Historie
BORGWARD (1948 – 2018) – Velký návrat?
Tom Hyan 05.03.2018 06:20
Historie
Borgward zkonstruoval první automobil pod vlastní značkou před sedmdesáti lety, ale vydržel jen do roku 1961. O 54 let později uvedl nové SUV...
Kdysi známá německá značka skutečně ožila, vrátila se na IAA 2015 (viz AR 1/’16) a na dalším ročníku frankfurtského autosalonu IAA 2017 už měla opravdu rozlehlý stánek a velké plány. Letošní rok bude prvním plným rokem prodeje také na německém trhu, když se v Číně za dva roky prodalo přes sedmdesát tisíc nových SUV značky Borgward. Závislost na čínském trhu je v tomto případě logická, bez peněz hlavního akcionáře Beijing Foton Motor by těžko dokázal Borgward rozvinout sériovou produkci. Nové Borgwardy BX-7 a BX-5 se totiž vyrábějí v Pekingu, ale národní hrdost velí, že vznikne montážní závod také v německých Brémách... Návrat byl důsledně naplánován. Na autosalonu v Ženevě 2015 se poprvé po letech objevil stánek Borgwardu, který sestával z velkého tradičního emblému firmy a renovovaného kupé Isabella z přelomu padesátých a šedesátých let, nejslavnějšího vozu značky. Christian Borgward, vnuk zakladatele původní automobilky Dr. Carla F. W. Borgwarda, spolu s Karlheinzem L. Knossem už 21. května 2008 založil novou společnost Borgward AG ve švýcarském Luzernu, aby připravil návrat, pro nějž zajistil spolupráci se studiem Hareide Design.
Po reorganizaci a vstupu čínského kapitálu coby Borgward Group AG představila nová společnost dva sériové typy SUV, pojmenované Borgward BX-7 (větší typ) a BX-5, ale i další studie BX-6 TS (crossover coupé/SUV) a nejnovější Isabella Concept, návrh sedanu budoucnosti se slavným jménem z Borgwardovy motoristické minulosti. Borgward nikdy nebyl značkou na úplné špičce technického pokroku, jak se nám dnes snaží namluvit, byť ve vozech podřízené značky Goliath zavedl přímé vstřikování benzinu a pro Grosse Borgward (P100) zkonstruoval pneumatické odpružení (o rok dříve než Mercedes-Benz 300 SE). Vesměs šlo o konvenční automobily, z nichž jisté proslulosti dosáhla známá Isabella (1954 – 1961), což její mladší sestra Arabella (1959 – 1961) s plochým čtyřválcem a předním pohonem už nestihla. Borgward vyráběl rovněž lehké a střední nákladní automobily se zážehovými i vznětovými motory. Na přelomu padesátých a šedesátých let se dostal do finančních problémů, a tak nezbylo než vyhlásit bankrot. Původní továrnu v Brémách (založena 1938) pak získal Daimler-Benz, po užitkových vozech tam vyrábějí osobní od roku 1978 (první bylo kombi třídy E) a nyní se závod specializuje na třídu C. Eric Borgward, druhý vnuk zakladatele, propůjčil jméno Borgward německé společnosti Borgward Zeitmanufaktur GmbH & Co. KG se sídlem v Efringen – Kirchenu, která od roku 2002 vyrábí exkluzivní hodinky Borgward, označené coby P100, B511 a B2300 podle někdejších automobilů této značky.
Christian Borgward však měl větší plány a už se zdálo, že zůstanou nesplněny, když vtom se objevil čínský výrobce nákladních vozů Beijing Foton Motor, který do Borgwardu před čtyřmi lety vložil velké peníze. Foton má s německou spoluprací slušné zkušenosti, s Daimlerem založil společný podnik na výrobu těžkých nákladních vozů (značka Auman), využívá ale také licence Isuzu, Toyota a Cummins. Borgward se ovšem kapitálovým spojením s čínskou automobilkou příliš nechlubí, lze dokonce říci, že je tají. Utajená byla rovněž druhá prezentace Borg-wardu v Evropě. Konala se v pondělí, tedy v předvečer autosalonu v Ženevě 2016, a to jen pro zvané v nedalekém hangáru TAG Aviation na ženevském letišti. Světovou premiéru tam měly menší SUV BX-5 a studie BX-6 TS, obě v hybridní verzi 4x4 se zážehovým čtyřválcem a trakčním elektromotorem. Větší typy BX-7 a BX-7 TS byly uvedeny už na IAA 2015 ve Frankfurtu. O dva roky později, znovu na autosalonu ve Frankfurtu, překvapil futuristický elektrický sedan Borgward Isabella Concept; vystaveny byly ovšem i sériové SUV BX-5, BX-7 a BX-7 TS, ale také plně elektrická verze BXi-7, a navíc byl oznámen vstup na německý trh se sérií BX-7 TS Limited Edition. Podle čínských pramenů jde o vozy spřízněné s tamějšími SUV typu BAIC Senova, jež dostaly jen jinou karoserii (Foton je součástí čínského koncernu BAIC).
Novým šéfdesignérem Borgwardu se stal náš starý známý Anders Warming z Dánska, který dříve zastával stejnou funkci u Mini (BMW Group). Generálním ředitelem je Ulrich Walker (dříve pracoval pro Mercedes-Benz a Smart). A jak je to s tradicí Borgwardu? Podnikatel Carl F. W. Borgward (1890 – 1963) začínal výrobou automobilových dílů, s Wilhelmem Tecklenborgem se záhy ujal automobilových továren Hansa-Lloyd a Goliath, v roce 1937 už vlastnil oba podniky sám, ale za války je zničilo spojenecké bombardování, protože přešly na zbrojní výrobu. Samotný Borgward si poseděl v americkém zajetí, ale záhy připravil konstrukci nového typu Hansa 1500, jenž jako první dostal značku Borgward. Konstrukce začala v srpnu 1948, veřejnosti se vůz představil v říjnu 1949 a do konce roku vzniklo prvních 1148 kusů. Osobní Borgwardy byly vlastně jen čtyři základní typy, započteme-li Arabellu, uvedenou zprvu jako Lloyd, pak dostaneme pět vozů této značky, samozřejmě s řadou různých verzí. Hansa 1500 se proměnila na silnější Hansu 1800, dokonce i ve verzi Diesel (1953 – 1954); větší model se splývající zádí dostal šestiválec 2,4 l, a proto označení Hansa 2400. Druhou generaci Borgwardů představuje slavná Isabella, vyráběná jako sedan, kombi, kupé a kabriolet se čtyřválcem 1,5 l o výkonu 44 kW (60 k), resp. ve verzi Isabella TS zvýšené na 55 kW (75 k)/5200 min-1. S úhlednou karoserií byla nejúspěšnějším typem, celkem vzniklo 202 872 vozů od roku 1954 do zániku značky. Hansu 2400 od roku 1959 nahradil velký sedan 2,3 Liter (P100), rovněž šestiválec, jehož výroba byla po krachu značky nakrátko obnovena v Mexiku (viz AR 9/’15). Pak Borgward opravdu zmizel, aby se zásluhou vnuků zakladatele a čínského kapitálu v roce 2015 vrátil. Uvidíme, jaké budou jeho další osudy!
Převzato z časopisu