Svezli jsme se
Toyota Corolla Sedan 1.8 Hybrid – jistota
Jiří Duchoň 07.02.2020 06:21
Zrušení jména Corolla znělo až děsivě! Ovšem vždy tu zůstával jeden prvek jistoty a kontinuity…
Před dvanácti lety Toyota v Evropě přerušila tradici jména Corolla a představila zcela nový hatchback Auris (viz AR 3/’07). Nové jméno mělo zdůraznit, že jde o produkt vyvinutý speciálně pro potřeby evropských zákazníků. Záměr se neujal, zákazníci to nepochopili, takže se slavné jméno záhy vrátilo. Předloni v Ženevě byl odhalen nový hatchback v pořadí již 12. generace a na podzim v Paříži následovalo kombi (sedan byl pak představen později). Exkluzivně a s předstihem před kolegy (oficiální prezentace probíhaly až koncem února dalšího roku) jsme dostali již na konci října 2018 příležitost jezdit s částečně maskovanými prototypy hatchbacku a kombi v okolí španělského Madridu (viz AR 12/’18). Označení Corolla, jedno z nejhodnotnějších jmen v automobilové historii (poprvé se objevilo v roce 1966!), však vlastně nikdy zcela nezmizelo. Zůstalo přítomné na většině trhů kromě Evropy, kde se s tímto označením prodávaly jen tříprostorové sedany, technicky s Aurisem nepříliš podobné (viz např. AR 4/’17).
Verze sedan si však jistou výlučnost vždy zachovala. Ta nová stojí na stejném novém základu v podobě platformy TNG-A s napříč uloženými motory a pohonem předních kol jako hatchback a kombi Touring Sports. Jelikož jde o zcela nový technický základ, došlo současně s ním také k významným změnám například v hybridních hnacích soustavách, asistenčních systémech i v systému infotainmentu. Ve všech těchto oblastech je Toyota ve svém segmentu na absolutní světové špičce. Nové modely se mimochodem vyznačují o 60 % tužšími karoseriemi, níže položeným těžištěm a v neposlední řadě víceprvkovým zavěšením zadních kol ve všech verzích, tedy včetně těch nejlevnějších.
Toyota Corolla v provedení sedan je v současnosti k dispozici se dvěma pohonnými jednotkami, první je atmosféricky plněný zážehový čtyřválec 1,6 litru (97 kW/132 k) a druhou hybridní systém s objemem 1,8 litru. Jde tedy o stávající provedení vyhlášené hybridní soustavy Toyota, zatímco hatchback a kombi Corolla jsou alternativně dodávány rovněž s novým ústrojím Toyota Hybrid Systém (THS II). Jde o další genezi toho stávajícího, ovšem jádrem je zcela nový zážehový čtyřválec s objemem 2,0 l a přímým i nepřímým vstřikováním benzínu. Pro sedan zůstává jedinou hybridní verzí původní agregát 1,8 litru s nepřímým vstřikováním paliva (a tedy i bez filtru pevných částic), který jsme loni v září také podrobili zkouškám v Dánsku na Tannistesten, tedy v rámci testů širšího okruhu uchazečů o titul Evropský vůz roku 2020 (COTY). A nutno připomenout, že se řada Corolla nakonec až do sedmičlenného finále Car of the Year probojovala!
Tříprostorový sedan nyní s ostatními Corollami sdílí celkovou techniku, nicméně ve srovnání s kombi a hatchbackem si zachovává konvenční akumulátor Ni-Mh (ostatní již mají baterie Li-Ion). Liší se rovněž designem, který je u sedanu přeci jen poněkud konzervativnější a svým stylem připomíná větší řadu Camry. Řidiče čeká nadmíru jednoduché a účelně řešené pracoviště, jež v záplavě současných extravagancí působí jako oáza klidu a racionality. Přesto je však veskrze moderní, přičemž částečně digitální přístrojový štít je dobře čitelný a do středu palubní desky výrazně vysunutý displej dotykového ovládání komfortních soustav vyniká pros-tou přehledností. Zachován zůstal rovněž samostatný panel ovládání ventilace, na ramenech volantu jsou logicky rozmístěny přepínače adaptivního tempomatu a audiosoustavy. Vlevo na palubní desce pak mají vlastní tlačítka systémy automatizovaného parkování, samočinného přepínání dálkového svícení, vyhřívání volantu či deaktivace stabilizačního systému. Zkrátka vše v duchu moderních trendů, ale v logice starých dobrých časů. Právě v jednoduchosti je síla Corolly sedan.
Hybridní systém má to nejjednodušší myslitelné ovládání a během řízení od řidiče nevyžaduje žádnou péči. Zrychlování, rekuperaci při brzdění i změnu převodů, to vše za něj plynule a jaksi samozřejmě řídí dekádami cizelované elektronické ovládání. Brzdná energie se mění v elektrický náboj akumulátoru již odstavením plynového pedálu, což lze umocnit jak plynulým tlakem na brzdový pedál, tak přesunutím voliče převodovky do polohy B. Nechybějí ani další moderní prvky od elektronické parkovací brzdy po odkládací schránku pro chytrý telefon s bezdrátovým dobíjením.
Podvozek je laděn spíše komfortně a ani sedadla nejsou stavěna pro výraznější boční oporu při průjezdu ostře řezanými zatáčkami. Již po ujetí prvních stovek metrů poznáte, že Corolla sedan je určena klidným řidičům, kteří si potrpí na logiku rozmístění ovládacích a kontrolních prvků a komfort. Jednou z mála slabin tohoto vozu může být schopnost táhnout přívěs do hmotnosti jen 750 kg.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Toyota Hybrid System, kapalinou chlazený řadový čtyřdobý, atmosféricky plněný zážehový čtyřválec, pracující v Atkinsonově cyklu, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, proměnné časování VVT-iE; vícebodové nepřímé elektronické vstřikování; stop/start, EU6d-Temp; střídavý synchronní elektromotor Toyota s permanentními magnety; PCU: elektronická řídicí jednotka, akumulátory Ni-Mh 6,5 Ah, napětí 201,6 V; 1798 cm3 (ø 80,5 x 88,3 mm), typ 2ZR-FXE; 13,0:1; 72 kW (98 k)/5200 min-1 a 142 N.m/3600 min-1; elektromotor 53 kW (72 k) a 163 N.m; celkově 90 kW (122 k)/5200 min-1 a 142 N.m/3600 min-1; planetová hybridní převodovka ve funkci děliče a slučovače momentu, stálý převod 2,834, pohon předních kol.
PODVOZEK
Platforma TNGA GA-C, samonosná bezrámová celokovová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem EPS, stálý převod 13,5, stopový poloměr otáčení 5,4 m; kotoučové brzdy s posilovačem a rekuperací energie, ø 282/274 mm, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, BA, VSC+/TRC.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2700 mm; d/š/v 4630/1780/1435 mm, rozchod 1530/1539 mm, světlá výška 135 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,28; objem zavazadlového prostoru (VDA) 471 l; hmotnost pohotovostní/celková 1310/1835 kg; hmotnost přívěsu brzděného/nebrzděného 750/450 kg; objem palivové nádrže 43 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h 11,0 s; spotřeba paliva NEDC 3,1/3,5/3,4 l/100 km; emise CO2 77 (WLTP 100) g/km.
CENA od 499 900 (Hybrid od 569 900) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)