Technika
Isuzu autobus - Novinky z dílny Isuzu
-red- 01.12.2009 00:52
Výrobní závod Anadolu Isuzu je jedním z vedoucích producentů autobusů a autokarů střední velikosti pro Evropu.
Tomu odpovídala i velkorysá expozice na autobusové přehlídce Busworld 2009 v belgickém Kortrijku. Turecko-japonský holding tam představil novou výrobní řadu, která se rozšířila na celkový počet tří hlavních produktů. Raklamní kampaň pod heslem All New, All stars /vše nové a hvězdné/ se nesla v duchu strategie zaujmout zákazníka velice atraktivním designem trojice malokapacitních autobusů. Vozidla mají několik společných rysů. Zejména čelní pohled na vozidla dává připomenou příslušnost ke koncernu Isuzu. Všechny busy jsou vybaveny motory Euro 5 EEV s filtrem pevných částic. Celá trojice je buď nově vzniklý projekt anebo se jedná o kompletně přepracovanou dříve používanou platformu – nikoliv pouze designový facelift.
New Turquoise. Pod označením New Turquoise /neboli Nový Turkuaz/ hledejme vrchol tohoto modelu. Maximální obsaditelnost 30 + ridič + steward, dále pak s možnosti přední lednice či zadního kombinovaného kávovaru s lednicí. Zavazadlový prostor byl navýšen na 4,2 m2 zejména díky kompletní restauraci zadního kufru. To vše ve vozidle o celkové délce pouhých 7,72 m. Příjemné jsou couvací sensory, dálkově otvírané přední dveře, plně stavitelný volant a sedadlo řidiče, dvojitá lepená bezpečnostní tónovaná okna. Velice zdařilá přístrojová deska připomíná spíše osobní vůz s imitací dřeva a vnitřním i venkovním osvětlení tvořeným převážně LED lampami. Přední i zadní osa /Voith a Hendricsson/ jsou kompletně vzduchem odpružené a též osazené kotoučovými brzdami přesně tak, jak po tom jistá část klientely delší čas volala. Retardér, klimatizace i nezávislé topení ubraly na váze a přidaly na výkonu. Zcela inovována v programu 3D byla celá elektroinstalace vozidla, jež byla částečně převzata z japonských light duty trucků řady NPR a NQR. Motor, stejně jako převodovka, původem z Tokia plnící emisní limit Euro 5 EEV /Enhanced Environmentally Friendly Vehicle – vozidlo přátelské k životnímu prostředí/ přesahuje normu Euro 5 a vyznačuje se značně nižšími exhalacemi než je nezbytně nutné pro splnění Euro 5. Autobus se v průběhu prvního kvartálu roku 2010 dostane mezi první zájemce a jistě i do redakce našeho časopisu k pravidelnému testu.
Isuzu Novo. Nováček ve skupině, mladý, nejmenší ovšem neméně nadějný. Jedná se o menší repliku vetšího Turquoise a je to vlastně takový jeho malý bratr. Sedm metrů délky jasně ukazuje, že na svého staršího brášku mu trochu schází. Stejně tak je to i ve výšce, šířce, zavazadlovém prostoru a celkové váze. O to víc se však snaží svého staršího brášku dohnat a uveze 27 pasažérů. Hlavním mezníkem pro tento model je označení Novo a Novo ultra. Zatímco Novo má jednoduchý a strohý interiér, základní výbava je skutečně pouze základní a podvozek je odpružen pouze listovými pružinami, vozidlo je brzděno klasickými bubny, hlavní dominantou tohoto midibusu bude jednoznačně cena, která společně s heslem v “jednoduchosti je síla” bude hrát prim při přepravě menších skupin na kratší vzádlenosti. Motor v tomto provedení očekávejme pouze s výkonem 155 koní, jež musí bohatě dostačovat pro výše zmíněný typ vozidla.
Isuzu Citimark. Dominanta celé skupiny. První 9 metrů dlouhý autobus od Isuzu. První autobus, který byl v Isuzu vyroben s motorem vzadu. Premiéra v Kortrijku odhalila konečkou podobu Citimarku, který s motorem Euro 5 EEV a výkonem 204 koní/ točivý moment 637 Nm/ bude od počátku roku 2010 nabízen na českém i slovenském trhu. Zajímavostí tohoto krasavce je velice atypická příď, která je vyšší než zadní pasáž z důvodu toho, že je útočištěm pro klimatizaci. Tím se výborně rozložila váha mezi přední a zadní nápravu. Citimark vyjede ve dvou variantách. Městská verze je mezi předními a zadními dveřmi umístěnými v prostřed vozidla nízkopodlažní. Převažují stojící cestující, sedících je minimum. Autobus se vzduchovým podvozkem má možnost snížení světlé výsky vozidla z důvodu usnadnění nástupu pasažéru do vozidla. Podlaha pod dvojitými dveřmi ukrývá výsuvnou manipulační plochu, se kterou je možno velmi snadno vytvořit šikmou plochu umožňující snadné najetí invalidního vozíku dovnitř. Zadní pasáž je zhruba v 1/3 vnitřní délky vozidla zvýšená a pod ní se nachází hnací ústrojí. Příměstský Citimark je oproti své městské verzi vybaven dvěmi řadami sedadel na obou stranách vozidla, tím získává větší počet sedících z celkového počtu 75 cestujících. Pasáž mezi předními a zadními dveřmi je o jeden schod vyšší, neboť schovává elektrickou plošinu pro naložení vozíku tělesně postiženého spoluobčana. Manipulace probíhá pomocí ovladače ukrytého v malém zavazadlovém prostoru vedle zadních dveří, z pod kterých vyjíždí elektrická plošina. Popsaný model má zadní nápravu vzduchem odpruženou, přední osa používá listové pružiny.V České a Slovenské republice je výhradním zástupcem společnosti Isuzu firma Turancar.
Zdroj: Doprava a silnice 11/09
Autor: -RED-