Technika
Ford of Europe - Velké plány
Tom Hyan 27.01.2010 00:56
Ford Motor Company je nyní nejúspěšnější z detroitské Velké trojky; na jejích pozitivních výsledcích se výrazně podílí Ford of Europe. V listopadu společnost oznámila, že v prvních devíti měsících 2009 pracovala s provozním ziskem přes 1,8 miliardy dolarů. Zásluhu na tom má i nový program One Ford, One Strategy.
Ford je také jediným automobilovým koncernem z Detroitu, který unikl bankrotu, a ve třetím čtvrtletí 2009 dokonce oznámil zisky pro severoamerickou část (poprvé od 1. čtvrtletí 2005). Jak jsme viděli už na Detroitském autosalonu 2009, tak vedení Fordu vsadilo na úspornější vozy a přípravu nových ekologických typů včetně hybridů a elektrických vozidel. Tento trend byl patrný také na IAA 2009 ve Frankfurtu, kde Ford uvedl rozšířenou sérii modelů ECOnetic (Fiesta, Focus, Mondeo, Transit) a představil elektrické prototypy BEV (Battery Electric Vehicle), vyvinuté ve spolupráci se Smith Electric Vehicles (Transit Connect) a Magna International (Focus). Globálním programem jsou úsporné pohonné jednotky EcoBoost, jež se postupně objeví v evropských i amerických typech. Alan Mulally, nejvyšší muž Ford Motor Company, předpokládá návrat k celkovému zisku od roku 2011 (nynější výsledek ovlivňují ztráty z minulých let, zejména náklady na restrukturalizaci).
Ford of Europe je nejúspěšnější součástí koncernu. Pod vedením Johna Fleminga dosahuje velmi dobrých výsledků a jeho podíl na evropském trhu překvapivě roste (včetně prodejů v České republice). John Fleming spolu s Ingvarem Sviggumem, viceprezidentem Ford of Europe pro prodej, marketing a servis, nás seznámili s velkými plány i zajímavými novinkami, jež brzy uvidíme na trhu. Program One Ford, One Strategy znamená soustředění všech sil na značku s modrým oválem; proto americký koncern prodal Aston Martin skupině kuvajtských investorů, Jaguar Land Rover indické automobilce Tata Motors a nyní hledá partnera pro Volvo Car Corporation (28. října byl zveřejněn jako vážný zájemce čínský Zhejiang Geely Holding Group, vlastník Geely Automobile). Znamená to, že stejně jako dříve by Ford Motor Company sdružovala jen americké značky Ford, Lincoln a Mercury. Nejúspěšnější globální automobilová aliance s Mazdou nadále pokračuje, i když Ford snížil svůj podíl na hirošimské automobilce ze 33 na 13 procent. „Neprodáváme Volvo proto, že by si vedlo špatně, výsledky jsou lepší a lepší,“ uvedl John Fleming ve Frankfurtu, „ale proto, že je to v ekonomické recesi pro Forda výhodné. Chceme se soustředit na značku Ford, urychlit náběh nových typů a získané prostředky investovat do dalšího vývoje. Nejednáme pouze s čínskou stranou, ale i s dalšími zájemci…“
Nová globální platforma C poslouží deseti různým typům pro celosvětovou produkci až dvou milionů vozů ročně; tradičně ji zahajuje nový pětisedadlový C Max (výroba se rozběhne ve Valencii), který poprvé dostane také sedmimístnou verzi Grand C Max s odlišně řešenou zadní částí karoserie; hlavním produktem ovšem bude Focus třetí generace, tentokrát také pro americký trh (tam se stále vyrábí faceliftovaný typ první generace). Rovněž Fiesta bude world car, v roce 2010 se objeví v USA i na asijských trzích. Malý Ford Ka (zatím 70 tisíc) z polské produkce si vede velmi dobře, kapacita výroby v Tychách nestačí (společná linka s Fiatem Cinquecento). Největším vozem evropské produkce bude Mondeo (výroba se rozběhla také v Petrohradu), pro USA se ovšem s ním nepočítá (tam mají sérii Ford Fusion, Mercury Milan a Lincoln MKZ na podlahové plošině Mazdy 6). Také bestseller Transit zůstává specialitou starého světa, naopak do USA se od modelového roku 2010 začne vyvážet Transit Connect z turecké produkce (se zážehovým motorem 2.0 a samočinnou převodovkou).
Některé typy jsou stále navrženy především pro Evropu, ale v rámci One Ford, One Strategy bude globálních modelů přibývat. Sjednotí se také nabídka motorů, zejména po zavedení série EcoBoost (menší objem, přímý vstřik benzinu, přeplňování), z nichž dva se mají vyrábět v Evropě (1.6 v Bridgendu a 2.0 ve Valencii) a později další v Kolíně nad Rýnem a rumunské Craiově (maloobjemový). Podle jednotlivých trhů nabízí Ford of Europe také plynové verze (CNG, LPG) a motory Flexifuel na E85 (směs 85 % bioetanolu s benzinem), ve spolupráci se Smithem začala produkce lehkých užitkových elektromobilů (Transit, Transit Connect), ale palivové články podle Johna Fleminga patří do vzdálenější budoucnosti. Otevírají se také nové závody, v rumunské Craiově investuje Ford celkem 675 milionů eur do dosažení plné kapacity 300 tisíc automobilů a 300 tisíc motorů ročně se sedmi tisíci zaměstnanci. Prvním rumunským Fordem z Craiovy se počátkem září stal Transit Connect, věnovaný tamější oblastní nemocnici, později výrobu doplní nový malý vůz (nástupce evropského Fusionu). Automobily Ford Made in Craiova budou určeny především pro trhy střední a východní Evropy.
Zdroj: Automobil 12/09
Autor: Tom Hyan