Svezli jsme se
Tesla Model Y – Aktualizace
Jiří Duchoň 20.09.2022 06:39
Před třemi lety tu Model 3 příliš neohromil. Ve svém zvýšeném provedení Model Y ale loni přinejmenším úspěšně složil reparát.
Tesla Motors se řadu let zabývá vývojem elektrických pohonných systémů, od roku 2007 spolupracuje s koncernem Daimler AG a vyrábí vlastní automobily. Vytrvale se snaží přesvědčit veřejnost o tom, že elektromobil nemusí být malý, nudný a nepraktický, ale i zábavný, rychlý a snad i cenově dostupný. Pokud se někomu podařilo prosadit do běžného provozu osobní elektromobily takříkajíc ve velkém, pak je to právě americká společnost Tesla Motors, vedená ambiciózním Elonem Muskem. Jeho anabáze vyústila v obchodně vcelku úspěšný sedan Tesla Model S (viz např. AR 5/’14), jenž se ve volbě Vůz roku (COTY) objevil v ročníku 2014 a skončil tehdy na třetím místě. První velkosériové SUV s plně elektrickým pohonem na světě dostalo označení Model X a my jsme je pro vás zkoušeli na dánských Tannistesten v roce 2016 (viz AR 11/’16). Brzy přišel čas na další významný krok. Elon Musk představil svůj třetí, nejmenší a nejdostupnější typ, označený jako Model 3. Byl to kompaktní tříprostorový sedan, který jsme v jeho evropském provedení jako první z České republiky zkoušeli během COTY testů v Tannisu na podzim roku 2019 (viz AR 10/’19). Loni jsme v Dánsku zkoušeli zvýšený derivát „trojky“, Model Y.
Z našich zkušeností dosud vycházelo, že Tesla umí dobře dělat tablety a posílat do nich aktualizace, ale s automobily jí to zatím moc nejde. I „trojky“ se předloni během jízd dánským venkovem kroutily, praskaly a v limitních situacích nestíhaly, navíc zcela gumový interiér vypadal jak po vyrabování. Tesla letos opět pokročila a Model Y se stává zcela relevantním elektromobilem. Nicméně evropské automobilky se ve vývoji posunuly daleko rychleji, takže právě nyní se linie vizionáře Muska a vnucené „elektroéry“ vyspělých producentů osobních vozidel protnuly: evropské elektromobily lze plně srovnávat s Teslou a obráceně.
Model Y přichází s několika výraznými zlepšeními oproti Modelu 3. Zmínit je třeba zadní strukturu propojující podlahu zavazadlového prostoru, podélníky a vnitřní části zadních blatníků. Zatímco v Modelu 3 je tato struktura sestavena ze sedmi desítek dílů, v Modelu Y je tvořena jen dvěma masivními odlitky. To nejlepší má teprve následovat: ještě letos by se měla rozběhnout továrna v Berlíně, kde Model Y dostane jako první Tesla vůbec novou generaci akumulátorů (4680 článků), jež mají být součástí celé nosné struktury automobilu. Přední část karoserie bude v Berlíně již tvořena jediným masivním odlitkem. Zatím se do Evropy Model Y vozí z Číny. Počítá se i se sedmimístnou verzí, příští rok v červnu ji dostanou v USA, pak se dočkáme i my.
Kroucení karoserie a pazvuky jsou minulostí. Model Y jezdí skvěle, i přes vyšší stavbu zůstává díky akumulátorům v podlaze a z nich plynoucímu nízkému těžišti stabilní, a dokonce i dávkování výkonu v zatáčkách je nesrovnatelně lepší než ve vozech Model 3 předloni. Interiér procitl! Koncepce s jediným centrálním patnáctipalcovým displejem uprostřed, v jehož levém horním růžku se zobrazuje vše potřebné včetně rychlosti jízdy nebo aktivovaných blikačů, zůstala zachována, jakož i dva nepopsané kulové ovladače na volantu s měnitelnou funkcí. Volant dostal kožené obšití, dveře jsou částečně čalouněny broušenou kůží a objevily se dřevěné obklady.
Vše je zde elektrické, ovládání sloupku volantu, odjišťování obou kapot i dveří zevnitř, a dokonce i otevírání přihrádky před spolujezdcem. Zkoušeli jsme provedení s motory vpředu (158 kW/6625 min-1 a 240 N.m/0–6200 min-1) i vzadu (220 kW/ /8000 min-1 a 350 N.m/400–6000 min-1). Výrobce u vozu s hmotností 1981 kg slibuje dojezd 507 km (WLTP), zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,0 s a největší rychlost 217 km/h. Je třeba dodat, že dynamika je skutečně dechberoucí, a to za vůz lze zapřáhnout přívěs až 1,6 t!
Tesla v Modelu Y nabídla další „upgrade“, tentokrát nikoli softwaru, ale také „železa“. Těšíme se, až vám vůz představíme v redakčním testu.
ZKOUŠKY V RÁMCI TANNISTESTEN 2021 |
Losí test I přes zrána ještě vlhkou vozovku si Tesla ve vyhýbacím manévru vedla velmi dobře a ukázala, jak důležité jsou nízké těžiště a optimální rozložení hmotnosti. Pneumatiky byly Hankook Ventus S1 evo3, 255/45 R19. Při nájezdové rychlosti 70 km/h stabilizační systém zasáhl velmi agresivně a záď klouzala v přetáčivém smyku, nicméně vůz byl schopen trasu projet i z rychlosti 76 km/h, aniž by porazil jediný kužel. 82 km/h už bylo pro Teslu příliš, přetáčivost se změnila v nedotáčivost a stabilizace nebyla dostatečně asertivní, aby vůz srovnala do požadované dráhy. |
Brzdění při couvání Tesla Model Y patřila spolu s Audi mezi několik málo vozů, jež v Tannisu nebyly vybaveny systémem schopným zastavit při detekci překážky za vozidlem. Představitelé Tesly nám slíbili, že tato funkce bude součástí aktualizace pro všechny automobily Tesla ještě před koncem letošního roku. |
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)