Svezli jsme se
Test: Volkswagen Sharan – proti větru! (43x foto)
Jiří Duchoň 15.11.2015 23:22
Představujeme
Poslední provedení Sharanu potvrzuje, že koncept MPV stále zůstává životaschopný…
Víceúčelové automobily MPV, s ohledem na svoji koncepci většinou nazývané jako velkoprostorové, poslední dobou poněkud hynou pod tlakem ofenzívy vozů kategorie SUV. Také MPV jsou přitom paradoxně svého druhu crossovery, ovšem zákazníkům již zřejmě nestačí prostorná, většinou až sedmimístná karoserie na půdorysu vozu střední třídy, ale žádají výraznější vzhled a alespoň teoretickou schopnost provozu mimo vozovky se zpevněným povrchem. Stálicí na poli MPV však zůstává Volkswagen Sharan, jehož druhá generace slavila premiéru na jaře roku 2010 (zůstává sourozencem Seatu Alhambra, přičemž Ford se s typy Galaxy/S-Max vydal vlastní cestou) a na jaře prošla faceliftem, jenž zasáhnul zejména pohonné jednotky a elektronickou komfortní a bezpečnostní výbavu. Nejnovější Sharan byl prvně k vidění na jarním autosalonu v Ženevě.
Modernizace řady Volkswagen Sharan se designu karoserie dotkla pouze nepatrně, nová je maska chladiče, zadní svítilny dostaly zdroje LED, podobně decentní jsou úpravy interiéru, v němž zaznamenáme hlavně multifunkční třípaprskový volant. Přepracované nebo nové motory plní plošně emisní normu EU6 a mají být až o 15% hospodárnější než dosud, vybírat lze ze zážehového 2.0 TSI/162 kW a vznětových 2.0 TDI ve verzích 110 a 135 kW. Převodovky jsou šestistupňové manuální, případně dvouspojkové DSG6 s funkcí volnoběhu po uvolnění plynového pedálu (standardně pro 2.0 TSI, pro diesely na přání). 2.0 TDI/110 kW s manuální převodovkou může být za příplatek 60 000 Kč opatřen pohonem všech kol 4Motion. Za zmínku stojí, že sesterská Alhambra nabízí navíc i motory 1.4 TSI a slabší provedení 2.0 TDI (85 kW).
Úroveň aktivní bezpečnosti Sharanu posílila napříč všemi variantami tzv. multikolizní brzda, těšit se můžeme i na hlídání mrtvých úhlů zrcátek, upozornění na únavu řidiče, samočinné dálkové svítilny, adaptivní tempomat či zobrazování dopravních značek v přístrojovém štítě. Značná péče byla věnována multimediálnímu systému Discovery Media s dotykovým barevným monitorem o úhlopříčce 6,5 palce, skrze který lze mimo jiné ovládat chytré mobilní telefony. Připraveny jsou též přednosti soustavy MirrorLink, zrcadlící displej telefonu přímo na monitoru. Volkswagen Sharan testovaném provedení překonává většinu běžných osobních automobilů především mimořádně prostorným a variabilním interiérem (manipulace se sedadly v zadních řadách je překvapivě snadná, což dokumentují i připojené snímky; naložit lze až 2430 l nákladu).
Využitelnost zlepšují například elektrické ovládání víka zavazadlového prostoru a posuvných bočních dveří, třízónová digitální klimatizace a bezklíčkové zamykání. Nic ale není zadarmo, Sharan u nás startuje ve výbavě Comfortline a s motorem 2.0 TDI/110 kW na částce 910 900 Kč. Na snímcích vidíte lépe vybavenou verzi Highline s tímto motorem, jenž ale vozu s pohotovostní hmotností 1,8 tuny zajišťuje jen poměrně vlažné dynamické schopnosti. Běžnému uživateli ale vyhovovat budou, podobně jako spotřeba paliva, jež v rámci našeho testu v průměru dosáhla 6,5 l/100 km. O rozvržení ovládacích a kontrolních prvků i o kouzlení se sedadly v obou zadních řadách nejlépe vypovídají snímky připojené ve fotogalerii.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)