Svezli jsme se
Toyota GT-86 – První svezení
Tom Hyan 13.02.2012 13:12
Svezli jsme se
Konečně jsme se dočkali! Seznámení s novým kupé Toyota GT-86 na japonském okruhu Sodegaura bylo skutečnou radostí z jízdy…
V neděli 27. listopadu 2011 představil Akio Toyoda dlouho očekávaný sportovní vůz na Fuji Speedway při tradičním setkání Toyota Gazoo Racing Festival a ve středu 30. listopadu měl vůz oficiální světovou premiéru na autosalonu Tokyo Motor Show. Už ve čtvrtek 1. prosince stály čtyři předsériové vozy připraveny na okruhu Sodegaura Forest Raceway, vzdáleném od Tokia asi hodinu jízdy. Našemu autobusu to sice trvalo poněkud déle; příjezd k lesnímu autodromu úzkou asfaltovou cestou byl lehce adrenalinovou předehrou tomu, co následovalo… Nebudu vás napínat. Toyota GT‑86 je automobil, na který příznivci řidičských zážitků netrpělivě čekali.
Po vozech 2000 GT, 800 Sports, AE‑86 Corolla, Celica, MR2 a Supra je to další sportovní automobil největší japonské značky, jenž dostal vynikající jízdní vlastnosti, nízkou polohu těžiště, předvídatelné chování, relativně nízkou hmotnost a přiměřený výkon motoru. Zadání bylo ostatně jednoduché, dvoulitrový motor vpředu (nepřeplňovaný!) a pohon zadních kol, uspořádání sedadel 2+2 s možností naložit dovnitř čtyři kola se závodními slicky pro track days na okruhu (po sklopení zadních opěradel) a celkové proporce uspořádané tak, aby vůz poskytoval radost z jízdy bez přílišné závislosti na volbě drahých sportovních pneumatik. Jak jsme se přesvědčili, dílo se zdařilo na jedničku. Chování vozu mi připomnělo méně výkonnou Mazdu MX-5, která také sází na klasickou koncepci s motorem vpředu a pohonem zadních kol, GT-86 však je čistokrevné kupé s pevnou střechou. Okruh Sodegaura, na němž se pořádají především klubovní závody, má zajímavé možnosti několika variant s poměrně velkým výškovým rozdílem, pro GT‑86 byla vybrána nejdelší verze. Lehce pršelo, o to více jsme si užili. Ovládání vozu přesným hřebenovým řízením, řazení šestistupňové převodovky, samosvorný diferenciál a výborná odezva motoru, plochého čtyřválce konstrukce Subaru s kombinací přímého a nepřímého vstřikování paliva Toyota D‑4S, nás přímo nadchly a přivedly k přesvědčení, že ještě není tak zle, stále existují lidé, kteří v záplavě obludných krabic s přídomkem SUV dokáží nabídnout ryzí sportovní vůz, jehož velkou předností bude také příznivá cena…
Chování vozu se měnilo od neutrálního po příjemně přetáčivé, intuitivní kontrola pedálem plynu však byla velmi snadná; samozřejmě jsme nemohli jet opravdu na nůž, protože šlo o drahé předsériové kousky, jež následující dny účinkovaly na dalších akcích. Vyzkoušeli jsme také automobil s aerodynamickým kitem a sportovními sedadly, který na rozdíl od tří ostatních (v Japonsku se jezdí vlevo) měl levostranné řízení pro export. Příjemně naladěný stabilizační systém poskytuje relativně značné možnosti sportovního vyžití, zasahuje opravdu pozdě a navíc jej lze úplně vypnout.
Chválou nešetřil ani kolega Stéphane Lémeret, belgický člen jury Car of the Year a jinak velmi úspěšný závodník s vozy třídy Gran Turismo. Vozy jsme pěkně prohnali po okruhu, radost ukončil až šachovnicový praporek na cílové rovince… Pro Japonsko se nové kupé jmenuje Toyota 86 na počest legendárního předchůdce známého více pod kódovým označením AE‑86, či 86 (japonsky hačiroku), než jmény Corolla Levin nebo Sprinter Trueno. Předností předchůdců byly vedle skvělých jízdních vlastností především příznivá cena, a proto se staly rozšířeným sportovním náčiním amatérských závodníků a oblíbeným základem pro další tuningové úpravy. S tím vším počítají také tvůrci nové 86 (kity od TRD připraveny), jež se bude vyvážet do Evropy jako GT‑86. Výroba automobilů na zcela nové platformě byla zahájena v závodě Gunma Plant společnosti Fuji Heavy Industries, která bude dodávat také vlastní verzi Subaru BRZ a americkou Scion FR‑S. Přinášíme předběžné údaje GT‑86 a k tomuto zajímavému automobilu se příležitostně ještě vrátíme.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený zážehový plochý čtyřválec boxer Toyota 4U-GSE (Subaru FA20), uložený podélně vpředu; DOHC 4V, elektronické kombinované vstřikování Toyota D‑4S, přímé i nepřímé; 1998 cm3 (ø 68 x 68 mm); 12,5:1; 147 kW (200 k) DIN/7000 min‑1 a 205 N.m/6600 min‑1; max. 7450 min‑1; jednokotoučová suchá spojka a šestistupňová převodovka s řazením na středovém tunelu, na přání šestistupňová samočinná s možností přímého řazení (páčky pod volantem); samosvorný diferenciál, pohon zadních kol.
PODVOZEK – samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu dvojitá příčná ramena; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; hřebenové řízení; litá kola 7,0J x 17; pneumatiky 215/45 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2570 mm, rozchod kol 1520/1540 mm; d/š/v 4240/1775/1285 mm; světlá výška 130 mm; výška těžiště 460 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,27; pohotovostní hmotnost 1190 kg; rozložení hmotnosti na nápravy P/Z 53/47 %; objem palivové nádrže 50 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI – největší rychlost 230 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,0 s; spotřeba paliva 7,5 – 8,1 l/100 km.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)