Historie
Tramadet Terier – Dobrý nápad, ale…
Jiří Duchoň 27.02.2022 07:01
Terier vznikl ve dvou prototypech, takže úplně nesplněným snem se nestal. Do sériové výroby se sice nedostal, ale má za sebou příběh…
Lehký užitkový automobil Terier vznikal na počátku 90. let v akciové společnosti Tramadet na základě objednávky firmy Stavební stroje Plzeň. Šlo o kompaktní a technicky mimořádně jednoduché víceúčelové vozidlo postavené na robustním obdélníkovém rámu, sestávajícím ze dvou podélníků v celé délce podvozku a čtyř příčníků. Ve střední části byl pod vrchní úrovní rámu uložen poháněcí agregát, od nějž mohl být točivý moment převáděn k přední či zadní nápravě nebo k oběma. Patentový zápis u kanceláře Ing. Karla Čady z 15. února 1994 v rubrice 3.1 zahrnoval hned pět registrovaných vynálezů včetně podvozku, specifické konstrukce náprav či skeletu budky, kterou navrhl designér Milan Strejček (ten se podepsal například také pod kupé ÚVMV 1100 GT). Pro zajímavost: tento patent vyčíslil hodnotu Terieru na 119,06 mil. Kč.
Hlavní postavou Tramadetu byl Josef Kovář. V letech 1969 až 1974 začínal coby konstruktér a výpočtář v ÚVMV Praha, kde mu byl jedním z mentorů legendární konstruktér Julius Mackerle, mimochodem autor osmiválců T603 nebo T928 (Tatra). Kovář poté působil ve vývoji podniků Inova Praha a Metalex Praha a později jako vedoucí vývoje Ergon Praha a Kovodružstva Mladá Boleslav. V letech 1988 až 1994 byl ředitelem a předsedou představenstva Tramadetu a poté technickým ředitelem automobilového projektu Beta ve Škodě Plzeň. Od roku 1998 je Josef Kovář technickým ředitelem společnosti Silfor, v jejímž bohatém portfoliu aktivit najdeme také technologie pro udržení kvality povrchových vod. Kovář je autorem více než stovky vynálezů a držitelem desítek strojírenských patentů, přihlášených nejen u nás, ale i v zahraničí.
VIDEO: Náročné testování Terieru na polygonu Tatra v Kopřivnici (YouTube)
Ale zpět k Terieru. Jeho posláním bylo vyplnit mezeru zející po ukončení výroby východoněmeckého stroje Multicar M 52 v roce 1992, ovšem v naprosto nesrovnatelné konfiguraci. Konstrukce mechanického základu totiž nabízela prakticky neomezenou šíři nástaveb, budka mohla být dle potřeby na rámu vpředu nebo vzadu, nicméně mohla rovněž zcela chybět: již tehdy se totiž počítalo také s variantami na dálkové ovládání! Nejen jednoduchostí stavby, ale především její modularitou Terier tehdy jednoznačně předběhl svoji dobu.
Zvažovalo se použití různých motorů. Terier byl zhotoven ve dvou prototypech, první měl vznětový řadový čtyřválec Peugeot XUD9 1,9 litru (záhy se ukázal jako lepší), druhý pak agregát VW obdobné konstrukce. Prototypy Terieru byly 3400 mm dlouhé, 1700 mm široké a 2240 mm vysoké, rozvor činil 2200 mm, ale počítalo se s možností prodloužit jej až na 3800 mm. Výrobce sliboval pohotovostní hmotnost 1700 až 2500 kg v závislosti na použité nástavbě, celková hmotnost neměla přesáhnout obligátní hranici 3,5 tuny. Palivová nádrž mohla mít objem 60 až 130 litrů.
Souběžně vznikla odvozená řada Bulterier pro potřeby armády, jež ale zůstala pouze v podobě modelů zachycených na snímcích v další z patentových listin. Pracovníci Stavebních strojů Plzeň si pro jeden z Terierů přijeli, ale neodvezli jej: nebylo doplaceno. Dohodu se naplnit nepodařilo, avšak Terieru záhy svitla nová naděje. Projekt totiž s nadšením přijala kopřivnická Tatra v době, kdy v ní působili američtí manažeři David Shelby a Gerald Greenwald (druhý jmenovaný byl pravou rukou Leeho Iaccocy, když na přelomu 70. a 80. let stavěl na nohy koncern Chrysler, a v letech 1985–1988 byl dokonce předsedou jeho představenstva). Vedení Tatry navrhlo založit společnost Tramadet-Tatra, v níž týmu Josefa Kováře nabídli podíl 51 %, sériová výroba se měla rozběhnout v Příboře. Záhy Terier prošel náročnými týdenními testy životnosti na kopřivnickém zkušebním polygonu a oproti očekáváním tamních techniků se na něm neprojevila žádná závada. Z těchto testů se dochoval videozáznam (viz přiložený QR kód). Odjezd manažerů Tatry zpět do USA v roce 1994 (Greenwald se mimochodem ještě téhož roku stal generálním ředitelem United Air Lines) však pro Terier znamenal definitivní konec…
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)