Svezli jsme se
Toyota i-ROAD Concept – S náklonem
Tom Hyan 10.05.2013 10:42
Tříkolka, která se naklání do zatáčky, není nový vynález, Toyota jej oprášila po letech s prototypem i-ROAD...
Spojení automobilu a motocyklu bylo vždy snem konstruktérů, rychlé průjezdy zatáček usnadněné naklápěním stroje, ale přitom komfort uzavřené karoserie. Frank Winchell, od roku 1959 šéf vývoje u Chevroletu, navrhl počátkem osmdesátých let naklápěcí tříkolku (dvě kola vzadu), kterou jako GM Lean Machine realizoval Preston Bruning, tvůrce mnoha koncepčních vozů General Motors. V roce 1983 se představila veřejnosti na výstavě World of Motion v Lake Buena Vista (EPCOT Center) na Floridě, to už však dvouválec ze sněžného skútru, uložený v zádi laminátové karoserie (spolu s převodovkou CVT), měl zvýšený výkon z 11 na 28 kW (z 15 na 38 k). Stroj zrychloval na sto do sedmi sekund, dosahoval 130 km/h a hovořilo se o lean spotřebě do dvou litrů na sto kilometrů (až dvě stovky mil na galon benzinu).
Vzniklo šest prototypů... Myšlenku po dvaceti letech oprášili v Nizozemsku, ale výroba dvoumístného stroje Carver One (Vandenbrink) se nerozběhla, i když se koncem minulého desetiletí často objevoval na autosalonech po celém světě. Rovněž u BMW pracovali na obdobném projektu CLEVER (Compact Low Emission VEhicle for uRban transport), kousek z roku 2006 byl vystaven v muzeu BMW v Mnichově (údajně jich vzniklo pět). Toyota zkoumá malé prostředky individuální dopravy PMV (Personal Mobility Vehicle) už přes deset let, vytvořila řadu různých prototypů a nyní přichází s koncepcí naklápěcí tříkolky i-ROAD, která slavila světovou premiéru v březnu v Ženevě. Na rozdíl od popsaných předchůdců má dvě kola vpředu a jedno vzadu (jako Velorex), do zatáčky doslova poklekne podle programu elektronické řídicí jednotky Active Lean Technology, využívající údajů z mnoha čidel (rychlost, dráha, náklon). Zdvih kol může vyrovnávat i rozdílnou úroveň silnice (jedno kolo nahoře, druhé dole, svislá osa karoserie kolmo k vozovce).
Toyota i-ROAD Concept má dvě sedadla za sebou, posádka využívá výhod motocyklové manévrovatelnosti (šířka 850 mm, průměr otáčení tři metry), ale nemusí mít na hlavě přílbu, je kryta karoserií a může si užívat komfortu topení, audiosoustavy, spojení Bluetooth atd. Stroj pohánějí dva elektro-motory po 2 kW u předních kol, náklon řídí elektronika proti odstředivé síle v zatáčce, akumulátory Li-Ion vystačí na 50 km jízdy trvalou rychlostí 30 km/h a lehce se dobíjejí z běžné zásuvky. Vozidlo má rozvor náprav 1700 mm, délku 2350 mm a výšku 1445 mm, snadno projede všude a dobře se s ním parkuje. Takže budoucnost
Převzato z časopisu