Svezli jsme se
Subaru Impreza e-Boxer – Tajný tip
Petr Hanke 27.03.2024 06:38
Foto: Martin Sznapka
Spolu s typem Crosstrek uvedlo Subaru na trh také novou generaci Imprezy. Je mnohem více než běžným hatchbackem, je nejkompaktnějším „dospělým“ vozem na trhu.
Také šestá generace Subaru Impreza sází na koncepci, s níž přišla v roce 2007 její generace číslo tři. Má sice karoserii pětidveřového hatchbacku a na první pohled může působit jako vůz nižší střední třídy, tedy jako třeba Volkswagen Golf, ve skutečnosti je ale spíše zkráceným vozem střední třídy. Navíc s „dospělou“ technikou s podélně uloženým motorem. Samozřejmostí je v tomto případě použití čtyřválce s protilehlými válci, bezestupňové převodovky Lineartronic a pohonu všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou.
Foto: Martin Sznapka
Čistě z pohledu techniky nová Impreza plynule navazuje na předchozí generace a jde o podobnou evoluci jako v případě přechodu z modelu XV na letošní novinku – typ Crosstrek. Právě s touto řadou Impreza sdílí nejen karoserii, ale také interiér, elektrifikovaný pohon e-Boxer a samozřejmě i podvozek. Technickým základem obou vozů je Globální platforma Subaru, na níž jsou kromě kupé BRZ postavené i všechny ostatní vozy Subaru prodávané v Evropě. S příchodem nové generace došlo ke zvýšení tuhosti karoserie, novému naladění podvozku a mnoha dalším úpravám. Pro více detailů odkážeme na rozsáhlé představení typu Crosstrek z Automobilu 12/2023, které je k dispozici po oskenování připojeného QR kódu.
Impreza je proti svému zvýšenému sourozenci střízlivější a méně extravagantní. Nemá jeho výraznou masku chladiče ani plastové lemy blatníků a spodních částí nárazníků. Se světlou výškou 135 proti 220 mm je běžným osobním vozem. Tohoto snížení bylo dosaženo kombinací absence podložek mezi nápravnicemi a karoserií, menšího vyvěšením podvozku a také použití kol s celkovým průměrem o 58 mm menším. Vzhledem k tomu, že poháněcí soustava, včetně odstupňování převodovky a stálého převodu, jsou shodné, právě menší kola s sebou přinášejí o 9 % kratší celkové zpřevodování (obvod kol 2031 mm u Imprezy vs. 2213 mm u Crosstreku). Výsledkem je zkrácení zrychlení z 0 na 100 km/h o 0,2 sekundy. Nicméně s časem 10,6 sekundy v této disciplíně Impreza přesto nevyniká. Avšak její projev je živější než u zvýšeného sourozence a zejména v mezigeneračním srovnání je zřejmý příjemnější projev, a to i přesto, že mezigeneračně motor vykazuje snížení výkonu o 10 kW (14 k).
Foto: Martin Sznapka
Subaru ale upravilo sladění spalovací a elektrické části, takže nyní zejména v městském provozu více spoléhá na elektřinu. Díky tomu jsou rozjezdy, ale také akcelerace v nízkých rychlostech plynulejší a zásluhou menšího vytáčení spalovacího motoru ještě tišší. Výsledkem je rovněž mezigenerační snížení kombinované spotřeby paliva ze 7,7 na 7,3 l/100 km. Projev motoru může řidič částečně přizpůsobit svým požadavkům pomocí dvojice jízdních režimů Intelligent a Sport. Škoda, že nyní Subaru odebralo možnost sekvenčního řazení a k dispozici je pouze poloha voliče „L“, udržující spalovací jednotku ve vyšších otáčkách.
Největším kladem Imprezy jsou ale již tradičně jízdní vlastnosti, nebo přesněji kombinace vynikajícího komfortu odpružení, samozřejmé ochoty k zatáčení a stability. Impreza je ve většině případů neutrální a až v limitních situacích se dostavuje mírná předvídatelná nedotáčivost. Nové řízení spolu s pevným spojením podvozku a karoserie přináší přesné reakce a jednoznačnou zpětnou vazbu. Pozoruhodný je především celkový klid a komfort, který je dán i tím, že řidič je vlivem podélně uloženého motoru umístěn téměř přesně uprostřed mezi nápravami.
Foto: Martin Sznapka
Ke kladům tohoto vozu patří také vynikající poloha za volantem daná nově navrženými sedadly, ale také výborný výhled z vozu a celkově přehledná obsluha chytře kombinující digitální prvky s těmi analogovými. Zatímco posádka na zadních sedadlech je doslova hýčkána prostorem, pro zavazadla zbývá spíše průměrných 315 litrů objemu.
Standardní výbavou všech verzí nové Imprezy je bezpečnostní a komfortní asistenční systém EyeSight nejnovější generace s rozšířeným pozorovacím úhlem a velmi pečlivým naladěním pro jízdu na dálnicích, silnicích nižších tříd i po městě.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec s protilehlými válci (e-Boxer), uložený vpředu podélně, DOHC 4V, proměnné časování ventilů Dual-AVCS, elektronické vícebodové přímé vstřikování paliva, EU6; 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm), 12,5:1, 100 kW (136 k)/5600 min-1 a 182 N.m/4000 min-1; mild hybrid, elektromotor umístěný v převodovce 12,3 kW (16,7 k) a 66 N.m, li-ion akumulátor v zavazadlovém prostoru 118,4 V a 4,8 Ah.
Foto: Martin Sznapka
Převodné ústrojí
Bezestupňová převodovka CVT Lineartronic s kapalinovým měničem momentu (3,601 až 0,513–Z 3,689), stálý převod 3,700. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou v převodovce.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, VDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,6 m; kola 7,0J x 17; pneumatiky 215/50 R17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1540/1545 mm; d/š/v 4490/1780/1515 mm; světlá výška 135 mm; objem zavazadlového prostoru 315–1314 l; objem palivové nádrže 48 l; pohotovostní hmotnost 1574 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 199 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,6 s; spotřeba paliva WLTP 7,3 l/100 km; emise CO2 WLTP 166 g/km.
Cena od 845 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)