Svezli jsme se
VOLKSWAGEN TOUAREG – Lehčí, větší a pevnější
Ondřej Kubík 22.06.2018 13:29
Svezli jsme se
Nový Touareg jsme představili již v dubnovém Automobilu. S dvouměsíčním odstupem nyní usedáme za jeho volant k prvním testovacím jízdám v okolí rakouského Salcburku.
Z hlediska designu exteriéru je nový Touareg velmi propracovaným automobilem. Podle slov zástupců designového týmu bylo zadání od začátku zaměřené na dynamičtější, a tudíž nižší boční siluetu. Mimochodem, šéfdesignérem Touaregu byl Oliver Stefani, nyní zodpovídající za tvary automobilů Škoda. Jeho tým odvedl výbornou práci. Linie střechy nového Touaregu (viz AR 4/’18) je v nejvyšším bodě nad B sloupkem nižší o 39 mm než v sesterském Audi Q7. S opticky nižšími bočními prosklenými plochami a poměrně výrazným sklonem předního okna není nový Touareg tak „krabicovitý“, jak jsme u vozů kategorie SUV zvyklí, a to navzdory o 100 mm kratšímu rozvoru náprav oproti Q7. Dynamická silueta však nijak neomezuje vnitřní prostor pro cestující. U něho si všimnete především signifikantního mezigeneračního nárůstu šířky o celých 44 milimetrů. Výrazně se změnila také přední část. Volkswagen očekává, že jedním z klíčových trhů pro nový Touareg bude Čína, což v jeho designu zohlednil bohatým použitím chromu.
Právě tento materiál je totiž u čínských zákazníků velmi oblíbený. V interiéru testovaných vozů dominovala kombinace špičkové verze infotainmentu Discover Premium s dotykovým 15” displejem (základní provedení 9,2”) a digitálního přístrojového štítu o úhlopříčce 12”. Volkswagen u obou částí digitálního kokpitu přichází ze zcela novým zobrazením i logikou ovládání. Na displeji přístrojů už nelistujete mezi malými položkami menu v horní části displeje, ale zobrazení se najednou změní a umožní mnohem přehlednější pohyb v základním menu. Zvolenou položku si pak můžete zobrazit ve dvou režimech – buď v prostoru mezi klasicky zobrazeným rychloměrem a otáčkoměrem, nebo ve velkém formátu bez zobrazení analogových přístrojů. Hlavní displej infotainmentu uprostřed palubní desky je netradičně natočený směrem k řidiči. Ovládání s výrazným dotykovým tlačítkem návratu se nyní svou logikou blíží ovládání tabletů či mobilních telefonů. Mezi obrazovkami menu můžete listovat pomocí gest dlaní nebo přirozeným přejetím dvěma prsty přesně jako na tabletu. Celý infotainment lze navíc plně personalizovat až pro sedm různých řidičů. Grafika systému je jemná a zobrazování vcelku rychlé. Nepatrně se zadrhne až při graficky náročnějších animacích, jako jsou třeba volby jízdních režimů. Vynikající jsou také přední masážní sedadla (8 režimů masáže) s příkladnou ergonomií a zdravotnickou certifikací. V Touaregu jsou použita vůbec poprvé. Budou příplatkovou položkou některé ze tří nadstandardních úrovní výbavy: Atmosphere s teplými tóny interiéru je doplněná dřevěným dekorem palubní desky, Elegance nabídne spíše technicistní světlé kombinace s hliníkem a jako třetí bude sportovní výbava R-Line.
V té mají dominovat kombinace lesklých černých ploch s hliníkem. Posun nové generace Touaregu je v oblasti designu i technologií kabiny skutečně významný. Za volantem je především znát větší obratnost díky mezigeneračnímu poklesu hmotnosti až o 106 kilogramů. Toho Volkswagen docílil především rozsáhlejším použitím hliníku, jehož podíl na struktuře karoserie vzrostl ze 48 na 52 %. Automobil při jízdě nepůsobí tak zavalitě jako předchozí generace a na testovaném pneumatickém odpružení s měnitelnou světlou výškou (+70 mm v režimu Special Offroad a –40 mm pro nastupování) dobře mixuje komfort s obratností v zatáčkách. Nastavení odpružení Touaregu není tak plavné, jako tomu je u Audi Q7 s totožnou podvozkovou technikou, ale má spíše dynamičtější charakteristiku doplněnou příplatkovými aktivními elektromechanickými stabilizátory eAWS. Ty účinně omezují nežádoucí náklony karoserie jak v příčném, tak i v podélném směru. Touareg při svižné jízdě padne do ruky opravdu velmi příjemně. Automobil bude dostupný výhradně s pohonem všech kol 4Motion s mezinápravovým diferenciálem Torsen, umožňujícím přenést nejvýše 70 % točivého momentu na přední a až 80 % na zadní nápravu podle aktuálních jízdních podmínek.
Nastavení je možné dále přizpůsobit některým z 5 základních jízdních režimů nebo 4 variantami nastavení pro jízdu v terénu. K dispozici bude také dodatečný Off-road paket s možností plně individuálního nastavení. Výborná je obratnost v nižších rychlostech, kterou jsme si ověřili výjezdem na slavnou Grossglockner Hochalpenstrasse. Ani v těch nejutaženějších zatáčkách výjezdu na Edelweiss Spitze neměl Touareg se svou řiditelnou zadní nápravou problém se vytočit. Průměr otáčení 11,2 metru je na takto velký automobil vynikající. V rychlostech nad 37 km/h se zadní kola nenatáčejí proti směru kol předních, ale ve stejném směru, a pomáhají tak stabilitě v zatáčkách. Prvním nabízeným motorem v Evropě bude vznětový šestiválec 3.0 TDI o výkonu 210 kW (286 k). Jeho parametry udělují Touaregu velmi slušnou jízdní dynamiku. Kalibrace plynového pedálu i samočinné převodovky ZF však odpovídá současným přísným emisním normám. V první čtvrtině jeho dráhy je reakce pedálu spíše letargická a nutí vás o nutnosti akcelerace ještě jednou přemýšlet. Po důrazném povelu ale šestiválec ukáže svou sílu naplno. V nabídce motorů bude následovat jeho slabší varianta s výkonem 170 kW (231 k) a také zážehový šestiválec z Porsche Cayenne S o výkonu 250 kW (340 k). V plánu jsou rovněž vznětový osmiválec a plug-in hybridní verze. Termíny jejich uvedení však zatím nebyly oznámeny.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený vznětový V6/90º, uložený vpředu podélně, přeplňovaný turbodmychadlem; DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování paliva; EU6; 2957 cm3 (ø 83,0 x 91,4 mm), 16:1, 210 kW (286 k)/3250 – 4250 min-1 a 600 N.m/2250 – 3250 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Osmistupňová samočinná převodovka s hydrodynamickým měničem (4,714 – 3,143 – 2,106 – 1,667 – 1,285 – 1,000 – 0,839 – 0,667 – Z 3,317). Pohon všech kol s mezinápravovým diferenciálem Torsen.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce kombinující ocel a hliník s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu a vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami (alternativně vzduchovými) a aktivními teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor (alternativně adaptivní); kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, průměr otáčení 12,2 m (s řízením zadních kol 11,2 m); kola 8J x 18, pneumatiky
235/65 R 18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2904 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1653/1669 mm; d/š/v 4878/1984/1717 mm; nájezdový úhel př./zad. 23,3/17,2º, přechodový úhel 18,5º, brodivost 490 mm; objem zavazadlového prostoru 810 – 1800 l; objem palivové nádrže 75 l (na přání 90 l); hmotnost pohotovostní/celková 1995/2850 kg; hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu 750/3500 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 235 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,1 s; spotřeba paliva NEDC 8,1/6,2/6,9 l/100 km; emise CO2 182 g/km.
CENA od 1 742 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)