Svezli jsme se
Toyota Hilux – Ještě schopnější
František Vahala 16.09.2016 06:40
Svezli jsme se
Osmá generace oblíbeného pick-upu ještě zdokonaluje schopnosti, jimiž se proslavily ty předchozí i její předchůdci. A navíc je výrazně propracovanější.
Hilux se začal vyrábět už v roce 1968 a již od své první generace je významným hráčem v kategorii pick-upů. Do současnosti se prodalo přes 18 milionů automobilů s tímto označením, přičemž pouze v Evropě jich přibylo během loňského roku asi 34 tisíc kusů. Hilux je známý svojí kvalitou, dlouhou životností a odolností. Proslavil se nejen v nejnáročnějších podmínkách (cesty na severní pól, Island či dlouhodobá služba v drsných afrických savanách), ale také při různých závodech včetně slavné dakarské rallye. Sedmou generaci jsme vám představili v AR 5/‘06, resp. AR 1/‘10 (facelift). Ani zbrusu nová, v pořadí osmá generace nehodlá z náročných cílů slevovat, o čemž jsme se přesvědčili při testovacích jízdách v off-road areálu u polské Poznaně. Novinka je nabízena podobně jako v minulosti ve třech karosářských provedeních – Single Cab (dvoudveřové, dvoumístné), Extra Cab (dvoudveřové, čtyřmístné) a Double Cab (čtyřdveřové, pětimístné).
Během terénních jízd jsme důkladně vyzkoušeli upravený, pevnější rámový podvozek, odolnější proti kroucení karoserie. Vylepšený připojitelný pohon všech kol používá rozdělovací převodovku s redukcí a diferenciály na obou nápravách, přičemž ten zadní je samosvorný s možností závěru. Středový diferenciál chybí, odpojení předního diferenciálu, a tím i poháněné nápravy, iniciuje řidič novým voličem jízdních režimů. Hilux je vybaven systémem aktivního řízení trakce (A-TRC), který výrazně pomáhá optimálně rozdělovat točivý moment, například při vyvěšení kol. Pomocné systémy DAC (Downhill Assist Control) – přibržďuje kola při jízdě z kopce – či HAC (Hill Assist Control) – nenechá vozidlo couvnout při rozjezdu do kopce – ještě zvyšují komfort při používání pick-upu. Ovšem tito pomocníci nejsou tím hlavním, čím se novinka odlišuje od svého předchůdce. Hilux, stojící na zesíleném žebřinovém rámu (jeho torzní tuhost je o 20 % větší), má nyní rozvor náprav 3085 mm a krátké převisy, jež v kombinaci se světlou výškou 293 mm (u verze Double Cab) a nájezdovými úhly 31° vpředu a 26° vzadu dovolují překonávat větší nástrahy terénu než dříve.
Brodivost dosahuje hodnoty 700 mm a Hilux utáhne brzděný přívěs o hmotnosti 3,5 tuny, což je pro daný typ vozu předpisy maximem. V posledních letech vychází najevo, že pick-up už není pouze pracovní nástroj, ale může plnit i řadu různých rolí, včetně těch volnočasových a případně i rodinných. Vývojáři Toyoty se proto zaměřili i na oblast komfortu a moderní design v kombinaci s vysokou úrovní aktivní i pasivní bezpečnosti. Interiér je skutečně velmi příjemným místem a kombinací tvarů, použitých materiálů a výbavy rozhodně připomíná víc osobní vozy než užitkové. Na centrální části palubní desky je horizontálně umístěn 7“ dotykový displej, sdružující ovládání různých funkcí audiosystému či navigace. I to je prvek, jejž bychom u pick-upu v minulosti hledali jen těžko. Velký důraz kladený na bezpečnost reprezentuje nejen sada sedmi airbagů, ale například i balíček Toyota Safety Sense se systémem PCS (Pre-Collision System) s funkcemi rozpoznávání chodců, hlídání jízdních pruhů a čtení dopravních značek. Systém PCS v rychlostech od 10 do 170 km/h identifikuje vozidla jedoucí vpředu a snižuje riziko nárazu – řidiče varuje nejdříve akusticky a opticky, poté zvýší tlak v brzdové soustavě pro její rychlejší reakci a nakonec, pokud řidič včas nereaguje, začne sám brzdit. To je také příklad jednoho z prvků, jehož použitím výrobce ukazuje, že postavil univerzální vůz, nikoli pouze pracovní nástroj, za nějž byly podobné pick-upy považovány v minulosti.
Ostatně tento trend je patrný i u jiných výrobců. U interiéru zaujme prostornost kabiny a také její praktičnost – nachází se tu řada odkládacích míst a přihrádek, a to včetně klimatizované schránky před spolujezdcem, kam se vejdou dvě láhve o objemu 500 ml. Nechybí ani možnost instalace zásuvky na 220 V, která vyřeší většinu problémů s elektrickou energií pro různá zařízení na palubě. Při jízdě terénem i po asfaltu panuje v interiéru klid a ticho, což je výsledkem účinného odhlučnění. Zvuk motoru proniká do vnitřního prostoru jen vzdáleně a nerušivě. Ani při terénních testech jsme nezaznamenali žádné výraznější ruchy. Na potlačení vibrací a rázů bylo vynaloženo velké úsilí, celý vnitřní prostor je výborně izolován. Jízda s Hiluxem je jedním slovem příjemná. Na výraznějších nerovnostech je sice přítomnost žebřinového rámu stále znát, ovšem určitě méně než dříve. Řízení je poněkud vláčné, ale to je u podobných vozů běžný jev, jenž nemá na pohodlné ovládání vozu vliv. Překvapil komfort odpružení, a to i při překonávání terénních nerovností. Hilux bez nepříjemných rázů a s naprostým přehledem překonával překážky, včetně těch velmi náročných. Pomáhala k tomu nejen redukční převodovka, ale i samosvorný zadní diferenciál a systém rozdělování točivého momentu A-TRC. Pod kapotou osmé generace Hiluxu našel místo nový vznětový čtyřválec 2.4 D-4D.
Je přepracován a optimalizován, což je při prvním seznámení patrné hlavně již zmíněnou nízkou úrovní hluku. Vznětový čtyřválec DOHC se 16 ventily je vybavený turbodmychadlem s variabilní geometrií rozváděcích lopatek a mezichladičem stlačovaného vzduchu. Dosahuje nejvyššího výkonu 110 kW (150 k) při 3400 min-1 a 400 N.m točivého momentu, který je k dispozici v pásmu od 1600 do 2000 min-1. Výrobce slibuje, že nový motor je o 9 % úspornější než ten předchozí a v kombinovaném režimu si vystačí pouze se 7,3 l/100 km. Naše testovací jízdy ale bohužel nebyly tak dlouhé, abychom si tuto informaci mohli ověřit. Základní verze Hiluxu s pohonem pouze zadní nápravy používá upravenou šestistupňovou přímo řazenou převodovku, u provedení s pohonem všech kol lze hnací soustavu doplnit o novou šestistupňovou samočinnou převodovku Super ECT. Ložná plocha Toyoty Hilux je nyní větší, pevnější a praktičtější. Její maximální délka narostla z 1544 mm na 1645 mm (rekord v dané třídě!), má pevnější závěsy i vzpěry z odolné oceli, podepírající víko v horizontální poloze. Optimalizace a zesílení se dočkala nejen žebra a příčné vzpěry korby, ale i výztuhy kolem podběhů kol. Aby byl tento prostor lépe využitelný a bylo jej možné zabezpečit, lze v rámci volitelného příslušenství vybrat různé kryty – ať už hardtopy, uzamykatelné hliníkové rolety či pevná víka ložné plochy. Nový Hilux se posunul směrem k širšímu okruhu zákazníků, ke svým typickým vlastnostem přidal více komfortu ze světa osobních vozů, případně SUV. Současně ale doznal i zlepšení v oblastech průchodnosti terénu, vnitřního prostoru a v neposlední řadě designu.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený vznětový řadový čtyřválec 2.4 D4-D (2GD-FTV), přeplňovaný turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek, uložený vpředu podélně, DOHC 4V, přímé vstřikování paliva common rail, EU6; 2393 cm³ (ø 92 x 90 mm), 15,6:1, 110 kW (150 k)/3400 min-1
a 400 N.m/1600 – 2000 min-1.
PŘEVODOVKA
Šestistupňová přímo řazená převodovka (4,784 – 2,423 – 1,443 – 1,000 – 0,777 – 0,643 – Z 4,066), alternativně samočinná -šestistupňová Super ECT (3,600 – 2,090 – 1,488 – 1,000 – 0,687 – 0,580 – Z 3,732); stálý převod 3,583/4,100. Pohon zadních kol, na přání připínatelný systém pohonu všech kol s rozdělovací převodovkou a redukční převodovkou, diferenciál na přední nápravě, samosvorný diferenciál s možností uzamčení na zadní nápravě.
PODVOZEK
Rámová konstrukce s ocelovou karoserií; vpředu nezávislé zavěšení pomocí dvojitých příčných ramen, vzadu tuhá náprava; vpředu odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčný zkrutný stabilizátor, vzadu listovými pery a teleskopickými tlumiči; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/BA/EBD, VSC/A-TRC; hřebenové řízení s kapalinovým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,8 m.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (Double Cab)
Rozvor náprav 3085 mm, rozchod kol 1535/1550 mm, d/š/v 5330/1855/1815 mm, světlá výška 293 mm; délka ložné plochy d/š/v 1525/1645/480 mm; objem palivové nádrže 80 l; pohotovostní/
/celková hmotnost 2100/3210 kg, hmotnost brzděného přívěsu 3500 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, Double Cab)
Nejvyšší rychlost 170 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 13,2 s; spotřeba paliva město/mimo město/kombinovaná 8,2/6,3/7,3 l/100 km; emise CO2 187 g/km.
CENA Single Cab 4x2 od 675 180 Kč; Double Cab 4x4 od 825 220 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)