Technika
ITOY, TIA, BOTY, IVOTY 2023 – Tituly pro užitková vozidla
Branko Remek 07.03.2023 01:13
Foto: Jiří Fiala a archiv
Zatímco osobní evropský Vůz roku (COTY) je od roku 1963 každý rok jen jeden, mezi užitkovými vozidly jsou mezinárodními porotami vyhlašováni laureáti hned v několika neméně prestižních kategoriích.
Foto: Jiří Fiala a archiv
Prvním držitelem titulu mezinárodní Truck of the Year (ITOY; nákladní vůz roku) se stal v roce 1977 dnes již zapomenutý britský Seddon-Atkinson. Na základě pravidel se cena uděluje vozidlu, které bylo uvedeno na trh v předchozích 12 měsících a jež přispívá k efektivitě dopravy. Rozhodnutí poroty se opírá o několik kritérií, například konstrukce vozu, ovladatelnost, pohodlí, bezpečnost, spotřeba paliva, ekologická stopa či celkové provozní náklady (TCO). Od konce minulého století se celkem pravidelně na trůnu střídaly novinky velkých evropských značek. V posledních letech je ale patrný nástup elektropohonů i do nákladní dopravy. Protože titul ITOY mohou získat jen vozy již zavedené do výroby, byla v roce 2018 poprvé udělena i cena TIA (Truck Innovation Award) pro progresivní konstrukce s alternativními pohony, do výroby teprve připravované. Po koronavirové pauze byla tato cena udělena letos podruhé a získal ji prototyp silničního tahače Mercedes-Benz eActros 4x2 pro dálkovou dopravu. Laureáti pro rok 2023 jsou tak dva.
Po zisku titulu ITOY 2022 pro DAF XF, XG a XG+ získaly vozy nové řady XD opět prestižní titul a nizozemský DAF v rámci koncernu PacCar pokračuje ve své ofenzivě. Řada DAF XD je zaměřena na specializovanou a distribuční přepravu. Na galavečeru IAA Transportation v Hannoveru převzal Harald Seidel, prezident společnosti DAF Trucks, ocenění z rukou předsedy poroty, tvořené odbornými novináři prestižních titulů. Porota ocenila jako významný přínos bezpečnosti provozu vynikající výhled z kabiny i na obrubník a digitální kamerový systém Corner View, nahrazující tradiční zpětná zrcátka. Oceněno bylo i nové hnací ústrojí s motorem PacCar MX-11 a plně automatizovanou převodovkou ZF TraXon s prediktivní funkcí. Bonusem pro 24 porotců bylo oznámení blízkého rozšíření řady XD o varianty s plně elektrickým pohonem s akumulátory.
Foto: Jiří Fiala a archiv
Laureátem titulu ITOY je sice „klasický“ DAF XD se spalovacím motorem, ale Mercedes-Benz eActros naznačuje směr vývoje. V souboji s místem pro akumulátory, jehož je u tahače s rozvorem jen čtyři metry málo, se podařilo umístit na rámu tři akumulátorové bloky, tedy 3x 200 kWh. Jde o nové LFP (Lithium Ferrum Phosphate) články s vyšší hustotou energie. Použita je zadní náprava s integrovaným motor-generátorem s trvalým/krátkodobým výkonem 400/600 kW a dojezd vozu, resp. soupravy je až 500 km. Prestižní ocenění převzala Karin Rådstrőm, výkonná ředitelka (CEO) Mercedes-Benz Trucks. Prvních 50 tahačů, jejichž výroba se pilně připravuje pro rok 2024, již objednala společnost Hegelmann. Zatím jsou v prodeji pouze samostatné podvozky 4x2 a 6x2 pro užitkové nástavby.
Na galavečeru před zahájením IAA v Hannoveru vyhlásil Tom Terjesen, prezident jury BOTY (Bus of the Year), výsledky volby mezinárodního autobusu roku pro rok 2023. Do užšího výběru pro testování v irském městě Limerick letos v květnu postoupily městské elektrobusy Higer Azure, Karsan eATA, MAN Lion‘s City E, Mercedes-Benz eCitaro a Volvo BZL Electric s karoserií MCV. Po několikadenních testech byla hodnocení všech 23 členů jury vyhodnocena a s náskokem zvítězil MAN Lion’s City E s největším dojezdem přes 500 km, nejtišším provozem a příkladným komfortem pro řidiče. Přestože až šest akumulátorových bloků (480 kWh) je na střeše, jsou ovladatelnost a jízdní vlastnosti vozidla, ve verzi midibus 10,5 m, standardní 12,1 m či kloubový 18,1 m, příkladné. Elektropohon nápravy tvoří samostatný synchronní motor s permanentními magnety a výkonem trvalým/krátkodobým 160 kW (217 k)/240 kW (326 k). Akumulátory se nabíjejí stejnosměrným proudem (DC) 150 kW přes zástrčku CCS 2 až 3 hodiny. Udávaná kapacita i dojezd je ale teoretický do úplného vybití, protože v provozu lze vybíjet asi do 20 % kapacity, a reálný dojezd je proto o 20 % kratší. Zatímco standardní autobus E12 se již v Německu vyrábí, výroba jeho midiverze E10 se rozběhne od roku 2023 v Polsku (Starachowice).
Foto: Jiří Fiala a archiv
Na galavečeru IAA Transportation v Hannoveru byl představen také laureát ceny IVOTY (International Van of the Year; mezinárodní dodávka roku) pro rok 2023. Stal se jím revoluční elektromobil VW ID.Buzz v užitkové verzi Cargo se ziskem 110 bodů, udělených členy poroty odborných novinářů. Předseda poroty Jarlath Sweeney zdůraznil vedle technického řešení (Li-Ion 77 kWh, 150 kW, 400 km dojezdu) i design vozu s krátkými převisy a stylistickými prvky legendární dodávky VW T1 z padesátých let. Cenu převzal Carsten Intra, výkonný ředitel Volkswagen Commercial Vehicles. Na druhém místě se umístil se ztrátou 10 bodů Ford Pro E-Transit a na třetím trojčata Renault Kangoo E-Tech Van, Nissan Townstar Zero-Emission a Mercedes-Benz eCitan. Ve všech případech jde o elektromobily, přičemž je zajímavé, že laureátem roku 2022 se stala obdobná dvojice Renault Kangoo Van a Mercedes-Benz Citan, ale ještě se spalovacími motory.
Převzato z časopisu