Svezli jsme se
Subaru Outback Field 2022 – Opravdovost
Petr Hanke 15.09.2022 06:16
Foto: Martin Sznapka
Subaru Outback dostalo pro rok 2022 pohodlnější sedadlo řidiče. Jím poskytovaný komfort je ale stále mnohem více zajištěn kvalitami jeho podvozku, které se projevují na silnicích i v terénu.
Subaru Outback je na trhu doslova úkazem. Je to robustní zvýšené kombi s velkostí vozu střední až vyšší střední třídy. Jeho recept spočívající v karoserii kombi zvýšené na úroveň vozů SUV není revoluční a dnes jej má v různých velikostech v nabídce mnoho značek od Seatu či Škody přes Volkswagen a Volvo až po Audi či Mercedes-Benz. Ačkoliv ani jednomu z nich nechybí oplastování spodních lemů karoserie a zmiňovaná zvětšená světlá výška, zdá se, že vlastně žádný z těchto vozů se nechce dotknout samotné podstaty tohoto typu automobilu, a sice toho, že by měl nabídnout něco navíc při pohybu mimo zpevněné silnice. Právě Outback se této filozofie ve všech svých generacích drží asi nejvíce a současně to dává svým designem nejintenzivněji najevo.
Foto: Martin Sznapka
S Outbackem se totiž nemusíte terénu bát. Nezáleží přitom na tom, jakou ze čtyř nabízených verzí této modelové řady zvolíte – všechny mají stejnou techniku, jejich rozměry kol se neliší a mají i shodnou terénní výbavu. My jsme měli na test variantu označovanou Field, která je z celé nabídky svým stylem „nejterénnější“. Její specialitou jsou kromě optických doplňků především sedadla čalouněná omyvatelným a bohužel hůře prodyšným materiálem Startex. Nově má sedadlo u řidiče v Outbacku, bez ohledu na jeho verzi, možnost prodloužit délku sedáku, což zlepšuje podporu stehen u osob s delšíma nohama. Ještě doplňme, že varianta Field je vybavena robustními střešními podélnými nosníky s extrémní nosností 100 kg (318 kg staticky), které tak pohodlně unesou třeba dvoulůžkový spací stan.
Všechny varianty Outbacku pohání atmosféricky plněný zážehový čtyřválec 2,5 litru kombinovaný s bezestupňovou převodovkou CVT a pohonem všech kol. Originální technika umožnila při zachování nízkého těžiště zajistit světlou výšku 213 mm, jež je zárukou překvapivé terénní průchodnosti. Jejím největším omezením je délka předního převisu omezující nájezdový úhel na méně než 20 stupňů, ani to ale není v rámci „dobrodružných“ kombi špatná hodnota.
Foto: Martin Sznapka
Na nezpevněných cestách, ale i na trasách s vyjetými kolejemi nebo v terénních vlnách se Outback projevuje mimořádným klidem a suverenitou. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou je účinně propojen se stabilizačním systémem a poháněcí soustavou, takže lze velmi jemně regulovat množství síly posílané ke kolům. S využitím dvojice terénních režimů X-Mode má řidič překvapivě účinný nástroj přizpůsobení reakcí vozu a jeho systémů na konkrétní povrch pod koly. Výsledkem je průchodnost terénem překonávající obvyklé vozy SUV. Skutečné kvality svého podvozku ale Outback ukazuje také komfortem poskytovaným na seberozbitějších silnicích, nebo třeba při rychlé jízdě na šotolinových cestách – zde dokonce dokáže velmi pobavit…
Pohodlí, klid a jistota jsou nejsilnějšími stránkami Outbacku spolu s určitou opravdovostí v tom, že dokáže poskytnout přesně to, co vidíte, když se na něj podíváte. Nehraje si svým vzhledem na prostorné, robustní outdoorové kombi, ono jím jednoduše je, a to už skoro třicet let…
Foto: Martin Sznapka
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec s protilehlými válci, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování ventilů Dual-AVCS; elektronické vícebodové přímé vstřikování paliva; EU6d; 2498 cm3 (ø 94,0 x 90,0 mm), 12,1:1, 124 kW (169 k)/5000–5800 min-1 a 252 N.m/3800 min-1.
Převodné ústrojí
Bezestupňová převodovka CVT Lineartronic s kapalinovým měničem momentu (4,066–0,503–Z 4,379), stálý převod 3,900. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou u převodovky.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, elektrický posilovač; ABS/EBD/EBA, VDC/X-Mode/HDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,0 m; kola 7,0J x 18; pneumatiky 225/60 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2745 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1570/1600 mm; d/š/v 4870/1875/1675 mm; světlá výška 213 mm, nájezdový úhel vpředu/vzadu 19,7/22,6˚, přechodový úhel 21˚; objem zavazadlového prostoru 561–1822 l; objem palivové nádrže 63 l; hmotnost pohotovostní/ /celková 1646/2200 kg; přívěs brzděný/nebrzděný 2000/750 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 193 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,2 s; spotřeba paliva WLTP 8,6 l/100 km; emise CO2 NEDC 193 g/km.
Cena od 1 180 000 Kč (Outback od 1 085 000 Kč)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)