Technika
Opel 1.6 SIDI Turbo – Pod pokličku
Tom Hyan 16.07.2013 06:30
Opel zahájil obnovu nabídky motorů, které se nevyhnula ani příprava nových převodných ústrojí. Nahlédli jsme pod pokličku...
Součástí nové strategie značek Opel/Vauxhall a mateřské společnosti General Motors Europe (GME) jsou nejen vstupy do nových segmentů, s nimiž přicházejí i nová jména automobilů jako Ampera, Mocca, Adam a Cascada, ale také kompletní obnova portfolia pohonných jednotek. Micky Bly, viceprezident GME Power-train Engineering, seznámil členy mezinárodní poroty Engine of the Year a evropské Car of the Year s připravovanými novinkami, které jsme si také na polygonu Adam Opel AG v německém Dudenhofenu krátce vyzkoušeli v různých typech automobilů. „Musíme být agresivnější a zákazník bude vždy číslem 1,“ uvedl Mick Bly tiskovou konferenci a semináře v Dudenhofenu, zaměřené na dva nové motory 1.6 SIDI Turbo a vznětový 1.6 CDTI (přijde na řadu příště, už nemá nic společného s konstrukcemi Fiat) a rovněž na různé typy nových převodovek.
Počet platforem motorů se sníží z devatenácti v roce 2009 na deset v roce 2018 (nyní je jich patnáct), počet základních podvozkových architektur (platforem) klesne ve stejném období ze třiceti na čtrnáct (nyní čtyřiadvacet), přičemž jistou roli bude hrát i začínající spolupráce s francouzským partnerem PSA Peugeot Citroën. Samozřejmě, k hlavním cílům patří snižování emisí CO2 podle požadavků EU, motory ovšem nesmí ztratit své přirozené vlastnosti, vyžadované klientelou... Není žádným tajemstvím, že vznětové motory Opel vznikaly především ve spolupráci s jinými partnery (Fiat, Isuzu) a z té doby také pochází vývojové centrum GME Powertrain Engineering v Turínu. Po rozchodu s Fiatem zbylo v tomto středisku 58 inženýrů, ale General Motors investoval do jeho rozvoje dvacet milionů eur jen od roku 2011, nyní tam na vývoji motorů GM/Opel pracuje pět stovek lidí.
Další investicí je 130 milionů eur do továrny GME v maďarském Szentgotthárdu, která podle konceptu Flex Plant zahajuje výrobu různých nových motorů série MGE, MDE a SGE na jediné montážní lince. Prvním členem nové řady MGE (Midsize Gasoline Engine) je zážehový čtyřválec 1598 cm3 (ø 79 x 81,5 mm), nazvaný 1.6 SIDI Turbo, přeplňovaný turbodmychadlem s chladičem vzduchu. Motor představil v Dudenhofenu jeden z jeho tvůrců Martin Vögler, šéf globálního vývoje GME pro středně velké zážehové motory, a zdůraznil jeho zcela novou konstrukci navzdory stejné objemové třídě jako u předchůdce. Motory GM se vyvíjejí v německém Rüsselsheimu (nový 1.6 SIDI Turbo), italském Turínu (např. nový 1.6 CDTI) a americkém Pontiacu (Michigan). U General Motors Europe dochází ke snížení počtu motorových rodin u zážehových motorů ze sedmi na pouhé tři, a to nejvíce se čtyřválci (a vzpomínky nám zůstanou na V6)! Budou to tří- a čtyřválce s atmosférickým plněním nebo přeplňováním SIDI Turbo (Spark Ignition Direct Injection), označené SGM, tedy small (1.0T/1.1/1.4/1.4T/1.5), střední MGE (1.6 až 1.8) a velké LGE (2.0 až 2.5).
Nový čtyřválec 1.6 SIDI Turbo se zatím vyrábí ve dvou verzích. Základní s označením A16 XHT (resp. Eco) nabízí výkon 125 kW (170 k)/4250 až 6000 min‑1 a největší točivý moment 280 N.m (overboost) v rozpětí 1650 až 4250 min‑1, má stupeň komprese 10,5 a měrný moment 175 N.m z litru objemu. V sériové produkci ji jako první dostala Cascada (viz AR 5/’13). Výkonnější provedení A16 SHT (Performance) s nižším kompresním poměrem 9,5:1 však nabízí 147 kW (200 k)/4700 až 5500 min‑1 a točivý moment dokonce 300 N.m/1750 až 4700 min‑1, z čehož je zřejmé, že vyrovnává hlavní přednost turbodieselu (kromě spotřeby, ovšem).
Výrobce uvádí proti staršímu motoru A16 LET (Family 1) snížení spotřeby paliva a emisí CO2 o 10 až 13 %, zvýšení točivého momentu o třicet (!) procent, snížení hlučnosti o dva decibely (proti verzi MPFI Turbo) a schopnost splnit emisní limity EU6/LEV2. Vlastní blok motoru je litinový s tenkými stěnami, doplněný hliníkovou základnou bedplate, hlava válců DOHC 4V (pohon vačkových hřídelů tichým řetězem) samozřejmě z hliníkové slitiny. Turbodmychadlo ø 41 mm single-scroll je začleněno do výfukového potrubí (jako u Eco-Boostu od Forda), podle výrobce jeho charakteristika obstojí ve srovnání s provedením twin-scroll. Přímé vstřikování paliva pracuje se šestiotvorovými solenoidovými vstřikovači pod tlakem až 200 barů, umístěnými uprostřed mezi čtveřicí ventilů. Podle provedení Eco nebo Performance se liší provedení pístů (pracovní tlak až 130 barů), řetězem od klikového hřídele mohou být poháněny dva vyvažovací hřídele (testované motory je měly). Pružnost motoru je obdivuhodná, u Astry s tímto čtyřválcem je úspora času při zrychlení 80 – 120 km/h na pátý převodový stupeň až 20 %. Podobně jako u konkurence nahradí 1.6 SIDI Turbo zážehové motory dvoulitrové třídy v příslušných segmentech.
Sériová výroba nových motorů Opel v maďarském Szentgott-hárdu už začala v únoru 2013, první je právě 1.6 SIDI Turbo. Závod byl rozšířen o plochu 1600 čtverečních metrů, instalováno osmdesát nových strojů a kapacita se zvýší o sto tisíc motorů, takže se přiblíží metě 600 tisíc za rok. Spolu s poslední investicí 130 milionů už vložil Opel do maďarské továrny bezmála 1,4 miliardy eur, byl prvním zahraničním automobilovým investorem v Maďarsku v roce 1991 a krátce tam v devadesátých letech vyráběl kompletní automobily Opel Astra, než se znovu zaměřil na pohonné jednotky. Motory z tzv. rodiny 1 (Family 1) se v Szentgotthárdu vyráběly ve třech generacích (od 1992, 2001 a 2005), nyní přichází další etapa rozvoje.
Převzato z časopisu