Svezli jsme se
Toyota GR Supra Dynamic 2.0 – Vzpomínka na Celicu
Jiří Duchoň 30.12.2020 08:20
Skoro se už zdálo, že Toyota ve své nabídce v posledních letech rezignovala na skutečně sportovní automobily ve prospěch těch veskrze racionálních. Pak ale přišlo GT86 a vrátila se Supra. A její základní provedení ukazuje, že docela racionální dokáže být i ona!
Dvoudveřová kupé Toyota Supra vznikala ve čtyřech generacích mezi lety 1978 a 2002. Vyznačovala se výhradně řadovými šestiválci uloženými podélně za přední nápravou, mimořádně progresivní technikou (zvláště později) a pohonem zadních kol a zejména mezi vyznavači japonských automobilů jde dodnes o legendu. V prvních dvou generacích byla Supra derivátem menších, čtyřválcových typů Celica (původní označení Toyota Celica Supra) a teprve po roce 1986 se tato řada osamostatnila. Loni pak Toyota, po takřka dvacet let dlouhé přestávce, svým příznivcům předložila zcela nový typ GR Supra (viz AR 7/’19; Gazoo Racing), opět s šestiválcovým řadovým motorem. Doba zaměřená na efektivitu ale pochopitelně vlastním malosériovým konstrukcím příliš nepřeje, a tak zatímco se Toyota při vývoji i výrobě lehké řady GT86 s atmosféricky plněným čtyřválcem spojila se Subaru, nová GR Supra vznikla jako společný projekt s BMW. Podvozek, motory, ale též interiér jsou až na detaily shodné s aktuálním typem BMW Z4, s nímž se Toyota GR Supra ostatně vyrábí na společné lince u Magna Steyru v Rakousku. Větší díl práce a umu do projektu vložilo BMW, nicméně spolupráce značek Toyota a BMW na technických řešeních budoucnosti je oboustranná, v Mnichově se tak třeba mohou spolehnout na vodíkové poháněcí systémy…
Není třeba oba modely příliš srovnávat, protože BMW Z4 je roadster, zatímco Toyota Supra kupé. Tomu odpovídají rozdíly ve struktuře karoserie a s nimi spojené rozdílné nastavení podvozku, anticipující jízdní vlastnosti a obecné uživatelské předpoklady. Toyota zachovává tradici v podobě striktně daných a na první pohled omezených možností volby: zatímco Z4 je k mání se třemi motory a nepřebernou škálou příplatkové výbavy, Supra se donedávna prodávala pouze jako šestiválec. Teprve v polovině letošního roku nabídku doplnil čtyřválcový dvoulitr, který jsme nyní krátce vyzkoušeli.
Výbavy jsou přesně dány, šestiválec nese označení Executive, čtyřválec Dynamic a kromě barvy si nemáte zač připlácet, protože výbava se váže přímo k danému motoru/modelu. Také u GR Supry Dynamic bychom ale uvítali třeba parkovací senzory v náraznících (vzadu je alespoň kamera). Vůz na snímcích byl opatřen paketem Sport za rozumných 80 000 Kč, zahrnujícím zejména adaptivní podvozek, diferenciál s elektronicky regulovanou svorností a větší brzdy s červenými třmeny, jehož nákup rozhodně doporučujeme. I tak navíc čtyřválcová GR Supra zůstane o 470 000 Kč levnější než ta šestiválcová. Jsou to přitom vozy zcela jiného charakteru, a tak nás napadá, že čtyřválec mohla Toyota v duchu tradice klidně pojmenovat Celica…
Zkoušená GR Supra pochází z 200kusové, pro Evropu určené série Fuji Speedway Edition a vyniká kombinací bílého lakování, rudých krytů zrcátek a černých devatenáctipalcových kol s rozměry z šestiválce, nicméně v podstatě se rovná modelu GR Supra Dynamic s paketem Sport. Interiér odpovídá co do ergonomie zvyklostem BMW, a to včetně rozmístění všech ovládacích a kontrolních prvků, zajímavostí je asymetrické červeno-černé kožené čalounění (ve dveřích spolujezdce pouze černé). Příjemný je přístup k zavazadlovému prostoru přímo ze sedadel.
Ve standardním nastavení je dvoulitrová GR Supra komfortním vozem pro každodenní užívání, pokud si zvyknete na větší rázy od kol s nízkoprofilovými pneumatikami, přičemž se spotřebou se pohodlně vejdete i pod 8 l/100 km. Aktivací režimu Sport se ale vše rázem změní a z vozu se stane naježená bestie. Na okruhu jí sice trochu scházejí koně, ale vše dohání tuhým a přesným řízením (díky progresivnímu převodu s pouhými dvěma otáčkami mezi krajními rejdy), jasně čitelným podvozkem, ostrými brzdami s nevadnoucím účinkem, znamenitě sladěnou souhrou motoru s převodovkou a vůbec celkovým sladěním, umožňujícím skutečné řidičské vyžití. Právě při rychlejší jízdě vyniká klasická koncepce poháněcího ústrojí přinášející vyvážené chování a efektivní přiřizování plynem při jízdě „dveřmi napřed“ a nezvykle široký rozchod v poměru k relativně krátkému rozvoru.
Tuto Supru si zamilujete. Oceníte poměr mezi cenou a užitnou hodnotou (v tomto případě přesněji rozumem a potěšením). Jméno Celica by jí, v porovnání s šestiválcovým provedením, zřejmě slušelo lépe, ale v provozu vám to jistě vadit nebude. Podobně jako skutečnost, že rodokmen jasně směřuje do Německa.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový celohliníkový řadový čtyřválec uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; proměnné časování Double-Vanos, proměnný zdvih sacích ventilů Valvetronic, dvoukomorové turbodmychadlo TwinScroll; EU6d-Temp; typ B48, 1998 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm), 10,2:1, 190 kW (258 k)/5000 – 6500 min-1 a 400 N.m/1550 – 4400 min-1; osmistupňová samočinná převodovka ZF s kapalinovým měničem momentu (5,250 – 3,360 – 2,172 – 1,720 – 1,316 – 1,000 – 0,822 – 0,640 – Z 3,712), stálý převod 3,154. Pohon zadních kol, volitelně diferenciál s elektronicky řízenou svorností.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu oddělená příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, alternativně aktivními, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu ø 348 x 36, vzadu ø 345 x 24 mm; ABS/EBD/BA, VSC/TRC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod proměnný podle rejdu, ve střední poloze 15:1; kola z lehkých slitin, pneu př./zad. 255/35 R 19/275/35 R 19.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2470 mm, rozchod kol 1594/1589 mm; d/š/v 4379/ /1854/1299 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 290 l; objem palivové nádrže 52 l; hmotnost pohotovostní/celková 1470/1710 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 250 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 5,2 s; spotřeba paliva NEDC kombinovaná 5,9 – 6,3 l/100 km; emise CO2 135 – 143 g/km.
Cena od 1 250 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)