Technika
Fiat Automóveis - Etanolová jízda
Tom Hyan 23.09.2008 00:00
Fiat působí v Brazílii jako výrobce osobních automobilů od roku 1976, kdy se rozběhla výroba typu 147 v Betimu (Minas Gerais). Výrobní program se postupně rozšiřoval o další typy, v roce 1979 právě Fiat 147 byl prvním brazilským sériově vyráběným vozem na alkoholové palivo. Brazilský závod se v dubnu 1996 stal základem programu výroby tzv. světového vozu Fiat Palio, když jeho celková produkce už překročila čtyři miliony vozů Fiat. Z dnešní nabídky brazilských Fiatů jsou všechny dvoupalivového typu Flex-Fuel, pouze se dvěma výjimkami, jež tvoří sportovní Stilo 2.4 Abarth (benzin E20) a ještě pokrokovější čtyřpalivová Siena 1.4 Tetra-Fuel. V provedení Flex se dodávají tedy vozy Mille 1.0 (Uno), Palio 1.0/1.4/ 1.8, Palio Weekend 1.4/1.8, Punto 1.4/1.8, Siena 1.0/1.4/1.8, Idea 1.4/1.8, Stilo 1.8, pikap Strada 1.4/1.8 a lehké užitkové/kombi Dobló 1.8; přičemž motorové verze 1.8 Flex typů Palio Weekend, Idea, Strada a Dobló jsou k dispozici také v akčním provedení Adventure pro aktivní využívání volného času (podobně jako Scout u Škody, či Cross u Volkswagenu).
Koncepci Flex Technology zahájil Fiat ve spolupráci s dceřinou společností Magneti Marelli v roce 1999, o čtyři roky později uvedl první dvoupalivové vozidlo na trh a nyní v Brazílii jezdí 5,5 milionu vozů Flex-Fuel, z toho 1,185 milionu značky Fiat. Přechod na Flex-Fuel umožnil rozvoj elektronického software SFS (Software Flex-Fuel Sensor), kdy řídicí jednotka Flex-Fuel identifikuje samočinně druh paliva, tedy brazilský benzin E20, alkohol (bioetanol z cukrové třtiny), či jejich směs v libovolném poměru, a nastaví optimální vstřik a zážeh.
Změny hardware zahrnují optimalizovaný kompresní poměr, zesílené vnitřní díly motoru pro vyšší spalovací tlak etanolu (písty, ojnice, klikový hřídel, těsnění pod hlavou válců), grafitový povlak pístů pro snížení NVH při spalování etanolu, odolnější materiál ventilů a ventilových sedel, pozměněné vstřikovače, větší kapacitu řídicí jednotky, palivový systém s potrubím, těsněním a nádrží odolávajícím agresivnějšímu palivu a přídavný systém pro studený start motoru na benzin (přídavná nádrž benzinu, vstřikovače a palivové čerpadlo). Řada motorů Flex-Fuel Automotive jsou řadové dvouventilové čtyřválce, čtyři typu Flex 1.0/49 kW (66 k), 1.2/52 kW (71 k), nová verze 54 kW (74 k) a 1.4/55 kW (85 k), a čtyřventilový typu New Argentina 1.8/97 kW (132 k), přičemž se používá také slabší 1.8 OHC 2V. Tyto motory pohánějí zmíněné typy automobilů. Druhá generace bude mít od roku 2009 vstřikovače ECO Pico pro emisní normy PL5/EU5, snížení spotřeby o 2 % a emisí uhlovodíků (HC) o 15 %, zatímco třetí generace s ECS (Ethanol Cold System) už nepotřebuje benzinové spouštěcí zařízení (plně automatický start na E100, snížení emisí HC za studena o 40 %, snížení spotřeby o 2 %, mírný nárůst výkonu). Spotřeba levnějšího etanolu je však o něco větší.
Na asfaltových i šotolinových cestách plantáží a rafinerie Sao Martinho v Ribeirao Preto (Sao Paulo) jsme vyzkoušeli Flex-Fuel na motorech 1.4 (Punto) a 1.8 (Idea Adventure, Punto Sporting), jejichž parametry uvádíme v tabulce. V nádržích byla různá paliva a jejich směsi, ale drobné rozdíly ve výkonu byly nepostřehnutelné. K dispozici byly rovněž dva sedany Fiat Siena 1.4 Tetra-Fuel, jejichž motor Fire 1.4 8V neznatelně a samočinně přechází ze zemního plynu CNG na čistý benzin E0, brazilský benzin E20 nebo etanol E100 podle toho, co je v nádrži (dvě válcové nádrže CNG jsou v zavazadlovém prostoru). Řídicí jednotka Magneti Marelli s ještě větší kapacitou opět nastavuje spalovací režim podle jednoho ze čtyř paliv, motor se spouští na kapalné palivo, po první akceleraci a deceleraci (první zavření přívodu) přejde na čistší a levnější zemní plyn, při potřebě plného výkonu znovu přepíná na benzin/etanol, při částečném zatížení se vrací k plynu. K dalším změnám pro Tetra-Fuel patří úprava ventilového rozvodu pro CNG, nové sací potrubí, vstřikovače a vzduchový čistič, vysokotlaková soustava CNG s nádrží, potrubím a ventily apod. Vůz je homologován v celé Jižní Americe, řidič se stará jen o plnění nádrží.
Jihoamerická strategie Fiat Powertrain Technologies počítá s tím, že spojením všech ekologických technologií SFS, ECO, ECS, Sistema Tetra-Fuel a Free-Choice (robotizované řazení) lze uspořit 5 až 10 % paliva a snížit emise CO2 o 12 až 35 % a emise HC o 15 %. Ve vývoji je také Micro-Hybrid, Full-Hybrid, plynový Natural Power a ve výhledu vodíkové palivové články a Alcoholdiesel (už nyní v Brazílii jezdí autobusy na bionaftu B2). Program Fiat Group CNG pro užitková vozidla tam zahrnuje čtyřválce 3.0 16V F1C/100 kW (136 k) a řadové šestiválce 5.9 NEF 12V CNG/147 kW (200 k) a 7.8 Cursor 24V CNG/200 kW (272 k). Jak je vidět, s ochranou životního prostředí to myslí vážně i na druhém konci světa.
Zdroj: Automobil 08/08