Technika
Euro-NCAP - Nárazové testy nově
Automobil 22.11.2009 23:50
Zvýšit bezpečnost v silničním provozu je nejen snahou evropských politiků, ale také samotných automobilek a nezávislých organizací. Nárazové testy Euro-NCAP přitom patří k významným pomocníkům při zvyšování a porovnávání bezpečnosti vozidel.
Při výběru nového automobilu se někteří zákazníci již nerozhodují pouze podle jeho vzhledu, výkonu nebo výbavy, ale také podle toho, jakou ochranu jim při případné dopravní nehodě poskytne. Nárazové testy se tak staly významným prvkem při vývoji a zkouškách automobilů, ale aby tyto informace nebyly zkresleny a aby existovalo porovnání podle předem daných podmínek, přišla nezávislá organizace EuroNCAP (European New Cars Assessment Programme) s vlastními nárazovými testy, jež se co nejvíce přibližují skutečným nehodám a umožňují tedy lepší posouzení bezpečnosti automobilů, které jsou pro větší objektivitu náhodně vybírány přímo z výrobní linky. Od zahájení činnosti technici EuroNCAP realizovali stovky nárazových testů a zveřejnili jejich výsledky, při nichž pomáhají známé figuríny dummies, věrně kopírující skladbu a hmotnostní rozložení lidského těla. Na nich se totiž zkoumá, jaký vliv by měl konkrétní náraz včetně všech možných zranění na samotného cestujícího.
Základem zkoušek je čelní náraz, kdy vůz naráží rychlostí 64 km/h do plástvové ba riéry se čtyřicetiprocentním přesazením. Bariéra má šířku jeden metr a deformace může dosáhnout až 540 mm. Následují boční nárazy, kdy do stojícího vozu na straně řidiče naráží vozík s deformačním čelem v rychlosti 50 km/h a potom kdy vozidlo na pojízdné podložce naráží bokem do sloupu o průměru 254 mm rychlostí 29 km/h. Jedná se o nejčastější druhy nehod v běžném provozu. Vývoj v automobilovém průmyslu jde však rychle kupředu, a tak bylo třeba změnit metodiku nárazových testů. Od letošního roku je do celkových výsledků započítána rovněž funkce opěrek hlavy při nárazu zezadu (ochrana krční páteře whiplash) a zejména zcela nová kategorie safety assist (bezpečnostní systémy), v níž je zahrnuta vybavenost vozu airbagy, elektronickou stabilizací (která by měla být základní výbavou v 85 % všech prodaných vozidel testovaného typu), zařízeními omezujícími rychlost nebo předpínači bezpečnostních pásů.
Změnilo se také celkové hodnocení. Ze tří kategorií jsou nyní čtyři a v každé se zveřejňuje procentuální úspěšnost vozidla v testu (body získané z maximálního možného počtu). Za ochranu dospělých cestujících je maximum 36 bodů, za ochranu dětí v autosedačkách (jedna je ve směru jízdy, druhá proti) 49 bodů, za ohleduplnost k chodcům 36 bodů a za další bezpečnostní pomocníky 7 bodů. Celková úspěšnost vozidla v nárazových zkouškách je potom vyjádřena známými hvězdičkami, jichž může být maximálně pět. Jak ukazují nárazové zkoušky podle nové metodiky, je úroveň ochrany nových automobilů na vysokém stupni. Z devatenácti testovaných automobilů jich 16 získalo v celkovém hodnocení plný počet pěti hvězdiček, a to ještě vozu Subaru Impreza maximální počet hvězdiček unikl jen těsně, anebo Citroën C3 Picasso by potřeboval vylepšit zejména poslední kategorii vybavenosti bezpečnostními systémy a také jeho opěrky hlavy se ziskem 0,3 bodu nejsou rozhodně ideální. Příklad nového Suzuki Alto potom ukázal, že ani nový vůz nemusí vyhovovat dnešním požadavkům na pasivní i aktivní bezpečnost. O tom, že i malý automobil může být vzorem bezpečnosti, svědčí pětihvězdičkové ocenění Toyoty iQ.
Z dalších automobilů, které prošly novými testy EuroNCAP, zaujmou výsledky Volkswagenu Golf šesté generace v kategorii ochrany cestujících na předních sedadlech. Při čelním nárazu se přední sloupek neposunul ani o 10 mm, takže prostor pro posádku zůstal nezměněn. Výborná pevnost karoserie se ukázala také při bočních nárazech. O minimální poranění řidiče by se postaral kolenní airbag a účinné opěrky hlavy (3,3 bodu) Z hlediska nárazu zezadu a ochranné funkce opěrek hlavy se Golfu VI vyrovnaly ještě automobily Audi Q5, Kia Soul a Toyota Avensis. Pomyslným přeborníkem v této kategorii je však Volvo XC60 se ziskem 3,5 bodu. V ochraně dětí v bezpečnostních sedačkách nejlépe dopadly typy Kia Soul a Toyota Avensis, nejšetrnější při srážce s chodcem je ze zkoušených automobilů Subaru Impreza a nejvíce bezpečnostních pomocníků v minimálně 85 % všech prodávaných verzích nabízí nový Peugeot 3008. Výsledky prvních testů podle nové metodiky EuroNCAP najdete v přiložené tabulce. Výborným výsledkem se prezentovala také naše Škoda Superb II, která díky pěti hvězdičkám dokázala, že patří mezi nejbezpečnější automobily současnosti. Doufejme jen, že nová metodika nárazových testů povede ještě k vyšší bezpečnosti vozidel, protože pro všechny automobilky znamená ochrana cestujících a tudíž úspěch při hodnocení nezávislých nárazových testů EuroNCAP přece jen prestižní záležitost.
Zdroj: Automobil 10/09
Autor: -LK-