řidiče, ale také dalších účastníků provozu. Od roku 1995 u všech modelů Scania užíváme konstrukci přídě zabraňující podjetí osobního vozidla při čelní srážce. Díky tomu nedochází k jejich zaklínění pod podvozek nákladního vozidla,“ říká Benda. Podobně funguje i soustava bočních krytů zmírňující střet s chodci či cyklisty.Aktivní prvky slouží prevenci nehod. Scania v tomto směru patří k nejaktivnějším, protože například jako první zavedla kotoučové brzdy s EBS, zatímco ABS i airbagy patří mezi standardní výbavu již dlouhá léta.
Z další moderní výbavy patří mezi účinné pomocníky řidiče systém LDW sledující, jak vozidlo dodržuje polohu v jízdním pruhu. Funguje i za snížené viditelnosti a v dešti či sněžení, pohyby volantem vyhodnocuje a dokáže rozlišit standardní zásahy řidiče od chybných manévrů.Systém TPM upozorňuje na pokles tlaku v některé z pneumatik i za pohybu vozidla, umožňuje řidiči reagovat dříve, než dojde ke krizové situaci. Pomáhá také udržovat správný tlak v pneumatikách a optimální valivý odpor, což zvyšuje hospodárnost provozu a snižuje opotřebení pneumatik.
Scania nabízí zákazníkům elektronický analyzér Alcolock, který zjistí přítomnost alkoholu v dechu řidiče. Před spuštěním motoru musí řidič dýchnout do snímače a ten buď umožní uvedení motoru do chodu, nebo jej naopak zablokuje.Adaptivní tempomat ACC pomáhá zejména na dálnicích s hustým provozem nebo při jízdě v koloně kolísající rychlostí. Udržuje konstantní vzdálenost od vozidla jedoucího vpředu, kterou lze nastavit v pěti stupních podle konkrétních podmínek provozu. Odstup je udržován součinností motoru, retardéru a provozních brzd. systém upozorní na to, že vzdálenost se příliš zmenšuje, ale nepřevezme kontrolu nad vozidlem, aby řidič neztrácel pozornost.
Švédsko, „rodiště“ trucků Scania, klade na bezpečnost dopravy a konstrukci vozidel mimořádné nároky. „Všechna vozidla Scania na celém světě splňují i nejpřísnější normy kdekoli na světě. Na rozdíl od jiných značek proto nemusíme automobily nijak přizpůsobovat předpisům jednotlivých zemí,“ říká Martin Benda.
Zdroj: Doprava a silnice
Autor: -OH-