Svezli jsme se
Živě: Škoda Octavia RS 230 – mnohem víc, než jen 10 koní navíc
Petr Hanke 02.09.2015 18:00
Svezli jsme se
Zvýšení výkonu ze 162 kW (220 k) na 169 kW (230 k) je pouze jednou ze změn Octavie RS 230 oproti standardnímu provedení RS TSI. Mnohem větší novinka je mezi předními koly této verze, v podobě diferenciálu s elektronicky řízenou svorností. Speciálně nastavený je také podvozek a výfuk. Celek je neobyčejně dobře sladěný a agilní.
Nabídka verzí Octavií RS se s příchodem modelů RS 230 rozšířila na celkový počet 12. Výkonnější provedení je totiž k dispozici nejen pro pětidveřovou verzi, ale také pro kombi, a je nabízeno jak se šestistupňovou manuální, tak se šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG.
Aktivní diferenciál
Zásadní změnou Octavie RS 230 je použití diferenciálu, jehož svornost mění elektronicky regulovaná vícelamelová spojka Haldex. Po mechanické stránce je stejný, jako v Seatu León Cupra nebo Volkswagenu Golfu GTI Performance, samotné naladění je ale prací značky Škoda. Řidič má k dispozici dva režimy, které se odlišují nástupem a velikostí celkové svornosti. Ta může dosahovat až 100 %.
Diferenciál se automaticky částečně uzavírá při každém rozjezdu, poté se obvykle otevírá. V principu funguje tak, že předchází funkci elektronického závěru diferenciálu, který je součástí stabilizačního systému ESC. Jakmile čidla rozpoznají počátek prokluzu jednoho z hnaných předních kol (například odlehčeného ve vnitřku zatáčky), diferenciál zvýší svornost, a tím přenese výkon motoru na kolo s větší přilnavostí, v tomto případě na vnější kolo. Přední kola tak získávají více trakce a umožňují účinnější akceleraci ve výjezdech ze zatáček. Systém přitom reguluje svornost velmi citlivě, takže svorný účinek se takřka neprojevuje nepříjemným „taháním“ za volant, které je známé z konvenčních mechanických diferenciálů.
Aktivní diferenciál je propojený se stabilizačním systémem, oba systémy spolu neustále spolupracují a pracují s tak zvaným vektorováním. Soustředí se tedy na skutečný směr pohybu automobilu. Tato spolupráce je velmi účinná, avšak jednotlivé zásahy řidič prakticky neregistruje. Automobil se stále chová velmi přirozeně. To platí především pro speciální režim stabilizačního systému ESC označovaný příznačně Sport.
Na závodním okruhu lze i v tomto režimu využít veškerý potenciál vozu a řidič nemá pocit, že by jej elektronika omezovala. Systémy podvozku, včetně funkce XDS, prakticky eliminovaly nedotáčivost typickou při akceleraci ze zatáček u automobilů s pohonem předních kol. Celkové sladění elektronických systémů podvozku je na skutečně mimořádné úrovni a ukazuje na neustálý vývoj v této oblasti.
Upravený podvozek a výfuk
Podvozek verze RS 230 vychází z nastavení zvoleného pro standardní modely RS. Ve srovnání se běžnými Octaviemi je o 15 mm snížený. Automobil však stojí na 19palcových kolech, dostal nové tlumiče, upravenou sbíhavost a například také o 1,5 stupně zvětšený odklon zadních kol.
Pro verzi RS 230 Škoda vyvinula novou výfukovou soustavu, která se vyznačuje zmenšenými zpětnými tlaky a především hutnějším zvukem. V praxi se nejedná o přehnaně hlučný projev, ve srovnání se standardním RS je ale citelně jadrnější a lépe ladí s charakterem takto pojatého vozu. Zvuk také umožňuje snadněji rozpoznat aktuální otáčky a zatížení motoru, což je při sportovní jízdě důležitá vlastnost. Když ale nebyl motor pod zatížením, působila Octavia RS 230 celkově tichým dojmem.
Škodu Octavia RS 230 jsme měli možnost testovat zatím pouze na rychlém okruhu Slovakiaring. Naladění celkového projevu je velmi jemné, ale přitom účinné. Octavia RS 230 dává jasně najevo své limity, které jsou poměrně široké a řidiče jejich příchod nevyděsí. Díky tomu si lze s tímto vozem velmi snadno „hrát“. Na tomto projevu má svůj podíl jistě i značná délka vozu a jeho převisy. Celek velmi příjemně funguje na závodním okruhu, nechme se však překvapit, jak se nová verze na velkých kolech bude chovat na běžných silnicích, na které je určena přeci jen více.
Už teď je jasné, že se značce Škoda podařilo postavit velmi zajímavě navržený vůz. I když jeho designu nechybí jasně patrná dravost a určitá dávka agresivity, ve světě vysloveně sportovních vozů však i RS 230 patří spíše mezi ty kompromisnější. A to je vlastně vzhledem k jeho velikosti a zaměření určitě dobře. Ani ve sportovním nastavení není verze RS 230 přehnaně ostře naladěná, například ve stylu Seatu León Cupra. Stále si zachovává neomezenou každodenní použitelnost, jen ji doplňuje o větší dávku sportovnosti a z ní vyplývající potěšení z jízdy. Celkově jde o velmi povedený kompromis.
Škoda Octavia RS 230 stojí o 75 000 Kč více, než verze RS TSI (726 900 Kč vs. 651 900 Kč). Co všechno má za tuto částku navíc?
- Motor: +10 k
- Elektronicky řízený diferenciál
- Specifické tlumiče
- O 1,5 stupně větší odklon zadních kol
- 19palcová kola z lehkých slitin
- Sportovní výfukový systém
- Kožený interiér
- Malý kožený paket
- Elektricky ovládaná sedadla s pamětí
- Možnost volby jízdních režimů
- Stopky v palubním počítači
- Parkovací asistent vpředu i vzadu
- Bluetooth hands-free
- Červené brzdové třmeny
- O 15 % větší označení vRS
STRUČNÉ TECHNICKÉ ÚDAJE (Octavia RS 230)
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – přeplňovaný zážehový čtyřválec, 1984 cm3, 169 kW (230 k)/4700 – 6200 min-1, 350 N.m/1500 – 4600 min-1. Šestistupňová přímo řazená převodovka, alternativně šestistupňová dvouspojková převodovka DSG.
HMOTNOSTI: pohotovostní hmotnost 1445 kg, užitečná hmotnost 542 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI – největší rychlost 250 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,7 s; spotřeba paliva EU 7,7/5,3/6,2 s; emise CO2 142 g/km.