Historie
VÝSTAVA KAROSÁRNA PETERA – Komorní pocta
Jan Tuček 12.09.2017 05:20
Historie
Od počátku června do konce září probíhá v Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě komorní výstava připomínající historii vrchlabské karosárny Petera.
Vysokomýtské muzeum se dosud věnovalo především propagaci místní karosárny Sodomka, v letošní letní sezóně však dalo celé přízemí k dispozici vrchlabské konkurenci. Bravo. Na vernisáži uspořádané v první červnový pátek představil karosárnu Petera její znalec a neúnavný propagátor Jiří Remsa, který také expozici připravil. Ignaz Theodor Petera (1840 – 1904) založil v roce 1864 ve Vrchlabí dílnu na výrobu kočárů, bryček, saní a zavazadel. Během čtyř desetiletí postupně expandující firma vyrobila více než 2,5 tisíce vozidel tažených koňmi. Na výstavě je reprezentuje kočár typu Mylord, zhotovený z jasanového dřeva a opatřený čalouněním z tmavomodrého bavlněného sukna s náplní z koňských žíní. Pochází z období kolem roku 1900 a nese výrobní číslo 2555. Po úmrtí zakladatele firmy pokračovali v jeho díle synové Theodor ml., Josef a Robert. V letech 1907 – 1909 ve Vrchlabí karosovali první automobily libereckých značek RAF a Linser. Před první světovou válkou firma Petera karosovala nejen desítky osobních vozů RAF, ale také řadu autobusů.
Ve válečných letech pak následovaly zejména sanitní vozy. Ve dvacátých a třicátých letech se karosárna Petera řadila k nejlepším tuzemským podnikům svého oboru, oblékla přibližně tisíc automobilů domácích i zahraničních značek a proslula především solidně stavěnými kabriolety. Čtyři z nich jsou v prostorově omezené expozici přítomny v životní velikosti a rozličném stavu, desítky dalších kreací vrchlabské karosárny – včetně autobusů a užitkových vozidel – mohou návštěvníci obdivovat na snímcích na panelech. Z těch se také dozvědí, že po druhé světové válce se znárodněná karosárna po mnoha peripetiích stala pobočným závodem mladoboleslavské automobilky. Protagonistou výstavy je vedle již zmíněného kočáru umístěný dvoudveřový kabrio-let Walter Standard 6 ročníku 1931. Pečlivě zrenovovaný elegán pochází ze sbírky Národního technického muzea v Praze a mimo jiné byl před patnácti lety – spolu s dalšími československými veterány – pět měsíců vystaven v proslulém muzeu v alsaských Mylhúzách. Klasicky stavěný vůz má pod kapotou kapalinou chlazený řadový šestiválec OHV o objemu 2863 cm3 a výkonu 60 k (44 kW). Karoserie má dveře zavěšené vpředu, její záď zdobí objemný plechový „kufr“ s odklápěcím víkem a vpravo u čelního okna nechybí směrovatelný světlomet zvaný „hledáček“. Z jiného soudku je dvoudveřový kabriolet Praga Piccolo ročníku 1929, vybavený litrovým čtyřválcem SV o výkonu 18 k (13 kW). Pikolka s karoserií Petera je v provozním stavu z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, tedy s chladičem natřeným stříbřenkou, blinkry zamontovanými do předních blatníků, nataženou střechou natrvalo impregnovanou emailovým nátěrem a vyhláškou nařízeným zpětným zrcátkem u levého předního blatníku.
Takhle jsme ji kdysi mohli potkat na silnici, až teď se dočkala úcty, kterou si coby jeden z pouhých dvou zhotovených exemplářů zaslouží. Pouze lehce našlápnuto k někdejšímu lesku má i další exponát, dvoudveřový kabrio-let Plymouth PE De Luxe ročníku 1934 v částečně nálezovém stavu. Americké šasi s řadovým šestiválcem SV o objemu 3299 cm3 a výkonu 82 k (60 kW) se ve Vrchlabí proměnilo v zakázkový kabriolet klasického střihu. Jen mi během vernisáže nepřišlo vhodné zalehnout a na vlastní oči si ověřit, zda má Plymouth PE skutečně v katalozích uváděné nezávislé zavěšení předních kol s vinutými pružinami.
Za zmínku stojí, že u Peterů na sklonku dvacátých a ve třicátých letech karosovali americké automobily nejméně třinácti různých značek, zejména De Soto, Ford, Chrysler, Packard a Studebaker, ale také Buick, Chevrolet, Hudson, Nash, Oakland, Pierce-Arrow, Terraplane a Willys-Knight. Kromě toho ovšem ve Vrchlabí oblékli podvozky dvou desítek evropských značek, např. Adler, Fiat, Lancia, Mercedes-Benz, Opel, Renault, Steyr a Wanderer, ale též Austro-Daimler, Bugatti, Hispano-Suiza, Isotta-Fraschini a dalších. Prim ale hrály tuzemské značky Praga, Škoda, Tatra a Walter. Mezi špičkové kreace karosárny Petera patřil mohutný čtyřdveřový kabriolet Walter Royal s bezmála šestilitrovým motorem V12, jenž se stal v říjnu 1931 hvězdou pražského autosalonu. Ten zůstal solitérem, zatímco šestiválcové kabriolety si jinonická automobilka ve Vrchlabí objednávala po několika kusech. V pěti exemplářích vznikl v roce 1934 dvoudveřový kabriolet Walter Princ, jenž je na výstavě k vidění v krásně zrenovované podobě. Princ byl vlastně licenční italský Fiat 522 poháněný řadovým šestiválcem SV o objemu 2491 cm3 a výkonu 50 k (37 kW). Kabriolet s karoserií Petera byl nejluxusnějším provedením tohoto modelu, což je patrné i v interiéru vystaveného vozu. Výstava o karosárně Petera je ve vysokomýtském muzeu (náměstí Přemysla Otakara II. č. 96) otevřena do 30. září, ve -všední dny od 8:30 do 17 hod., o víkendech a svátcích od 10 do 17 hod.
Převzato z časopisu