Technika
Motory Detroit Diesel DD 15 - Základ nové platformy
Milan Olšanský 14.08.2009 02:00
Koncern Daimler připravuje v brzké době vstup nového motoru Detroit Diesel DD 15 do těžkých vozidel všech svých tří značek – Freightliner, Mercedes-Benz a Mitsubishi.
Představte si, že: „Právě opouštíte Grand Island a míříte do Salt Lake City se 78 tisíci librami nákladu (35,38 t) a s pěkně napnutým časovým harmonogramem. Šlapete pořádně na plyn, ale pořád jste mimo čas. Ale pozor, žádné loudání. Silnice jsou plné svátečních jezdců mířících na víkend, ale vy je se svou soupravou míjíte v klidu a bez nervozity, jako by to byly jen pohozené kameny na krajích cest. Pozor, přicházejí kopce, které jsou ve vnitrozemí – je to zvláštní, vypadají, že nejsou tak strmé a vysoké, jak si je pamatujete. Výkon motoru drží déle, a vy řadíte méně. Vaše pravá ruka nemusí makat tak tvrdě. Celkově se cítíte lépe po těle. Temné hučení silného motoru vašeho tahače je příjemné na poslech, žádné řvaní. Také vibrace a třepání, které si pamatujete z minula jsou pryč. To co opravdu cítíte, je jen síla a výkon, který vás žene vpřed – jako by jste měli všechno bezpečně zastrčené v zadní kapse kalhot. Při sjezdu z kopců je tu další překvapení – tichá a velmi silná motorovka. Ta podrží vaši soupravu v tichu a klidu při průjezdu všemi těmi malými městečky, která musíte prostě minout. Jízda se vám zdá jako dokonalý tanec – jenže to celé není sen, jedete s novým motorem Detroit Diesel 15!“ To je Amerika!
Pro všechny
Brzy to však celé nemusí být jen vzdálené obdivování nedosažitelného. Výkonný a moderní motor DD 15 je totiž základem nové platformy pohonných jednotek pro těžká nákladní vozidla, vyráběná celosvětově pod kuratelou koncernu Daimler. A to znamená jediné – objeví se nejen ve vozech Freightliner, ale také Mitsubishi a především v těch, které nás zajímají snad nejvíce – Mercedes-Benz. Dnes prochází důležitými životnostními zkouškami ve fabrice Mercedesu ve Wörthu, aby byly schopny blízkého nasazení i v sériové výrobě evropských trucků.Brzy si tedy budeme moci do svých představ, a hlavně praktických zkušeností, za Grand Island dosadit třeba Alicante, za Salt Lake City třeba Prahu, a ty kopce, které leží mezi nimi mohou být Pyreneje nebo Alpy. Městeček je na cestě také dost.
Vznětový motor Detroit Diesel 15 je výsledkem dlouhodobé vývojové práce. V jeho konstrukci se odráží všechny zkušenosti jedněch z nejlepších motorářů na světě. Základem je šestiválcová řadová konstrukce se zdvihovým objemem 14,8 l při průměru pístu 139 mm a zdvihu 163 mm. Suchá hmotnost motoru je 1350 kg. Pro vstřik paliva byl zvolen vylepšený systém Common Rail, označovaný jako Amplified Common Rail Fuel System (ACRS), který je zárukou uplatnění nejmodernějších konstrukčních trendů. Jeho přednostmi jsou především: precizní dávkování paliva pro dosažení extrémně nízké hladiny hluku při jeho spalování, schopnost velmi přesného nastavení pro jednotlivé výkonové varianty motoru, flexibilní časová regulace vstřikování pro okamžitou reakci motoru, a konečně též schopnost výrazně podporovat nízkoemisní technologie.
Sofistikovaná konstrukce
Základem ACRS je fakt, že 50 % vstřikovacího tlaku vzniká přímo v čerpadle a druhá polovina v samotných vstřikovačích. Vlastní Common Rail systém tak není příliš tlakově namáhán, trysky jsou lépe řiditelné a vysokotlaké čerpadlo je mazané přímo motorovou naftou. Výhodou je potom lepší manipulace se vstřikovači při případné kontrole či opravě, vysoká míra podpory precizní diagnostiky motoru a připravenost motoru splnit emisní normy i po roce 2010 a dále. Obrovskou konkurenční výhodou motoru DD15 je fakt, že 90 % maxima točivého momentu dodává během 1,5 s! Proti svým konkurentům je o 50 % lepší. A ve srovnání s předchůdcem, motorem série 60, je v tomto ohledu lepší dokonce o 65 %. Díky turbocompoudnímu systému, který vrací do hry jinak nevyužitou energii výfukových plynů vykazuje motor DD 15 velmi solidní spotřebu paliva, která je proti konkurentům o 5 % nižší. Plochá křivka točivého momentu znamená, že motor má obrovský zátah již od 1000 otáček a rozhodně nijak nevadne ani na hranici 2000 otáček za minutu. Nejvyššího výkonu (dle nastavení od 455 k/337 kW do 560 k/415 kW) dosahuje při 1800 otáčkách za minutu. Vrchol točivého momentu (dle varianty motoru od 2100 Nm do 2500 Nm) je dosahován při 1100 otáčkách za minutu.
K efektivitě provozu motoru DD 15 přispívají rovněž dlouhé servisní intervaly, podle druhu provozu je předepsána výměna motorového oleje až při 80 000 km stejně, jako výměna filtru paliva či kontrola ventilové mechaniky. Bezplatná záruka na hlavní komponenty motoru (v USA) je dva roky, u vstřikovačů je tato hranice nastavena na max. 320 000 km. Do pěti let či ujetí 800 000 km se u výměny garantovaných hlavních částí motoru platí jenom za práci, nikoliv za náhradní díly.
Zdroj: Trucker 07/09
Autor: Milan Olšanský