Pro řidiče
Další evropská města plánují zákaz spalovacích motorů
Ondřej Štaidl 14.05.2019 09:08
Zatím to možná stále zní jako utopie, ale na konci příštího desetiletí může být zákaz vjezdu starších aut do center evropských měst standardem. Nově o to usiluje nizozemská metropole Amsterodam, která se tak přidává k dalším velkým městům západní Evropy. Ta mají velkou podporu i od Evropské unie, která schválila další přísné emisní normy.
Vizí amsterodamských radních je kompletní zákaz vjezdu starších aut se vznětovými i zážehovými motory. Cílem je čistší ovzduší v nizozemské metropoli. Tu spolu s Rotterdamem trápí znečištěný vzduch přesahující evropské normy, zapříčiněný mimo jiné hustým provozem. Zákaz bude platný nejprve pro vozy s diesely vyrobenými před rokem 2005, postupně se však rozšíří i na další typy vozů.
Zákazy napříč Evropou
Podobně jen na tom Paříž, kde plánují zákaz vjezdu pro všechna auta s motory spalujícími naftu na rok 2024. Stejný termín je stanoven pro italskou metropoli Řím. Tamní zákaz má nejen zlepšit ovzduší v centru města, ale rovněž ochránit antické památky. Německé hlavní město Berlín o něčem podobném uvažuje již pro rok 2020.
V Hamburku již od loňského roku platí zákaz vjezdu dieselů, které nesplňují emisní normu Euro 6, do dvou hlavních ulic. Je tak prvním německým městem s platným omezením. Po nátlaku ekologické organizace Deutsche Umwelthilfe se zákaz pro starší vozy rozšíří také do měst Frankfurt, Weisbaden, Darmstadt a Offenbach. Zákaz v německých městech by se prý měl vztahovat dokonce i na vozy splňující současnou emisní normu Euro 6c.
Sporný efekt
Podle dlouhodobého měření EcoTest německého autoklubu ADAC přitom realita není tak špatná a opatření jsou až příliš radikální. Nejnovější emisní norma Euro 6c obsahuje velmi přísné laboratorní cykly měření WLTP. Vozy splňující tuto normu produkují v průměru 81 mg oxidu dusíku na jeden kilometr jízdy. Dle testů ADAC ale například naftové BMW 218d Active Tourer vypouští pouhých 14 miligramů oxidů dusíku na kilometr. To je mnohem méně než u většiny konkurentů na benzín.
Automobilky mezitím na stále se zpřísňující emisní normy reagují filtry pevných částic, vstřikováním močoviny do výfuku a dalšími technickými opatřeními. Napjatá situace v evropských městech rovněž nutí automobilky urychlit vývoj elektromobilů, jejichž masovější použití nás čeká v blízké budoucnosti. Paleta elektrifikovaných modelů jednotlivých značek se rychle rozšiřuje a současně se stávají dostupnějšími.