Svezli jsme se
Volkswagen Caddy IV: hospodárnější, bezpečnější
Jiří Duchoň 16.02.2015 12:21
Představujeme
Značka Volkswagen představuje čtvrtou generaci svého lehkého užitkového typu Caddy.
Vůbec prvním vozem označeným jménem Volkswagen Caddy se stal v roce 1979 pick-up přímo odvozený z osobního modelu Volkswagen Golf první generace (Typ 14). Až roku 1996 se dočkal svého adekvátního nástupce, když byla představena řada 9K, jež ale vycházela ze španělského Seatu Ibiza (6K) postaveného na platformě VW Group A03. Vozy také vznikaly v Martorellu, přičemž Seat je prodával jako řadu Inca, ovšem skutečnou perlou se stal Volkswagen Caddy typu 9U. Tyto dvoumístné pick-upy s otevřenou či krytou ložnou plochou totiž vznikaly v českých Kvasinách, přičemž nešlo o nic jiného, než o model Škoda Felicia Pick-Up dodávaný na konkrétních trzích pod jménem VW Caddy s koncernovými motory 1.6 MPI a 1.9 D.
Teprve třetí generace modelu Volkswagen Caddy (typ 2K) se v roce 2004 stala svébytnou řadou. Ačkoli vycházela opět z osvědčeného koncernového základu s převažujícími prvky řad VW Golf páté generace a MPV VW Touran, stala se základem zrodu samostatné větve. V průběhu následujících let byla nabízena v široké paletě verzí od dodávky přes různé, až sedmimístné mikrobusy až po rozmanité kempinkové podoby, škálu variant rozšířila roku 2007 představená modifikace s prodlouženým rozvorem náprav. Nabídka pohonných jednotek sahala v průběhu modernizací od konvenčních zážehových čtyřválců 1.4i/55 kW přes přeplňované 1.2 TSI/77 kW až po diesely 1.6 TDI/55 kW a 2.0 TDI/130 kW. V porovnání s předchozí generací Caddy Volkswagen hovoří o snížení kombinované spotřeby až o 28 %.
Nyní nastal čas pro střídání směn a na scénu přijíždí Volkswagen Caddy čtvrté generace. I když je design jasnou evolucí jedenáct let vyráběného předchůdce, jasně odpovídá aktuálním stylistickým trendům značky Volkswagen známým z jejích moderních osobních vozů. Pracoviště řidiče je zcela nové, jde přitom jak o palubní desku (u dražších verzí může mít lakované pásy přes celou šířku), tak i o středovou konzoli a výplně dveří. Rozsahem nabízených asistenčních prvků se nové Caddy blíží osobním vozům. Standardem všech verzí je například tzv. multikolizní brzda udržující po nehodě tlak v brzdových okruzích, čímž omezuje riziko navazujících střetů s jinými vozy či předměty. Na přání lze objednávat také systémy Park Assist, Light Assist, Driver Alert či ACC (adaptivní tempomat), který u vozů se samočinnou převodovkou umí zpomalit až do zastavení a následně se znovu rozjet, což je praktické třeba v kolonách.
Z nabídky pohonných jednotek překvapivě vypadly vznětové jednotky 1.6 TDI, zájemci o diesely tak mohou vybírat ze čtyř nastavení většího 2.0 TDI v rozpětí výkonů 55 až 110 kW (75 až 150 k). Zážehové jednotky zastupují tříválec 1.0 TSI/75 kW (102 k) a čtyřválce 1.2 TSI/62 kW (84 k) a 1.4 TSI/92 kW (125 k). Poslední z nich bude k mání též jako 1.4 TGI (nahrazuje Caddy EcoFuel) pro spalování stlačeného zemního plynu (CNG), jenž vykáže průměrnou spotřebu 4,1 kg/100 km. Všechny motory pro nové Caddy disponují přímým vstřikováním paliva a přeplňováním a plní emisní požadavky EU6. Paleta dostupných verzí bude i pro nové Caddy široká, díky jejímu dílčímu rozšíření výrobce navíc slibuje snížení cen nejlevnějších modelů.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)