Svezli jsme se
Subaru XV 2.0i e-Boxer (2021) – Režimy a podvozek
Petr Hanke 06.05.2021 06:30
Subaru XV s pohonem e-Boxer se vyrábí teprve rok a japonská automobilka jej podrobila nepříliš viditelnému, ale jasně vnímanému vyladění.
I když Subaru XV nebylo prvním vozem svého druhu, tedy částečně zvýšeným kompaktním hatchbackem, ve svých dvou generacích již osm let ukazuje moderní podobu takto pojatých vozů, pro něž se používá americká zkratka CUV (Crossover Utility Vehicle). V posledních letech se na evropských trzích objevilo hned několik takto pojatých vozů, jmenujme z nich třeba Kiu XCeed, Toyotu C-HR nebo nejnověji Cupru Formentor. Subaru XV se od nich ale v mnohém liší, a to zejména svojí „dospělou“ koncepcí s podélně uloženým plochým motorem s protilehlými písty. Subaru z nich má největší terénní ambice, a to nejen zásluhou pohonu všech kol u všech verzí, ale také světlou výškou 220 mm. Specialitou je též terénní režim X-Mode, jenž do modelového roku 2021 přichází ve dvou sub-módech: pro sypké a blátivé povrchy. Zejména ten druhý nyní dokáže souhrou reakcí motoru, bezestupňové převodovky, pohonu všech kol a stabilizačního systému suverénněji zabránit zapadnutí. Systém nyní na kola i na velmi měkkém podkladu posílá více síly (méně ji krotí zásahy stabilizačního systému), takže automobil má více energie na zdolání náročného povrchu.
Zatímco takřka všichni výrobci sdružují volbu jízdního režimu pod jeden ovladač nebo menu, Subaru ke svojí dvojici terénních režimů X-Mode (má samostatné tlačítko u voliče převodovky) přidává dvojici nastavení pro jízdu po silnici. V tomto případě se celý systém nazývá SI-Drive a pomocí spínače na volantu nabízí na výběr mezi polohami Intelligent a Sport. První z nich se zaměřuje na maximálně plynulou činnost celého systému, kdy je cílem i minimalizace spotřeby paliva, ve druhém hybridní hnací soustava působí živějším dojmem.
A to ze dvou důvodů. Tím prvním je intenzivnější zapojení doplňkového elektromotoru hybridní hnací soustavy e-Boxer. Zejména těsně po rozjezdu a v malých či středních rychlostech elektromotor zajišťuje prvotní rychlé reakce na pohyby plynového pedálu. Nejde ani tak o posílení dynamiky, jako spíše o řidičův lepší pocit z reakcí vozu. Samotná hnací soustava e-Boxer je i z důvodu spojení s bezestupňovou převodovkou předurčena ke klidnějšímu stylu jízdy, při němž se spotřeba snadno udrží kolem hodnoty 8 l/100 km.
Druhý důvod se naopak projevuje při jízdě v zatáčkách na otevřené silnici a spočívá v úpravě činnosti převodovky, která se například po zpomalení před zatáčkou nebo odbočení a následném přidání plynu snaží předvolením většího převodu připravit vyšší otáčky motoru, a tím živější akceleraci. Spojení těchto dvou nových vlastností přispívá k celkově živějšímu chování. Ani tak ale nelze z pohledu výkonu motoru očekávat od modelu XV e-Boxer vysloveně sportovní dynamiku.
Zejména na otevřených silnicích je ale třeba ocenit nově naladěný podvozek. Přepracované pružiny a tlumiče nyní lépe pohlcují krátké i dlouhé nerovnosti a současně dokážou ještě suverénněji udržet pohyby karoserie pod kontrolou, a tím dodat řidiči pocit mimořádné stability a robustnosti. V těchto okamžicích za volantem snadno zapomenete, že řídíte vůz s tak velkou světlou výškou a s tak vysokými bočnicemi pneumatik. Nové naladění podvozku je tedy přínosem jak komfortu, tak jistotě.
Další úpravy Subaru XV v rámci modernizace pro rok 2021 jsou spíše kosmetické. Patří mezi ně mírně upravená maska chladiče, přední nárazník či okolí předních mlhových světlometů. K osvěžení vzhledu pomáhá také nový design výrazných černo-stříbrných kol s průměrem 17 nebo 18 palců, ale také dvě nové barvy karoserie, z nichž žlutá doprovází tento článek. Do přední masky lépe vybavených verzí je nově integrována čelní kamera promítající obraz situace před vozem na horní displej umístěný na palubní desce. Jde o jednu z funkcí usnadňujících manévrování a parkování. Standardní výbavou všech variant je kamerový systém EyeSight (viz AR 2/’21), ale například také rozhraní Apple CarPlay/Android Auto.
Ceny Subaru XV aktuálně v rámci akční nabídky začínají na 625 tisících korunách. V tom případě vůz pohání zážehový čtyřválec 1,6 litru o výkonu 84 kW (113 k). Zkoušená elektrifikovaná varianta 2.0 l e-Boxer startuje na částce 830 000 Kč.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování; elektronické přímé vstřikování paliva, atmosférické plnění, EU6d, 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm), 12,5:1, 110 kW (150 k)/5600–6000 min-1 a 194 N.m/4000 min-1; elektromotor/generátor umístěný v těle převodovky, 12,3 kW (16,7 k) a točivý moment 66 N.m; Li-Ion akumulátor s napětím 118,4 V, kapacita 0,6 kWh, výkon 13,5 kW.
Převodné ústrojí
Bezestupňová převodovka CVT Lineartronic s kapalinovým měničem momentu (3,601 až 0,513–Z 3,689), stálý převod 3,700. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou u převodovky.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, VDC/X-Mode/SI-Drive; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,8 m; ráfky 7J x 18; pneumatiky 225/55 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2665 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1550/1555 mm; d/š/v 4485/1800/1595 mm; světlá výška 220 mm, nájezdový úhel vpředu/vzadu 18/29˚, přechodový úhel 21,6˚; objem zavazadlového prostoru 340–1193 l; objem palivové nádrže 48 l; hmotnost pohotovostní/celková 1556/2070 kg; brzděný/nebrzděný přívěs 1270/650 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 193 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,7 s; spotřeba WLTP 7,9 l/100 km; emise CO2 180 g/km.
Cena od 830 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)