Pro řidiče
Povinným ručením chráníte ostatní. Jak ale ochránit sebe?
Ondřej Štaidl 13.10.2021 08:00
Jak jeho název napovídá, povinné ručení mít zkrátka musíte. V případě nehody kryje finanční škody na majetku či zdraví třetí strany. Rozhodně ale neřeší všechny problémy, které vás na cestách mohou potkat. Jak se tedy můžete vyhnout nečekaným výdajům, které hrozí vám samotným?
Připojištění k povinnému ručení
Z povinného ručení je při srážce obvykle kryta jen škoda na voze druhého řidiče nebo na poničeném veřejném majetku. Pojišťovny k němu ale nabízejí i mnoho různých připojištění, která kryjí škodu také na vašem voze. Typicky jde o připojištění čelního okna nebo škod způsobených zvěří a přírodními živly. Může to být částečná náhrada za dražší havarijní pojištění, které se zejména u starších aut nemusí vždy vyplatit.
Havarijní pojištění
Pokud chcete mít jistotu, že škodu na svém autě budete mít téměř vždy uhrazenou (samozřejmě při zahrnutí spoluúčasti a v rámci podmínek konkrétní pojišťovny), nejlepší volbou je havarijní pojištění. V případě nehody totiž finančně ochrání přímo vás a vaše vozidlo, ať už jí způsobilo cokoliv – třeba i vy sami. Kromě situací, které byly zmíněny v souvislosti s připojištěními k povinnému ručení, bývá součástí havarijního pojištění například i úhrada škody způsobené vandaly.
Cestovní pojištění
Prakticky při každé cestě do zahraničí patří mezi základní věci sjednání odpovídajícího cestovního pojištění. K němu lze často získat i speciální autopojištění. Budete tak mít jistotu, že v případě poruchy se nebudete muset potýkat se zvýšenými výdaji – pojišťovna proplatí náklady na odtah, opravu vozu i přespání poblíž servisu, pokud to bude potřeba.
Šetrná jízda, pravidelný servis
Nejlepší pojistka proti problémům je ale v každém případě plynulá a bezpečná jízda, která snižuje riziko havárie i technické poruchy. Bezproblémovému provozu rovněž prospívá patřičná péče a pravidelný servis. V kombinaci s některými z produktů výše je to takřka neprůstřelná kombinace.