Pro řidiče
Jak připravit auto na zimu
Komerční prezentace 19.01.2022 14:07
Pokud by měl každý řidič v rámci přípravy na zimu učinit pouze jeden krok, je to výměna letní sady pneumatik za tu zimní. Od 1. listopadu platí zákonná povinnost zimního přezutí v případě, že na silnici je souvislá vrstva sněhu, led či námraza, resp. pokud lze takovou situaci očekávat vzhledem k aktuálnímu počasí. Pokud tuto povinnost porušíte, můžete mít v případě nehody problémy mimo jiné i s pojišťovnou, u které máte sjednáno povinné ručení. Každý řidič by ale měl vědět, že s letním obutím není radno vyjíždět, pokud se teploty blíží nule, a může to být klidně v září nebo v říjnu.
Na pneumatikách nešetřete. Nemusíte kupovat ty nejdražší na trhu, výkon jednotlivých typů se ale může značně lišit. Nehazardujte se životem kvůli tomu, abyste ušetřili pár set korun. Výjimkou mohou být příležitostní řidiči, případně řidiči ve městě, kteří se s opravdu špatnými podmínkami setkají jen výjimečně. Ve městech lze navíc často snadno přesedlat na MHD a auto nechat raději zaparkované.
Vyměňte kapaliny
Zejména majitelé dieselových motorů, kteří nejezdí tak často, by si měli ohlídat, aby neměli v nádrži starou naftu. Od prosince je totiž na čerpacích stanicích tzv. zimní nafta, která nezamrzne ani v tuhých mrazech. U „letní“ nafty toto riziko existuje a je tedy vhodné nádrž vyjet a dotankovat naftu novou.
Podobně je tomu i u ostřikovačů. Letní směs, která je určená především k odstranění hmyzu, vám v zimě může přidělat mnoho problémů, když na čelním skle zmrzne. Snažte se ji tedy spotřebovat a dolijte do nádržky nemrznoucí směs.
Pokud během léta ředíte chladicí kapalinu destilovanou vodou, měli byste ji dát před zimou zkontrolovat. Její zamrznutí by byl velký problém, který by mohl vést až k poškození motoru. Ujistěte se proto, že kapalina odolá až −25 stupňům Celsia. Pro tento úkon je ale už vhodné navštívit servis, kde hodnotu dokážou změřit dle hustoty směsi.
Pozor na starší autobaterie
Mnoho řidičů přijde v zimě k autu a zjistí, že je zcela mimo provoz. Obvykle je na vině vybitá baterie, které se v čase snižuje kapacita. V mrazech pak baterie obecně mívají problém, ty starší proto často „odcházejí“ úplně. Chcete-li mít jistotu, starší baterii preventivně vyměňte.
Nezapomeňte na detaily
Ujistěte se, že máte v autě škrabku, smetáček a teplé pracovní rukavice. Na škodu není ani sada zimních řetězů, která vám pomůže hlavně na horách.