Historie
Shelby World Headquarters – Návštěva u Shelbyho
Tom Hyan 13.10.2011 09:31
Carroll Shelby je americkou legendou, úspěšným závodníkem a konstruktérem, výrobcem sportovních automobilů, tvůrcem Cobry i mecenášem dobročinných aktivit…
Carroll Shelby dodnes překvapuje činorodostí a vitalitou, přestože v jeho hrudi bije už druhé srdce. Srdeční potíže byly také důvodem, proč se vzdal aktivní závodnické kariéry, a ve spolupráci s Ford Motor Company a britskou automobilkou AC Cars vyvinul sportovní automobil Cobra, který dobyl celý svět a inspiroval spoustu jiných k výrobě replik: „Udělali jsme tisícovku vozů, ale po světě jich jezdí padesát tisíc,“ říká Carroll Shelby, který čas od času vede různé spory s napodobovateli svého díla, ale nebrání se smysluplné spolupráci ani prodeji licencí… Jeho dramatická cesta k úspěchu nebyla bez problémů, syn poštovního doručovatele z Leesburgu (Texas) se narodil 11. ledna 1923 a v osmnácti začal létat na základně Lackland Air Base u San Antonia v Texasu. Jako instruktor tam zůstal, do války nešel, a tak mohl své snoubence na farmu shazovat milostné dopisy v létajících holínkách.
Vzali se v prosinci 1943, o rok později se jim narodila dcera, v letech 1946 a 1947 dva synové. Demilitarizovaný Carroll se pustil do podnikání na kuřecí farmě, nejprve vydělal pět tisíc dolarů, ale ve druhé vlně prodělal, když kuřata pošla na Limberneckovu chorobu. To však se už zajímal o automobily a v lednu 1952 jel svůj první závod. Pořídil si dragster s motorem Ford V8, záhy přešel na okruhy a oblíbil si evopské sportovní automobily (MG, Allard). V lednu 1954 zaujal Johna Wyera, šéfa závodního týmu Aston Martin, a stal se továrním jezdcem. Jeho kariéra pokračovala také v Evropě, debutoval ve 24 h Le Mans 1954, na Solném jezeře v Bonneville přispěl týmu Austin-Healey k dobytí sedmdesáti rekordů třídy D, ale v listopadu 1954 se vážně zranil při Carrera Panamericana v Mexiku. Jeho Austin-Healey se čtyřikrát převrátil; zachránili ho však indiáni, když bolesti četných zlomenin zmírnili kořalkou!
V březnu 1955 už jel na Ferrari s Philem Hillem v Sebringu, pak ho porazil v Torrey Pines na druhém Ferrari, v USA se stal držitelem titulu Driver of the Year 1956–1957 a vyvrcholením jeho závodnické kariéry bylo vítězství ve 24 h Le Mans 1959 v továrním voze Aston Martin DBR1/300 společně s Royem Salvadorim. V roce 1960, po problémech se srdcem, se vzdal aktivního závodění jako čerstvý mistr USAC (Maserati 61 Birdcage). Není bez zajímavosti, že Shelby byl také jezdcem mistrovství světa F1, když absolvoval osm Velkých cen v letech 1958 (Maserati 250F) a 1959 (Aston Martin DBR4/250), ale s těmito staršími typy (motor vpředu) neuspěl. Během závodnické kariéry nepřestal podnikat. Založil Carroll Shelby Sports Cars v Dallasu už v roce 1957 s Dickem Hallem (bratr Jima, tvůrce Chaparralu), 1960 v Kalifornii zastoupení Goodyear Racing Tires a v roce 1961 otevřel závodnickou školu. Když byla v Anglii ukončena výroba motorů Bristol (konstrukce BMW 328), nabídl společnosti AC Cars, že sežene motory Ford V8. Britové nabídku přijali a v únoru přišel letecky první vůz bez poháněcí soustavy.
Shelby ve svých dílnách v Kalifornii do trubkového rámu zabudoval motor Ford 4.2 V8 se čtyřstupňovou synchronizovanou převodovkou Borg-Warner, čímž se zrodila první Cobra, uvedená jako Shelby AC Cobra Powered by Ford. Nový dvoumístný sportovní automobil s hliníkovou otevřenou karoserií a odpružením příčnými listovými pery dobyl obrovského úspěchu. Objem motoru se později zvětšil na sedm litrů v typu Cobra 427 (CSX 3000). V roce 1962 byla Cobra nejrychlejším silničním automobilem, kombinace evropského podvozku s americkým velkoobjemovým motorem se osvědčila, inspirovala i další konstruktéry.
Cobra dosáhla zrychlení 0–96 km/h za 3,9 sekundy… V prvním závodě Billy Krause s Cobrou vedl, ale pak odešlo ložisko zadního kola a v Los Angeles Times Grand Prix odpadl (říjen 1962). První vítězství (dvě Cobry první v cíli) dobyli Dave MacDonald a Ken Miles v Riverside (leden 1963) jako tovární jezdci firmy Shelby American. Do června 1963 vzniklo 125 vozů, při prvním startu ve 24 h Le Mans dojela Cobra sedmá. Úspěchů začalo přibývat a v sezoně 1965 nové kupé Cobra Daytona vyhrálo mistrovství světa FIA 1965 před značkami Ferrari, Porsche, Jaguar a Aston Martin.
Cobra se stala legendou, Carroll Shelby byl přizván k řadě dalších projektů, k nimž patřila zástavba osmiválce Ford do britského roadsteru Sunbeam Alpine (vznikl tak Tiger), úprava japonských vozů Toyota 2000 GT pro americké závody SCCA, ale především podíl na projektu Ford GT40 (výsledkem byla porážka Ferrari ve 24 h Le Mans 1966–1967). V roce 1968 se pustil do stavby turbínového vozu pro 500 mil Indianapolis, ale pak byly turbíny zakázány… Spolupráce s Fordem přinesla nejen Cobru, ale také závodní verze GT40 a upravené Mustangy, známé vozy Shelby GT350 a GT500 (včetně typu GT350H pro autopůjčovny Hertz!) a vítězství v automobilových závodech. V roce 1970 však Ford ze závodů odstoupil a Shelby obrátil svou pozornost jinam, když už v srpnu 1969 uvedl svou slavnou směs koření (Shelby Chili) a její výrobu prodal až roku 1986 společnosti Kraft Foods.
To už ovšem znovu pracoval na automobilech, od října 1982 uzavřel smlouvu s Chryslerem a vyvíjel sportovní verze sériových modelů (Omni, Charger, Dakota Pick‑Up), 1987 zahájil spolupráci na vývoji desetiválce Chrysler/Dodge Viper, jenž později obnovil ducha Cobry. Carroll však stále nebyl spokojen, oslovil tedy General Motors a zajistil si dodávky osmiválců Oldsmobile pro svůj nový roadster Shelby Series 1, zahájil produkci v roce 1997, ale vzniklo jen 249 těchto automobilů. Carroll Shelby po vyrovnání s Fordem získal opět práva na jméno Cobra, podílel se na retrospektivních projektech Ford Cobra Concept a GR‑1 (inspirován kupé Daytona) a znovu zahájil výrobu roadsterů s puncem originálu. V roce 1995 společnost Shelby American nalezla nové útočiště na okruhu Las Vegas Motor Speedway a zahájila produkci nové řady CSX 4000 (Cobra 427 S/C), později přidala speciální edice a repliky CSX 7000 (Cobra 289 FIA) a CSX 8000 (Cobra 289 Street), jež jsou věrným obrazem původních typů z let 1962–1965.
Zatímco CSX 4000 s motorem Ford 7.0 V8 zrychluje na sto za čtyři sekundy a projede čtvrt míle s pevným startem za 12 sekund, modely 289 používají menší motor 4.7 V8. Trubkový rám je základem, existují verze s příčnými listovými pery podle prvních typů, ale také vozy s vinutými pružinami. CSX 4000 Series má karoserii z hliníku, uhlíkových kompozitů nebo laminátovou; CSX 7000 laminátovou nebo hliníkovou a CSX 8000 výhradně laminátovou. V roce 2003 vznikla také série CSX 1000 s hliníkovou karoserií. Pro výrobu se téhož roku zrodila společnost Shelby Automobiles, Inc., a to na stejné adrese jako Shelby American, Inc., ovšem její akcie byly uvedeny na burzu (NASDAQ: CSBI = Carroll Shelby International, Inc.). Přestože historie podnikání Carrolla Shelbyho je složitá, jedno zůstává jasné, dal světu sportovní Cobru a jako jediný spolupracoval na vyšší úrovni se všemi americkými automobilovými koncerny.
Po transplantaci srdce v červnu 1990 od osmatřicetiletého dárce už v květnu 1991 řídil zaváděcí automobil Dodge Viper při 500 mil Indianapolisu a v září téhož roku založil nadaci Carroll Shelby Children’s Foundation pro pomoc při vyhledávání dárců pro transplantace srdce u nemocných dětí. Nepřerušil ani další podnikatelské aktivity, kromě obnovení výroby Cobry a dalších vozů (úpravy Mustangů, repliky Ford GT) je distributorem závodních pneumatik, nadále se věnuje oblíbenému chili a chová také skot (Tulli bulls). Novou smlouvu s Fordem uzavřel v roce 2004. Shelby Automobiles má ve svém hlavním sídle na okruhu Las Vegas malé muzeum s nejslavnějšími vozy od první Cobry CSX 2000 až po Series 1 i další automobily, nechybějí ani kapotovaný monopost pro obnovený seriál CanAm 1989 a upravené typy Ford a Chrysler. Nahlédnutí do dílny je potvrzením, že výroba Cobry je opravdu nesmrtelná…