Svezli jsme se
Toyota Highlander – Horal ze států
Jiří Duchoň 27.04.2021 06:06
Vůbec poprvé Toyota přiváží svůj Highlander do Evropy. Jde o pětimetrové, standardně sedmimístné SUV, zaplňující mezeru mezi středním SUV RAV4 a velkým off-roadem Land Cruiser.
Velké SUV Toyota Highlander boduje na zámořských trzích již déle než dvě dekády. Teprve s modelovým rokem 2021 se vůbec poprvé oficiálně dostává do Evropy. Nová generace totiž stanula na globální platformě TNGA, jež vlastně poprvé slibuje „evropsky“ efektivní poměr mezi vnějšími rozměry, tuhostí a hmotností, a navíc umožňuje zástavbu hospodárného hybridního poháněcího ústrojí. Jen málokdo by v tomto mohutném voze hledal základ vzdáleně příbuzný třeba současné Corolle, takže Highlander jen potvrzuje variabilitu architektury TNGA. V případě této novinky jde o verzi GA-K, jež má nejblíže k RAV4. Jediným poháněcím systémem pro Highlander je právě z RAV4 převzaté hybridní ústrojí, ale vždy doplněné elektromotorem na zadní nápravě, jež prošlo dílčími úpravami. Atmosféricky plněný zážehový čtyřválec 2,5 litru má výkon vyšší o 10 kW a točivý moment o 17 N.m, hlavní elektromotor/generátor vpředu posílil dokonce o 46 kW, resp. o 68 N.m. Celkový maximální výkon systému pak nabyl o 22 kW na 182 kW (247 k). Planetová elektronická převodovka má nepatrně lehčí celkový převod. Kapacita NiMH akumulátoru zůstala na 6,5 Ah, ale jmenovité napětí vzrostlo o 43 V na 288 V, což vede k větší síle elektrické části řetězce. Výkon zadního elektromotoru je i v tomto případě 40 kW (54 k). Pro kompenzaci vyšší spotřeby citelně těžšího automobilu narostl objem palivové nádrže o 10 litrů na 65 l, což Highlanderu zajistí dojezd kolem 900 km. A jelikož jde o konvenční hybrid bez vnějšího dobíjení, je akční rádius vozu závislý jen na čerpacích stanicích (motor se mimochodem spokojí s benzínem oktanového čísla 91). Za zmínku stojí, že výrobce drží záruku na akumulátor po 10 let, což je mezi konkurencí nadprůměrná doba. Highlander se vyrábí v americkém Princetonu (Indiana) a je tam k dispozici také s motorem 3.5 V6.
Ačkoli Toyota RAV4 není nijak malým vozem, Highlander ji výrazně přerůstá ve všech ohledech. Rozvor náprav narostl o 160 mm a rozchod kol přibližně o 20 mm. Do délky vůz nabyl o 366 a do šířky o 80 mm. Zvenčí Highlander charakterizují masivní proporce, slibující nadprůměrný prostor v interiéru. Přídi dominuje lichoběžníková maska chladiče, na niž navazují nízké sdružené světlomety. Standardně jsou osazeny zdroji LED, nicméně korekce sklonu jsou manuální a přední i zadní blikače se překvapivě spoléhají na konvenční žárovky. Velké plochy boků opticky rozbíjí výrazný prolis stoupající od pat předních blatníků až nad blatníky zadní. Zadní svítilny jsou rovněž nízké, horizontálně koncipované a dělené, takže jejich vnitřní části se zdvihají spolu s víkem zavazadlového prostoru.
Standardně sedmimístný interiér je skutečně ohromný. Svůj podíl na tom má i kompaktní poháněcí ústrojí s akumulátorem pod druhou řadou sedadel, propojeným s výkonovou elektronikou, umístěnou v jednom bloku s převodovkou vedle motoru, prostřednictvím vysokonapěťové kabeláže vedoucí středem vozu. Středový tunel je však malý.
Sedadla druhé řady jsou posuvná v kolejnicích (180 mm) a sklon jejich opěradel lze upravovat. Je to vhodné jak pro usnadnění přístupu na sedadla zcela vzadu, tak pro úpravu prostorových poměrů. Sedadla obou dvou zadních řad je možné sklápět prakticky do roviny zavazadlového prostoru, čímž objem pro náklad naroste až na 1909 litrů.
Na pracovišti řidiče je to skutečně docela „amerika“. Sedadla sice nevynikají boční oporou, ale jsou mimořádně rozměrná, měkká a pohodlná. Velmi dobrý dojem zanechala kvalita použitých materiálů, zvláště pak kůže a syntetické kůže na sedadlech. O efektivitě rozložení některých ovládacích prvků, třeba spínačů vlevo od volantu, by se dala vést diskuse, ale celkově hodnotíme ergonomii jako velmi dobrou. Před řidičem jsou fyzické ručičkové přístroje a mezi nimi se nachází sedmipalcový barevný displej palubního počítače. Středu palubní desky vévodí velký, 12,3palcový dotykový monitor, jenž je ale zdrojem nepříjemných odrazů. Multimediální systém nabízí kompletní konektivitu Bluetooth, Apple CarPlay i Android Auto.
Ačkoliv již základní provedení Highlanderu (Comfort) vyniká rozsáhlou výbavou, špičkový stupeň Executive (na snímcích) nabízí prakticky vše myslitelné. Najdeme v něm třeba třízónovou klimatizaci, vyhřívání předních i zadních sedadel (ve 2. řadě), ventilovaná přední sedadla, head-up displej, audiosystém JBL by Harman s 11 reproduktory a celkovým výkonem 1200 W, bezdrátové nabíjení telefonů (ve středové loketní opěrce) a přepínatelné digitální vnitřní zpětné zrcátko, které zobrazuje širokoúhlý záběr situace za vozidlem bez blokování výhledu hlavovými opěrkami nebo zadními pasažéry. Potěší rovněž množství odkládacích míst, například v podobě police pod panelem ovládání ventilace. Výhled z vozu je znamenitý a kromě vyššího posazu jej zlepšují rozměrná zpětná zrcátka, překvapivě úzké sloupky A a parkovací systém s akustickými čidly v náraznících a kamerami na obou koncích rozložité karoserie.
Elektrické motory spolu se zážehovým čtyřválcem vygenerují dohromady až 182 kW (247 k), což takto mohutnému vozu umožní zrychlit z klidu na 100 km/h za 8,3 s. Nejvyšší rychlost je tradičně omezena hranicí 180 km/h, ale za Highlander lze na rozdíl od řady konkurentů připojit přívěs s hmotností až 2000 kg. Také během jízdy si uvědomíte americký původ. Vůz je velmi komfortní a i přes výrazné nerovnosti se převaluje suverénně a s poklidným houpáním (na ostřejších výmolech však „pětapadesátiprocentní“ pneumatiky nemají potřebnou absorpční schopnost). Toyota Highlander je vozem mimořádně vyvážených vlastností, ale spíše než k rychlé jízdě svádí ke klidnému, vláčnému překonávání vzdáleností v komfortním a dobře odhlučněném prostředí. Téhož názoru jsou rovněž mechanické skupiny vozu, libující si v plynulém zrychlování i zpomalování. Když za to totiž „vezmete“, motor se vytočí do vysokých otáček, v nichž zrovna příjemně nezní, a naopak při razantním zpomalování se příď citelně potápí.
V zimních podmínkách při městských pojížďkách spalovací motor běží často. Poměrně pomalu se totiž prohřívá a dokud prohřátý není, netopí. A přitom svým přebytečným točivým momentem stále dobíjí, takže se dostanete do paradoxní situace, kdy jezdíte s nabitým akumulátorem a běžícím motorem. Na spotřebu paliva to kupodivu nemá výraznější vliv, i tak jsme se drželi kolem stále velmi příznivých 7,5 l/100 km. Jakmile se ale motor zahřeje, je až s podivem, kolik toho Highlander najezdí se svítícím emblémem EV (agregát vypnutý). Zvláště u takto těžkého vozu toho totiž při brzdění docela dost zrekuperujete. A to je jedním z nejdůležitějších poslání tohoto hybridu: elektrickou energii si Highlander vyrobí přímo na palubě a průběžně, a velmi efektivně si s ní hospodaří. Celé to pracuje zcela přirozeně a logicky. Řidič o energetických tocích vůbec nemusí vědět. To, že to celé funguje, si uvědomí až při návštěvách benzínové pumpy, k níž se příliš často dostávat nebude.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec A25A-FXS, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, VVT-iE (sání) a VVT-i (výfuk); elektronicky řízené kombinované (přímé a nepřímé) vstřikování paliva D-4S; EU6d; 2487 cm3 (ø 87,5 x 103,5 mm); 14:1; 140 kW (190 k)/6000 min-1 a 239 N.m/ /4300–4500 min-1; synchronní elektromotor (motor/generátor) s permanentními magnety vpředu/vzadu 134/40 kW (182/54 k) a 270/121 N.m, akumulátor NiMH 6,5 Ah, uložené pod zadními sedadly, jmenovité napětí 288 V; celkový výkon soustavy 182 kW (247 k). Planetová převodovka e-CVT s rozdělovačem/slučovačem točivého momentu, stálý převod 3,638. Pohon všech kol s elektromotorem na zadní nápravě, bez spojovacího hřídele.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy, platforma TNGA GA-K; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní ramena a vzpěry MacPherson, vzadu dvojité lichoběžníkové závěsy; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, 2,83 otáčky volantu mezi krajními rejdy, stopový/obrysový poloměr otáčení 5,7/6,2 m; dvouokruhové kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, plovoucí třmeny vpředu dvoupístkové, vzadu jednopístkové; pneumatiky 235/55 R 20.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2850 mm, rozchod kol 1659/1662 mm; d/š/v 4966/1930/ /1755 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) za 3./2./1. řadou sedadel 241/658/1909 l; objem palivové nádrže 65 l; hmotnost pohotovostní/celková 2050/2720 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 700/2000 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 8,3 s; spotřeba paliva kombinovaná (WLTP) 6,6–7,1 l/100 km, emise CO2 149–161 g/km.
Cena od 1 399 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)