Technika
PSA COMMON MODULAR PLATFORM – KOMPAKTNÍ ZÁKLAD
Petr Hanke 27.12.2018 05:18
Technika
Koncern PSA představil novou generaci své nejmenší platformy, určené pro vozy segmentů A až C. Postupně se stane základem pro modely všech pěti značek skupiny.
Unifikované platformy jsou základem ekonomické produkce moderních automobilů, a ačkoliv se o nich mluví až v posledních desetiletích, ve skutečnosti zde byly takřka od počátků automobilismu. Skupina PSA má své vozy (s výjimkou původních modelů Opelu a odvozených Vauxhallů) v současnosti postavené na dvou hlavních platformách. Větší modely využívají jako základ platformu označovanou EMP2 (Efficient Modular Platform 2) a menší PF1. Druhou jmenovanou postupně v automobilech segmentu minivozů, malých vozů a nižší střední třídy, a to s různými typy karoserií včetně SUV, nahradí nová platforma CMP (Common Modular Platform). Právě ta debutovala v útrobách modelu DS 3 Crossback (viz AR 10/’18).
Platformy obecně tvoří společně s pohonnými jednotkami (zážehovým a vznětovými) přibližně 40 procent výrobních nákladů, a tak je jejich sdílení zcela logické. Skupina PSA novou platformu vyvinula společně s čínským partnerem Dongfeng Motors.
CMP je navržena modulárně, takže na ní budou vznikat vozy různých segmentů a konstruktéři s designéry mají podle informací koncernu nebývalou volnost při návrhu nových vozů. Platforma CMP je připravena pro dvě šířky rozchodu a tři délky rozvoru náprav. Pro zadní část je dále vytvořena trojice modulů pro různé druhy karoserií a základ je uzpůsoben pro použití kol s různým průměrem. Modularita ale spočívá také v připravenosti pro různé druhy pohonu, tedy jak verze se spalovacími motory, tak různá hybridní provedení a v neposlední řadě i čistě elektrické verze. Právě posledně jmenovaná se na trhu objeví již v roce 2019 a počítá se s elektromotorem vpředu o výkonu 100 kW (136 k) a lithium-iontovými akumulátory umístěnými pod podlahou s kapacitou kolem 50 kWh (dojezd přibližně 300 až 350 km podle WLTP). V případě spalovacích motorů se bude pracovat se zážehovými tříválci PureTech a současně vznětovými čtyřválci 1.5 BlueHDI.
Nová platforma je již od zárodku navržena s důrazem na snižování spotřeby paliva budoucích automobilů. Využívá proto ve větší míře než předchůdce vysokopevnostních ocelí, jež znamenají úsporu hmotnosti. Ploché řešení podlahy všech verzí je pak přínosem pro snížení aerodynamického odporu. Při vývoji se bral v potaz také komfort, jemuž byly přizpůsobeny například metody spojování konstrukčních prvků, použity jsou materiály tlumící vibrace v podlaze a důraz byl kladen také na optimalizaci řešení klimatizace a ventilace. I když je nová platforma navržena pro malé vozy, je připravena na nejnovější asistenční systémy, jako je například adaptivní tempomat, systémy udržování v jízdním pruhu nebo parkovací asistenty.
Na novém technickém základě CMP budou postaveny vozy všech pěti značek skupiny PSA (Peugeot, Citroën, DS, Opel, Vauxhall), a to pro automobily určené takřka pro všechny světové regiony. Silnou stránkou platformy má být značná diverzifikace na ní postavených vozů, efektivní výroba a příprava pro rychlé zavádění nových modelů a jejich derivátů.
PSA počítá se zahájením výroby platformy v prosinci 2018 a jejím rozšíření během dvou let do továren v Evropě (Francie, Španělsko, Slovensko), Jižní Americe (Argentina, Brazílie) a v Africe (Maroko a Alžír). Prostřednictvím partnerské společnosti Dongfeng Motors bude hojně vyráběna také v Číně.
Převzato z časopisu