Historie
Seagrave Fire Apparatus - Průkopník
Tom Hyan 13.10.2010 00:32
K tradičním výrobcům hasičských vozidel patří americká společnost Seagrave, která sice několikrát změnila majitele, ale stále patří k nejlepším v oboru…
Frederick Seagrave začínal skromně roku 1881 v Detroitu, kdy vyráběl obyčejné žebříky pro sklizeň ovoce ze stromů. Místní hasiči ho však požádali, zda by jim nedodal také přívěs pro přepravu žebříků k ohni. Frederick souhlasil, a tak se zrodila sága hasičských žebříků a stříkaček značky Seagrave, která dodnes hraje prim mezi americkými výrobci a dodává vozidla i pro největší hasičské sbory v New Yorku, Los Angeles a Washingtonu (DC). Od roku 1891 sídlila Seagrave Company v Columbusu (Ohio), kde nalezla větší výrobní prostory, ale po převzetí FWD Corporation ji následovala do Clintonville (Wisconsin), přežila mateřský podnik a dnes je jako Seagrave Fire Apparatus LLC nejdůležitější částí skupiny ELB Capital Management. Nedávno rozšířila továrnu v Clintonville o novou halu finální montáže na ploše 12 727 čtverečních metrů.Seagrave je specializovaným výrobcem hasičských a záchranářských vozů, který soustřeďuje vývoj, konstrukci a výrobu pod jednu střechu v Clintonville. Vyrábí vlastní podvozky, budky safetycage a hasičské žebříky; v nové továrně jsou jedna linka na výrobu podvozků a dvě linky finální montáže (jedna pro cisternové stříkačky, druhá pro výsuvné žebříky).
Po koňských povozech se první motorová vozidla objevila v roce 1907, nejprve s dvoudobými čtyřválci chlazenými vzduchem, ale silnějších strojů začalo přibývat. Absolutním vrcholem je dvanáctiválec Seagrave, který má neobyčejně zajímavou a dlouhou historii. V roce 1932 byl uveden první typ o výkonu 176 kW (240 k) s vlastním podvozkem, menší množství nástaveb vzniklo také na chassis standardních nákladních vozů Ford a Reo, od roku 1935 se montovaly dvanáctiválce konstrukce Pierce-Arrow. V roce 1938 koupila tehdejší Seagrave Corporation celou výrobní linku na tyto vidlicové dvanáctiválce 462 ci (7571 cm3) z luxusních automobilů Pierce-Arrow, protože tato značka zanikla, a vyráběla je až do poloviny šedesátých let jen s minimálními úpravami! Jejich výkon až 221 kW (300 k) zaručoval hasičským vozům potřebnou akceleraci a rychlost; v roce 1963 se po převzetí FWD Corporation přestěhovala také produkce dvanáctiválců 530 ci do Clintonville (od roku 1951 měly zvětšený objem na 8685 cm3). Legendární motor z roku 1932 tak zůstal ve výrobě přes třicet let!
Prestižním modelem se v roce 1936 stal Seagrave Safety Sedan Pumper s karoserií připomínající velké americké limuzíny té doby, pod kapotou byl zmíněný dvanáctiválec se zdvojeným zapalováním. Klasické typy s kapotovou nástavbou, otevřené i uzavřené, samozřejmě pokračovaly také; v padesátých letech měla většina zážehové motory V12. Seagrave tehdy pohltil také konkurenční společnost Maxim Motor Company, ale výroba hasičských typů Maxim pokračovala až do roku 1985. V roce 1959 vyjel první Seagrave s trambusovou budkou, produkce typů s kapotovou nástavbou skončila v roce 1970, zážehové motory pomalu ustoupily vznětovým Cummins a Detroit Diesel (GM), objevily se také samočinné převodovky Allison. Typy Sedan Pumper se vyráběly až do roku 1965, také v opravdu luxusním provedení s bohatě chromovanou přídí, hodně jich sloužilo v Detroitu (vůz na snímcích je z Michigan Firehouse Museum v Ypsilanti).
Výroba běžela tradičně také v Kanadě, první továrnu tam Seagrave otevřel už v roce 1900 a dodával hasičské zařízení sám, než se spojil s místním renomovaným výrobcem a hasičské vozy pak nesly novou značku Bickle-Seagrave podle partnera R. S. Bickle Company (vyráběly se v jeho závodě ve Woodstocku, Ontario). Nástupcem Bickle se stala firma King-Seagrave Ltd, ale FWD Corporation s Kingem po roce 1973 smlouvu ukončila (King vyráběl pak hasičské vozy na podvozcích jiných značek až do roku 1985). Seagrave má nyní výrobní závody v Clintonville, Rock Hillu (SC) a kanadském Carleton Place (Ontario). I po letech zůstává nejstarším výrobcem hasičských vozidel s nepřerušenou produkcí…
V roce 2003 prodal holding Corsta Corporation, majitel skupiny FWD Corporation, po finančních potížích všechny podniky FWD, Seagrave, Baker Aerialscope (žebříky) a Almonte Fire Trucks investiční skupině, v jejímž čele stál James Hebe, dříve jeden z vedoucích představitelů konkurenční značky American LaFrance, další legendy mezi americkými hasičskými automobily. Značka FWD mezitím tiše zmizela a dnes je Seagrave vedoucím podnikem jiné investiční skupiny ELB Capital Management, kterou založil podnikatel Eric L. Blum.
Zdroj: Automobil 09/10
Autor: -TH-