Svezli jsme se
Toyota GR Yaris – Homologační speciál
Petr Hanke 04.02.2021 05:12
Toyota GR Yaris se zařadila do elitní skupiny sportovních automobilů, které se od zbytku svých modelových řad výrazně liší, protože byly navrženy jako homologační verze pro motorsport. Toyota zašla v tomto případě opravdu daleko.
Homologační verze závodních speciálů jsou kořením nabídky silničních vozů již řadu desítek let. Konkrétní aplikace a přístupy automobilek se v tomto ohledu značně liší, avšak často jde o automobily, které se později staly legendami. V tomto ohledu můžeme zmínit například Lancii Delta HF Integrale 16V, BMW M3 E30, Ford Escort Cosworth nebo i japonské nerozlučné soupeře Mitsubishi Lancer Evolution a Subaru Impreza STI. Toyota GR Yaris je vozem, jenž má všechny předpoklady na tyto výjimečné automobily navázat.
I když se jmenuje Yaris a má shodný rozvor a palubní desku, se standardními verzemi jej toho moc dalšího nespojuje. Začněme karoserií, která dostala o přibližně pět centimetrů nižší střechu a pouze dvojici dveří. Tvarování zadní části, jež se směrem vzad zužuje a snižuje, je přísně aerodynamické a navržené pro doplnění přítlačného křídla závodního speciálu. Z těla karoserie vystupují výrazné blatníky kryjící „velký“ podvozek a kola. Oproti běžnému Yarisu je verze GR o 60 mm širší, na délku se stále vejde do čtyř metrů.
Kromě aerodynamiky byla důležitým hlediskem při vývoji nízká hmotnost. Ta je přirozeně dána již samotnými malými rozměry, nicméně Toyota ji dále snížila použitím střechy z uhlíkových kompozitů (–3,5 kg) a hliníkové kapoty motoru, víka zavazadlového prostoru a dveří (–24 kg). Výsledkem je pohotovostní hmotnost 1290 kg, díky níž patří k nejlehčím vozům s pohonem všech kol vůbec.
Pod kompletně pozměněnou karoserií je specifický podvozek. GR Yaris je ukázkou modularity globální platformy Toyota TNGA. Zatímco přední část vychází z „malé“ GA-B klasického Yarisu, zadní je o stupeň větší GA-C z modelů nižší střední třídy, vyznačující se větší šířkou a pevností. Zadní náprava je totiž vyvinuta pro GR Yaris nově a tvoří ji dvojitá příčná ramena, samozřejmě bylo potřeba zajistit prostor také pro pohon všech kol. Ten je standardní výbavou evropských verzí, nicméně v Japonsku je GR Yaris nabízen i ve slabší variantě s předním pohonem a převodovkou CVT – zřejmě právě ta zajistí potřebná prodejní čísla tohoto modelu pro homologační účely.
Ale zpět k „plnotučné“ verzi s nově vyvinutým motorem i pohonem všech kol. Zdrojem síly je nově vyvinutý přeplňovaný tříválec 1,6 litru o výkonu 192 kW (261 k), který Toyota zvolila kvůli jeho nízké hmotnosti a menšímu vnitřnímu tření. Turbodmychadlo integrované do výfukového sběrného potrubí disponuje kuličkovými ložisky a obtokovým ventilem. Palivová soustava pracuje s kombinací přímého a nepřímého vstřikování a systém sání mohl z důvodu umístění akumulátoru pod podlahu zavazadlového prostoru dostat velký filtr s objemem komory 10,8 l.
Projev motoru je příjemně dravý a provázejí jej zajímavé vibrace. Průběh jeho výkonu se opírá o zátah relativně velkého turbodmychadla a na skutečné síle nabírá až po překročení 3000 min-1. Motor točí přes 7000 min-1, avšak optimální je řadit o přibližně 1000 min-1 níže. Za zmiňovanou hranicí 3000 min-1 motor potěší rychlými reakcemi, silnou stránkou je jeho spojení s dokonale přesně pracující šestistupňovou převodovkou.
Specialitou GR Yarisu je pohon všech kol. Na první pohled se zdá, že jde o konvenční řešení s elektronicky řízenou lamelovou spojkou před zadním diferenciálem připojujícím pohon zadních kol. Toyota ale celé řešení navrhla originálně. Zadní diferenciál má o 1 % delší převod, to znamená, že zadní kola se při sepnutí spojky otáčejí rychleji. Při plném sepnutí spojky má proto vůz přetáčivé tendence, což ocení zkušení řidiči. Toyota uvádí, že v režimu Sport, tedy při plném sepnutí spojky, činí rozdělení hnací síly mezi nápravy 30:70 ve prospěch zadní části vozu. Potřebnou stabilitu, případně rozdělení hnací síly mezi nápravy v poměru 50:50 v režimu Track nebo 70:30 v nastavení Normal, systém řeší prokluzem spojky. Její sepnutí se samozřejmě neustále mění podle aktuálních jízdních podmínek a situace. Použitá spojka je velmi robustní a s 11 lamelami je naddimenzovaná. Jejím dodavatelem je japonský Jtekt, patřící Toyotě.
Stejná firma také dodává dvojici samosvorných diferenciálů Torsen pro obě nápravy, která je součástí paketu Sport. Ten za 100 000 Kč dále přidává lepší tlumiče, tužší přední stabilizátor, kovaná, a tudíž lehčí kola BBS, červeně lakované brzdové třmeny a pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S.
Jízda s touto specifikací je doslova návyková, a to jak na suchém, tak mokrém, a zejména zasněženém povrchu. Zpětná vazba vozu, jeho kompaktní rozměry a především nízká hmotnost z něj dělají skutečnou kapesní raketu. Zejména v režimu Sport s vypnutým stabilizačním systémem má jízda specifickou přitažlivost, kdy se řidič s vozem dokonale propojí a projíždění zasněžených zatáček s odsazenou zádí se stane naprostou přirozeností.
Ručně a mimo standardní výrobní linku vznikající Toyota GR Yaris je dnes bezpochyby jedním z nejpodmanivějších vozů s cenou do jednoho milionu korun na trhu.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový, turbodmychadlem přeplňovaný řadový tříválec G16E-GTS, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, VVT-i; elektronicky řízené přímé a nepřímé vstřikování paliva (20 MPa), EU6d; 1618 cm3 (ø 87,5 x 89,7 mm); 10,5:1; 192 kW (261 k)/6500 min-1 a 360 N.m/3000–4600 min-1.
Převodné ústrojí
Přímo řazená šestistupňová převodovka (3,538–2,238–1,535–1,162–1,081–0,902–Z 3,831), stálý převod I.–IV./V.+VI.+Z 3,941/3,350. Pohon všech kol GR-Four s elektronicky řízenou lamelovou spojkou (3 jízdní režimy) a nestejným převodem na nápravách, paket Sport: vpředu i vzadu samosvorné diferenciály Torsen.
Podvozek
Platforma GA-B + GA-C (TNGA), samonosná ocelová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu dvojitá příčná ramena; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, zkrutné stabilizátory, vpředu 23,2 mm (paket Sport 24,2 mm), vzadu 21,0 mm; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ø př./zad. 356/297 mm, vpředu čtyř-, vzadu dvoupístkové pevné třmeny, ABS/EBD/BA/HAC, VSC/TRC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 13,6:1, stopový průměr otáčení 10,6 m; pneumatiky 225/40 ZR 18, Dunlop SP Sport MAXX050, paket Sport Michelin Pilot Sport 4S.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2560 mm, rozchod kol 1536/1572 mm; d/š/v 3995/ /1805/1455 mm; světlá výška 124 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 174 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1290/1645 kg; koeficient odporu vzduchu cx = 0,352.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 230 km/h (el. omezeno); zrychlení 0–100 km/h za 5,5 s; spotřeba paliva WLTP 8,2 l/100 km, emise CO2 186 g/km.
Cena od 899 000 Kč (paket Sport + 100 000 Kč)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)