Svezli jsme se
Toyota Proace Verso Nomad Wanderer – Vstupenka do klubu
Jiří Duchoň 24.09.2020 09:12
Toyota Proace Verso Nomad Wanderer je zajímavou volbou pro začínající vyznavače obytných automobilů.
Český dovozce automobilů značky Toyota připravil ve spolupráci s firmou Visu, specializující se na univerzální kempinkové vestavby, řadu modelů Nomad, odvozených z užitkového typu Toyota Proace Verso ze společného chovu koncernu PSA. Vyzkoušeli jsme vůz Nomad Wanderer s vestavbou relativně jednoduchého kompletu Sitka M.
Předností modelu Proace Verso, modifikace typu Proace pro přepravu osob, je řada verzí se dvěma délkami karoserie (na rozdíl od francouzských značek v nabídce chybí nejkratší varianta). Základem je upravená modulární platforma PSA EMP2, doplněná ale nezávislým zavěšením zadních kol pro větší komfort jízdy. Již na první pohled jsou znát přísně účelové proporce Proace Verso Nomad s hranatou karoserií s rovnými stěnami.
Výhled do všech stran je znamenitý, podporují jej i rozměrné plochy vnějších zpětných zrcátek a pohyb v omezených podmínkách dále ulehčují akustické senzory v obou náraznících. Snad s výjimkou dosti skloněného sloupku volantu se v Nomadu řidič cítí jako v osobním voze. Palubní deska je přehledná, jejímu středu dominuje sedmipalcový multifunkční dotykový displej soustavy s navigací, projekcí obrazu couvací kamery, propojením chytrých telefonů (Mirror Screen a Apple Car Play) či Bluetooth. Přístrojový štít mezi analogovými stupnicemi rychloměru, otáčkoměru, palivoměru a teploměru chladicí kapaliny hostí barevný displej palubního počítače. Zajímavostí v této kategorii je výklopná průhledná destička na palubní desce před řidičem, sloužící k projekci provozních údajů do jeho zorného pole. Otočný volič samočinné převodovky je umístěn přímo na palubní desce a středový tunel zcela chybí.
Přístup do útrob Nomadu je pohodlný, přední dveře se otevírají takřka do pravého úhlu a zadní pár je posuvný, což usnadňuje nastupování a vystupování v omezených prostorech. Záď je opatřena do stran otevíranými křídlovými dveřmi, jež se používají především pro snazší nakládání vysokozdvižným vozíkem, což v tomto případě nehraje roli. Manipulace s nimi je sice snazší než s těžkými, vzhůru výklopnými vraty, ale uživatel s nimi přichází o přístřešek během vaření a masivní zámky v horní části dveří citelně omezují výhled vnitřním zpětným zrcátkem.
Vestavba Visu Sitka M spočívá především v pevné instalaci postele. Z její střední části lze po sejmutí kavalců vzhůru vyklopit stůl, ale sezení za ním není vlivem nízké střechy příliš pohodlné. Postel samotná plně využívá šířky i délky interiéru Nomadu. Pod konstrukcí z ocelových profilů jsou třeba skládací židle a stolek a lze tam umístit i řadu dalšího nákladu a zavazadel pro výpravy do neznáma. Po otevření dveří v zádi vozu vznikne přístup ke dvěma boxům. Ty skrývají tábornické nádobí a jejich víka v otevřené poloze vytvoří pracovní plochu pro přípravu jednoduchých pokrmů, do výřezu v levé části pak lze usadit plynový vařič. V pravé části jsou dva kanystry na vodu. Před sluncem a deštěm chrání prostor kolem otevřených pravých bočních dveří jednoduchá markýza v podobě plachty s vyztuženou obrubou, nasunutelnou do lišty připevněné vodorovně k okraji střechy.
Odhlučnění interiéru je i na nekvalitních vozovkách velmi dobré, dokonce ani prvky vestavby nebyly zdrojem výraznějších pazvuků. Kultivovaný vznětový motor vozu i při plném vytížení zajišťuje dynamiku plně srovnatelnou s běžnými osobními automobily. Že je Nomad nastaven na dálkové cestování, o tom svědčí i otáčky motoru: na osmý stupeň dosahují při 130 km/h jen 2000 min-1 a při 160 km/h vlivem dlouhého stálého převodu pouze 2200 min-1. Pro odlehčení brzdám při zpomalování lze využít páčky pod volantem (vedle voliče je navíc tlačítko M pro plně manuální řazení), nebo krátce a prudce prošlápnout plynový pedál k podlaze na kick-down, kdy řídicí elektronika podřadí na nejnižší možný stupeň a drží jej až do dalšího pohybu pedálu.
Hlavní předností modelu Toyota Proace Verso Nomad Wanderer je dostupná cena: nejlevnější „dlouhé“ provedení L2 stojí s motorem 1.5 D-4D/88 kW 790 130 Kč a vestavby Visu Sitka začínají na 48 279 Kč. A to jsou částky se skutečnými obytnými vozy nesrovnatelné. Na dlouhodobé rodinné kempování to není, ale tato modifikace jistě přijde vhod sportovcům nebo rybářům, a to celoročně: k dispozici je i nezávislé naftové topení. Nevýhodou vozu je jeho jednoúčelovost, zkoušené provedení přepraví jen čtyři pasažéry včetně řidiče (více osob se totiž ve voze nevyspí). Na druhou stranu konstrukci postele lze poměrně snadno demontovat a během pracovního týdne využívat plnou přepravní kapacitu Nomadu.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený, vznětový řadový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; přímé vysokotlaké vstřikování common-rail; AdBlue, stop/start, EU6.2; 1997 cm3 (ø 85 x 88 mm), 16,7:1, 133 kW (177 k)/3750 min-1 a 400 N.m/2000 min-1; osmistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu; pohon předních kol.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu modifikované závěsy MacPherson, vzadu trojúhelníková vlečená ramena, příčné zkrutné stabilizátory; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBA/EBD, ESP+ASR; pneumatiky Michelin Primacy 3, 225/55 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 3275 mm, d/š/v 5309/1920/1910 mm; objem zavazadlového prostoru VDA za předními sedadly až 4554 l; objem palivové nádrže 69 l; hmotnost pohotovostní/celková 1655/2770 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/2300 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 185 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,1 s; spotřeba paliva EU 7,3/5,3/6,0 l/100 km; průměrná spotřeba během testu: 6,4 l/100 km; emise CO2 159 g/km.
CENA 1 275 945 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)